Edukacja

KONTYNUACJA BESTSELLEROWEJ EMIGRACJI!

Malcolmowi i Stomilowi udało się wyrwać ze szponów śmierci czającej się na polach kapusty i powrócić do ojczyzny. Tylko co dalej? Studia? Praca? Bezrobocie? Uniwersytet życia? Największy fenomen polskiego rynku literackiego powraca z nową powieścią. Tym razem osadzonej w mieście stołecznym Warszawa i przyległościach. O edukacji, rekinach biznesu, incelach, wariacikach, dzikim wschodzie, pionierach polskiej klasy średniej i arabskich szejkach w zajazdach przy autostradzie.

ODRADZAMY CZYTANIE W MIEJSCACH PUBLICZNYCH!

Jak wiadomo, w polskiej historii po roku 1989 przez dwie dekady panowała pedagogika wstydu. Po niej nastała pedagogika dumy. A potem zadebiutował Malcolm XD i stworzył pedagogikę śmieszności. "Emigracja" (2019) mówiła o Anglii, która coraz bardziej przypomina Europę Środkowo-Wschodnią. Kroniki koronawirusowe opowiadały o pięciu osobach, które w początkowej fazie pandemii wyruszają z Warszawy do Syrii, dźwigając po dwieście rolek papieru toaletowego na głowę... W "Edukacji" poznajemy dwóch takich, co postanowili sprzedać ojczyznę Żydom. Jeszcze Polska nie zginęła, póki się śmiejemy. Z samych siebie.

prof. Przemysław Czapliński

Polsko, zasłużyłaś (sobie) na to! Malcolm XD niby o sobie, a jednak trochę o wszystkich. Bo przecież w sumie wszyscy przychodzimy bardziej z tych miast między 10 000 a 19 999 mieszkańców niż z tych innych.

Anna Dziewit-Meller

"Edukacja" to książka wesoła z wierzchu i smutna w środku. Podczas lektury wybuchałem śmiechem, a potem robiłem się markotny - uświadamiałem sobie, co tak mnie rozbawiło. Są tu Polacy, Polska, nasze lęki i nadzieje. Warto o nich przeczytać.

Łukasz Orbitowski

Malcolm XD - najbardziej nieznany człowiek w Polsce, legenda rodzimego internetu. Twórca past o Patologu, Paulinie i psie, Borach Tucholskich oraz kultowej historii o starym fanatyku wędkarstwa, która doczekała się nawet ekranizacji. Na papierze zadebiutował Emigracją, która z miejsca stała się bestsellerem i zdobyła uznanie krytyków. Ukłonem wobec najwierniejszych fanów i analogowych odbiorców literatury był wydany niedługo później zbiór najlepszych past o niezbyt odkrywczej nazwie Pastrami. W pierwszej fazie lockdownu charytatywnie umilał ludziom życie za pomocą Kronik koronawirusowych, ale nie docenił rozmiarów epidemii i wymyślił za krótką historię. Na spotkaniach autorskich siedzi w automacie, wywiadów udziela przez internet, złośliwi twierdzą, że jest osobowością zbiorową.

Informacje dodatkowe o Edukacja:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2020-10-14

Kup książkę Edukacja

Edukacja - opinie o książce

Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2021-01-07, Ocena: 5, Przeczytałam,

Nie zliczę ile razy śmiałam się w głos podczas lektury "Edukacji". A Ile razy czytałam fragmenty mężowi i zaśmiewaliśmy się wspólnie.

Nie czytałam natomiast pierwszej części "Emigracji", więc ta napisana z humorem, lekkością i polotem książka zachwyciła mnie od pierwszych stron.

