Einstein o Einsteinie. Zapiski autobiograficzne i naukowe

Jest rok 1946. Za biurkiem, w domu, jakich setki w Princeton, zasiada twórca największej rewolucji naukowej XX wieku. Na czterdziestu pięciu stronach opisuje swoje życie, od zachwytów dzieciństwa do ostatecznych pytań starzejącego się naukowca. Tworzy coś, co nazwie swoim własnym nekrologiem - a my musimy nazwać jednym z najcenniejszych dokumentów nauki.

Sześćdziesięciosiedmioletni Albert Einstein nie pała entuzjazmem do autobiografii. Uważa, że ,,zazwyczaj są owocem narcyzmu i negatywnych uczuć wobec innych". W rezultacie powstaje autobiografia intelektualna intensywna w treści, ale niejako zaszyfrowana. Hanoch Gutfreund i Jürgen Renn, wytrawni znawcy Einsteina, mają jednak klucz i otwierają drzwi na oścież. Udowadniają, że wielkich myślicieli należy czasem szukać na wydziałach innych niż filozoficzny.

Nie mam żadnych szczególnych uzdolnień. Cechuje mnie tylko niepohamowana ciekawość.

Albert Einstein

Informacje dodatkowe o Einstein o Einsteinie. Zapiski autobiograficzne i naukowe:

Wydawnictwo: Copernicus Center Press
Data wydania: 2022-03-24
Kategoria: Popularnonaukowe
Tytuł oryginału: Einstein on Einstein: Autobiographical and Scientific Reflections

Tagi: fizyka bóg

Kup książkę Einstein o Einsteinie. Zapiski autobiograficzne i naukowe