Enola Holmes. Sprawa szyfru na krynolinie

Wydawnictwo: Poradnia K
Data wydania: 2021-11-24
Kategoria: Dla młodzieży
Kategoria wiekowa: 13-15 lat
ISBN: 9788366555778
Liczba stron: 200
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Elżbieta Gałązka-Salamon

Tom 5 cyklu Enola Holmes

Ocena: 5 (1 głosów)

Gospodyni Enoli Holmes, pani Tupper, stała się z czasem bardzo bliska dziewczynie, która nie ma dobrych relacji z własną rodziną, jeśli nie liczyć sporadycznych kontaktów z bratem Sherlockiem. Mimo tego, że kobieta jest prawie zupełnie głucha i niespecjalnie umie gotować, do pewnego stopnia zastępuje Enoli nieobecną matkę. Młoda detktywka jest przerażona, gdy odkrywa, że pani Tupper została porwana! Kto mógłby to zrobić i czemu? I co ma z tym wspólnego Florence Nightingale?

Tagi: Enola Holmes detektywistyczna XIX wiek przygodowa szyfr Florence Nightingale

Kup książkę Enola Holmes. Sprawa szyfru na krynolinie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Enola Holmes. Sprawa szyfru na krynolinie

Enola ma niezłą zagwozdkę do rozwiązania. Przemierza londyńskie ulice i dzielnice w poszukiwaniu pani Tupper i jakichkolwiek tropów, choć sama jest poszukiwana przez Scotland Yard. Podpowiedź ma tuż pod nosem, w szafie gospodyni. Krynolina dawno wyszła z mody, lecz gospodyni wciąż trzyma ją w szafie wraz z suknią. Trop prowadzi Enolę do wojny krymskiej i szpitala w Scutari oraz Damy z Lampą. Sprytu i przebiegłości dziewczynie nie brak, odwagi też nie. Czasami brawura przejmuje władzę nad rozsądkiem i niebezpieczeństwo wisi nad Enolą. Także w postaci ukochanego brata Sherlocka. I tym razem autorka pokazuje konflikt między rodzeństwem i ich zapatrywanie na pensję dla panien z dobrego domu. Jak mężczyźni niewiele wiedzą na ten temat...

Nancy Springer za każdym razem mnie zaskakuje swymi pomysłami, choć ten tom wydaje mi się nieco słabszy od poprzedniego. Autorka nie szczędzi swej młodej, niezależnej bohaterce różnych problemów, podtyka jej kłody pod nogi. Przygoda goni przygodę. Bywa niebezpiecznie, ale i zabawnie. Enola nie ma czasu ani zjeść, ani się wyspać. Ufa porywom serca i rozumu. Napędza ją determinacja, a czas nagli. Popełnia błędy i jeszcze bardziej tęskni za matką, gdy traci swą opiekunkę. W końcu młoda Holmesówna jest tylko nastolatką przebierającą się za różne dorosłe postaci. W dodatku musi radzić sobie sama po porwaniu pani Tupper. Nawet nie zamieszcza ogłoszeń w  prasie adresowanych do matki. Nie ma czasu.

Każdy tom przygód Enoli to dla mnie nie tylko wspaniała lektura dla relaksu, poprawy nastroju, ale i intrygująca zagadka detektywistyczna do rozwiązania. Z tym wszystkim wiąże się tło społeczno-obyczajowe epoki wiktoriańskiej z przekrojem społeczeństwa, konwenansami, strojami, miejscami. Miło mi było po raz pierwszy gościć w Klubie dla Pań. W żadnej znanej mi książce nie miałam okazji tam być. 

W tym tomie autorka na karty powieści wprowadziła postać historyczną powszechnie znaną - Florence Nightingale, twórczynię współczesnego pielęgniarstwa, działaczkę społeczną i publicystkę. Autorka przedstawia własną interpretację prawdziwych wydarzeń. Wiedza historyczna i czasy, w których rozgrywa się akcja, to wartość dodana, zwłaszcza dla młodszego czytelnika, który w ten sposób łatwiej i szybciej przyswoi sobie wiedzę. Dla mnie osobiście to historyczna gratka, zwłaszcza gdy dowiaduję się o... otworach okiennych.

"Sprawa szyfru na krynolinie" to kolejny tom niesamowitych przygód młodziutkiej perdytorystki, nietuzinkowej siostry swoich nieodrodnych starszych braci, przed którymi się ukrywa. Świetna lektura nie tylko dla młodszej młodzieży, ale dla każdego, kto lubi Sherlocka Holmesa, zagadki detektywistyczne i epokę wiktoriańską. Satysfakcja gwarantowana!

Link do opinii
Inne książki autora
Sprawa tajemniczego zniknięcia księżnej
Nancy Springer 0
Okładka ksiązki - Sprawa tajemniczego zniknięcia księżnej

Finałowy tom serii o przygodach Enoli Holmes! Gdzie jest księżna del Campo? Kolejna sprawa młodej detektywki wymaga od niej nie lada sprytu, wyjątkowych...

Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza
Nancy Springer 0
Okładka ksiązki - Enola Holmes. Sprawa  zaginionego markiza

Sherlocka Holmesa nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, lecz mało kto wie o Enoli Holmes, jego młodszej siostrze parającej się również zawodem detektywa...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Reklamy