Emocje. Jak uczucia kształtują nasze myślenie

Poruszająco głębokie spojrzenie na rolę uczuć w życiu codziennym, które podważa

potoczny pogląd, że rozum i emocje są przeciwieństwami

emocje są tak samo ważne dla naszego powodzenia jak myślenie.

aby uczynić nasze życie szczęśliwszym? Odpowiedzi na te pytania możemy znaleźć dzięki

zrozumieniu swoich emocji. Podróżując między laboratoriami naukowców prowadzących

pionierskie badania a realnymi, niekiedy dramatycznymi sytuacjami, Leonard Mlodinow

pokazuje, jak emocje mogą służyć nam pomocą, dlaczego czasami ranią i jaka płynie dla nas nauka

w obu tych przypadkach. Dokonując głębokiego wglądu w naszą ewolucję i biologię, autor daje

nam narzędzia do lepszego zrozumienia naszych emocji i pełnego wykorzystania płynących z nich

korzyści.

,,Błyskotliwy uczony i wspaniały pisarz Leonard Mlodinow wprowadza nas w arkana pasjonującej

nauki o tym, co i dlaczego czujemy oraz pokazuje nam, jak możemy wykorzystać tę wiedzę. Wiele

się nauczyłem z tej wspaniałej książki - jest to przejrzyste, pomocne i dobroczynne arcydzieło".

Dr Rick Hanson, współautor książki Mózg Buddy. Podręcznik do osiągania szczęścia, miłości i

mądrości

Emocje. Jak uczucia kształtują nasze myślenie - opinie o książce

Avatar użytkownika - Czytomanka
Czytomanka
Przeczytane:2023-07-02,

👉 Jak lepiej komunikować się z innymi? Jak zrozumieć naszą frustrację, strach i niepokój? Co zrobić, aby uczynić nasze życie szczęśliwszym? Jak można siebie lepiej poznać?

IG: Czytomanka

👉Poruszająco głębokie spojrzenie na rolę uczuć w życiu codziennym, które podważa potoczny pogląd, że rozum i emocje są przeciwieństwami. Każdego dnia podejmujemy setki decyzji, począwszy od tego, co zjeść na śniadanie, a kończąc na sposobach inwestowania naszych pieniędzy, i żadna z tych decyzji nie byłaby możliwa bez udziału emocji. Od dawna mówi się, że myślenie i odczuwanie to oddzielne i przeciwstawne siły naszej osobowości. Jednak według autora niezwykłe postępy w psychologii i neurobiologii dowiodły, że emocje są tak samo ważne dla naszego powodzenia jak myślenie.

👉Książka, którą powinna przeczytać każda młoda osoba wchodząca w dorosłość, żeby poznać lepiej swoje emocje i uczucia. Poznanie siebie swoich mechanizmów bardzo pomaga w dorosłym życiu, bo nad złymi zachowaniami można pracować, a dobre pielęgnować. Książka zdecydowanie godna uwagi!

❗ Ocena: 10/10

Nie tylko o afekcie rdzennym i łaknieniu spaczonym...

Na książkę "Emocje. Jak uczucia kształtują nasze myślenie" zdecydowałam się ze względu na poprzednie tytuły autora - Leonarda Mlodinowa, o których czytałam, ale jak dotąd nie miałam okazji osobiście się z nimi zapoznać. Najnowsza publikacja rozbudziła moją ciekawość i z pewnością sięgnę po inne tytuły twórcy, a to chociażby ze względu na dodatkowo polecaną literaturę, nawiązującą do opisywanych zagadnień.

Książka jest podzielona na trzy zasadnicze części. W pierwszej z nich autor przedstawia, czym w ogóle są emocje i jaki jest ich cel. Druga to nawiązanie do przyjemności, motywacji, inspiracji i determinacji. Ostatnia część natomiast pozwala ustalić nasz profil emocjonalny oraz przedstawia, jak możemy zarządzać swoimi emocjami (jak je regulować). Całość jest spięta pewnego rodzaju klamrą w postaci odniesień do matki pisarza.

