Eden t.10

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2016-06-23
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788308061749
Liczba stron: 423
Język oryginału: polski

Ocena: 5.4 (5 głosów)

Napisany w 1958 roku Eden otwiera epokę dojrzałej twórczości science fiction Lema. Co zatem sprawia, że powieść nadal czyta się z niesłabnącym zainteresowaniem? Z pewnością niezwykła wyobraźnia autora, który tworzy zmysłowe, bogate wizje planetarnej natury i kultury, a zarazem umiejętnie dozuje napięcie, pozwalając tajemnicom Edenu odsłaniać się stopniowo, z dramatycznym napięciem.

Polityczne porządki na planecie przypominają czytelnikom wizje Orwella, ale ważniejszy jest tam sceptycyzm co do szans wzajemnego poznania: już sama odmienność stosowanych technologii sprawia, że przybysze i miejscowi do końca nie potrafią się porozumieć.

Kup książkę Eden t.10

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Eden t.10

Avatar użytkownika - Ivy
Ivy
Przeczytane:2017-04-08, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017 ,
Lema , czytałam kiedyś dość intensywnie , chociaż dziś już niewiele wrażeń z tamtych szkolnych czasów dotyczących tego autora pamiętam . Dlaczego skończyłam z Lemem ? nie wiem , być może mi się '' przejadł '' , być może zaczęło przybywać konkurencji , być może stwierdziłam że to jednak nie ten tym literatury który lubię . Dziś nie ma powodu się nad tym zastanawiać , dość że postanowiłam sobie przypomnieć mistrzowską wyobraźnię tego pisarza i co jakiś czas coś jego sobie poczytać . Pierwszy z brzegu pojawił się '' Eden '' . Książka napisana w roku 1958 , opowiada o sześciu członkach załogi rakiety która z powodu błędu w obliczeniach zostaje zmuszona awaryjnie lądować właśnie na tytułowym Edenie . Swoją drogą nazwa planety dość hmmm...znamienna . Rakieta mocno wbija się w podłoże i niestety wymaga naprawy . Załodze więc nie pozostaje nic innego jak zwiedzić Eden i poszukać czegoś do jedzenia . Czytelnik nie dostąpił zaszczytu poznania personaliów kosmonautów , tak jakby nie było to wcale ważne . Autor przedstawia nam tylko z imienia i tylko jednego Ziemianina , Henryka . Pozostali członkowie załogi to : Fizyk , Chemik , Doktor , Cybernetyk i Koordynator . Panowie wyruszają więc wgłąb planety , a czytelnik z nimi , by przekonać się czy to naprawdę taki raj :) . Spotykają dziwne rzeczy i dziwne stwory które nazywają : Dubletami . Pierwszy napotkany Dublet jest martwy , ale następni są jak najbardziej żywi , chociaż wcale nie groźni , jak początkowo sądzą Ziemianie . Owi mieszkańcy Edenu są przez Lema dokładnie ze szczegółami opisani . Spokojnie więc można uruchomić własną wyobraźnie i w głowie zobaczyć takiego kosmitę dość precyzyjnie . Ziemianie spotykają w czasie swojej wędrówki dziwną opuszczoną , chociaż wciąż pracującą fabrykę , dziwne zbiorowe groby pełne zwłok i parę jeszcze innych dziwnych rzeczy . Oczywiście dopóki nie porozmawiają z żadnym Dubletem wszystko sobie tłumaczą '' pod siebie '' . w tym momencie książki pojawiło mi się w głowie gdzieś dawno zasłyszane , lub przeczytane zdanie '' Dlaczego moje ma być bardziej mojsze , niż twoje . Nie wiem skąd to zdanie do mnie przyszło , ani dlaczego właśnie w tym momencie się pojawiło . Wiem że wywołało refleksję na temat tego jak często oceniamy i określamy kogoś lub coś zupełnie tego nie znając i nie mając pojęcia dlaczego coś działo się tak a nie inaczej , dlaczego ktoś robi coś zupełnie inaczej niż my . Nie jestem fanatyczną fanką literatury z gatunku w jakim pisał Lem , ale ta książka bardzo mi się podobała . Nie nudziła , nie przesadzała z nadmiarem technicznych opisów , nie stosowała żadnych nacisków ani obrazowych , ani tym bardziej myślowych . Pokazywała i opisywała obrazy , wszelkie odczucia , refleksje i zdania pozostawiając czytelnikowi . Czy kosmonautom uda się porozumieć z Dubletami ? Czy wrócą na Ziemię ? Przeczytajcie , warto , to jedna z tych książek które się nie starzeją , nawet jeśli przybywa im lat .
Link do opinii
Avatar użytkownika - sabja
sabja
Przeczytane:2014-05-03, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2014,
Avatar użytkownika - kazanavesheevat
kazanavesheevat
Przeczytane:2013-04-16, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,

Kup książkę Eden t.10

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Filozofia przypadku. Literatura w świetle empirii
Stanisław Lem 0
Okładka ksiązki - Filozofia przypadku. Literatura w świetle empirii

Proponowana przez Lema nowatorska koncepcja odbioru dzieła literackiego wyprzedza o dobre kilkanaście lat trendy interpretacyjne w postaci modnego obecnie...

Niezwyciężony. Audiobook
Stanisław Lem 0
Okładka ksiązki - Niezwyciężony. Audiobook

Już 21 marca na rynku polskim pojawi się kolejna superprodukcja, największego w Polsce producenta i dystrybutora audiobooków. Audioteka.pl po raz...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kudłata
Hwang Sun-mi
Kudłata
Hania Baletnica
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica
Już, już!
Katarzyna Wasilkowska
Już, już!
Kartoteka Pitera P.
Jacek Wiśnicki
Kartoteka Pitera P.
Zaginiona apteka
Sarah Penner
Zaginiona apteka
Skręcona historia
Jakub Ostromęcki
Skręcona historia
Maja Orety i skarb Szkocji
Eliza Sarnacka-Mahoney
Maja Orety i skarb Szkocji
Na zawsze
Karolina Winiarska
Na zawsze
Kuba na tropie
Kuba i Filip Majewscy
Kuba na tropie
Lwowska kołysanka. Dwa miasta
Monika Kowalska (I)
Lwowska kołysanka. Dwa miasta
Pokaż wszystkie recenzje