Autor w sposób nieco przejaskrawiony, prześmiewczy przedstawia swoje perypetie podczas stażu w firmie związanej z warszawskim rynkiem nieruchomości, który musi zaliczyć by ukończyć studia. Jego wyobrażenia zderzają się z brutalną, polską rzeczywistością. Z pewnością jednak nauczy się tu wielu umiejętności przydatnych w życiu. Między innymi lawirowania, manipulowania i kombinowania. I zdobędzie kilka patentów na ciekawe przekręty.

Jeżeli macie ochotę na dobrą rozrywkę i mały reset od otaczającej nas rzeczywistości, a jednocześnie nie boicie śmiać się z siebie samych, to ubawicie się równie mocno jak ja. W przeciwnym razie, jeśli podejść do książki bardziej refleksyjnie, może nas przygnieść ogrom naszych narodowych przywar, które autor umiejętnie punktuje.

Avatar użytkownika - Azb
Azb
Przeczytane:2021-01-07, Ocena: 5, Przeczytałem,

Była „Emigracja” wg Malcolma XD to teraz czas na „Edukację”. Malcolm, narrator i główny bohater w jednej osobie, z pustymi kieszeniami ale za to z pokaźnym bagażem tzw. doświadczeń życiowych wraca z Londynu na łono ojczyzny. A w kraju czekają na niego wręcz rewolucyjne zmiany. Po pierwsze przeprowadzka z miasta liczącego między 10000 a 19999 do samej stolicy. Po drugie rozpoczyna studia na „gównokierunku humanistycznym”, które to niespecjalnie go interesują i tym samym nie zaprzątają zbyt wiele jego cennego czasu. Na całe szczęście są jeszcze imprezy studenckie i wierny przyjaciel Stomil, który dzielnie pomagał Malcolmowi podbić Londyn, a dziś oswaja wraz z nim Warszawę. Trzeba chłopcom przyznać, że zaznajamiają się z nią prężnie, systematycznie i wytrwale. Zaczynając od zakrapianych spotkań z bracią studencką na podejrzanych pracach zarobkowych kończąc. I choć tytuł tejże książki sugeruje, że będzie tu mowa głównie o meandrach polskiej nauki to należy wziąć pod uwagę, że z Malcolmem XD nic nie jest takie jakie by się wydawać mogło lub powinno. „Edukacja” traktuje bowiem przede wszystkim o wkraczaniu młodego człowieka w dorosłe życie w polskich realiach i z naszą żyłką do robienia „interesów życia”.

W „Edukacji” Malcolma XD, jak zawsze u autora, dużo się dzieje i niejednokrotnie w trakcie lektury można płakać ze śmiechu. Pozwólcie, że chwilę zatrzymam się na owych łzach. Talent autora do przerysowań i ubarwień w opisywanej przez niego polskiej rzeczywistości bawi czytelnika do wspomnianych już wcześniej łez zmuszając go jednocześnie do refleksji nad samym sobą. I kochani, niestety, po dokonaniu malcolmowego rozliczenia się z naszym "tu i teraz" można niejednokrotnie nie tylko zapłakać, ale i załamać ręce z rozpaczy. Powiedzmy sobie szczerze, że jeśli chcemy dorównać swoim wyobrażeniom o samych sobie to długa droga przed nami i jeszcze więcej pracy.

Każdy kto tylko lubi i nie boi się śmiać sama z siebie a przy tym preferuje inteligentny humor to powinien jak najszybciej sięgnąć po tę książkę.

Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2022-07-30, Ocena: 5, Przeczytałam, E-booki, 2022, Literatura piękna,
Emigracja
Malcolm XD0
Okładka ksiązki - Emigracja

Debiutancka powieść najbardziej nieznanego autora w Polsce. Malcolm XD w ciągu ostatnich kilku lat opublikował w internecie kilkadziesiąt krótkich...

Pastrami
Malcolm XD0
Okładka ksiązki - Pastrami

Malcolm xD jest najbardziej nieznanym człowiekiem w Polsce, a jego debiutancka powieść robi furorę na rodzimym rynku literackim. Zdobyła nie tylko uznanie...