Treści są przedstawione w przystępny, interesujący sposób. Liczne przykłady pozwalają na zrozumiały odbiór przekazywanych treści, a dodatkowa literatura umożliwia zgłębienie poszczególnych zagadnień. Autor w wyrazisty sposób dowodzi, jak lęk wpływa na podejmowane decyzje - szczególnie w naprawdę kryzysowych momentach, a uniknięcia błędów nie są w stanie wykluczyć nawet najlepsze szkolenia i lata doświadczeń. Dostajemy też dowody potwierdzające fakt, że lęk oprócz zgubnego działania (czasem wręcz katastrofalnego) może również ratować życie. Jak łatwo zauważyć, nie mamy tu do czynienia z jednostronnym spojrzeniem na sprawy, a raczej z dogłębną, chłodna analizą, która jest obrazowana jaskrawymi i zapadającymi w pamięci przykładami.

Jednym z ciekawszych fragmentów było dla mnie przytoczenie badań prowadzonych przez Thomasa Willisa, który przeprowadzał sekcje ciał przestępców (m.in. dokładnie analizował struktury występujące w ich mózgach). Innym, równie interesującym momentem był ten, w którym autor pisał o przeszczepach i różnych definicjach normalności.

Minusem, jaki zaobserwowałam podczas lektury jest odklejanie się stron sąsiadujących z okładką. Wprawdzie nie wygląda na to, by książka miała się rozpaść, ale jak na pierwsze przeczytanie to dla mnie dość niepokojący widok.

Słyszeliście kiedyś o czymś takim jak afekt rdzenny albo łaknienie spaczone? Jeśli nie, ale uważacie, że brzmi to interesująco - zachęcam do lektury.

Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Avatar użytkownika - niepoczytalna
niepoczytalna
Przeczytane:2023-03-14, Ocena: 5, Przeczytałem,

Co nam w głowie siedzi?

Choć wydawać by się mogło, że emocje w życiu człowieka bardziej przeszkadzają niż pomagają (jakże dobrze żyłoby się bez stresu, poczucia wstydu i winy), to jednak nie ma wątpliwości, że odgrywają one ogromną rolę i wpływają na większość naszych decyzji. Leonard Mlodinow w krótki i przejrzysty sposób stara się wytłumaczyć mechanizmy, które nami sterują, a o których większość z nas nie ma pojęcia.

"Emocje" to nie tylko zbiór wyników różnych badań dotyczących źródła uczuć. To pozycja, która w bardzo lekki i przystępny sposób opowiada o rzeczach, nad którymi zwykle się nie zastanawiamy, bo reagujemy odruchowo. Mlodinow przekonuje, że emocje nie tylko nie przeszkadzają w życiu, ale w momencie, gdy poznajemy ich źródło, mogą być bardzo przydatne.

Czy wiedzieliście, że chcąc być szczęśliwym w jednakowym stopniu trzeba dbać nie tylko o głowę, ale również o jelita? Że emocje uważane za negatywne były niezwykle ważne, żeby ludzkość w ogóle mogła przetrwać? Że często jedne emocje maskują zupełnie inne - zwykle te trudniejsze? Mlodinow udowadnia, że tak naprawdę niewiele wiemy o tym, co dzieje się w naszych głowach, a świadome przeżywanie emocji mogłoby bardzo ułatwić codzienne funkcjonowanie i relacje z innymi ludźmi.

"Emocje" to książka, która idealnie równoważy aktualną wiedzę z zakresu badań nad ludzką psychiką z humorystycznym stylem i anegdotami. Ta niewielka pozycja jest świetnym punktem wyjścia, by zrozumieć, co się dzieje w naszych głowach, niejednokrotnie bawiąc i zaskakując czytelnika.

Stephen Hawking. Opowieść o przyjaźni i fizyce
Leonard Mlodinow0
Okładka ksiązki - Stephen Hawking. Opowieść o przyjaźni i fizyce

Ujmujące osobiste wspomnienie o Stephenie Hawkingu jako człowieku, przyjacielu i fizyku. Stephen Hawking pozostawił trwały ślad w naszej kulturze...

Nieświadomy mózg. Twoje prawdziwe ja kryje się głębiej, niż myślisz
Leonard Mlodinow0
Okładka ksiązki - Nieświadomy mózg. Twoje prawdziwe ja kryje się głębiej, niż myślisz

Sądzisz, że świadomie kierujesz swoim życiem, podejmujesz racjonalne decyzje i z rozwagą kształtujesz swoje relacje z innymi? Jeśli tak, jesteś w błędzie...