Sprawa tajemniczego zniknięcia księżnej

Tom 6 cyklu Enola Holmes

Finałowy tom serii o przygodach Enoli Holmes!

Gdzie jest księżna del Campo? Kolejna sprawa młodej detektywki wymaga od niej nie lada sprytu, wyjątkowych umiejętności i empatii. A depczący jej po piętach Sherlock wpada na nowy pomysł, jak odnaleźć niesforną pannę, która ciągle umyka braciom…

Do rodzinnej posiadłości Sherlocka Holmesa dostarczono tajemniczy pakunek. Sherlock przybywa do domu, wezwany przez zarządcę, jednak nie otwiera przesyłki, bo jest przeznaczona dla jego młodszej siostry Enoli.
Problem w tym, że nikt nie wie, gdzie ona jest…

Gdy Sherlock poszukuje Enoli, ta angażuje się w sprawę zaginionej księżnej Blanchefleur del Campo. Rodzeństwo musi rozwiązać potrójną zagadkę i znaleźć odpowiedzi na pytania: Co się stało z ich matką?
Gdzie podziała się lady Blanchefleur? Co ma wspólnego z tą sprawą ich brat Mycroft?

Przez poprzednie pięć tomów niesamowicie zżyliśmy się z Enolą i wspieraliśmy ją w jej buncie. Z zapartym tchem śledziliśmy jej poczynania, kiedy starała się nawiązać kontakt z zaginioną matką i jednocześnie umknąć braciom – Sherlockowi i Mycroftowi. W wyczekiwanym, szóstym tomie znajdziemy odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania.

Ekranizacja pierwszego tomu Enola Holmes i sprawa zaginionego markiza autorstwa Nancy Springer z Millie Bobby Brown w roli tytułowej i Henrym Cavillem jako Sherlockiem jest wielkim hitem Netfliksa. Jesienią 2022 roku detektywka powróci na ekrany w kolejnym filmie.

I na koniec dobra wiadomość: to nie koniec przygód! Już wkrótce nowa powieściowa seria przygód Enoli. Czy Wy też nie możecie się jej doczekać?

Informacje dodatkowe o Sprawa tajemniczego zniknięcia księżnej :

ISBN: 9788367195102
Tytuł oryginału: The Enola Holmes Mystery: Case of the Gypsy Goodbye
Tłumaczenie: Elżbieta Gałązka-Salamon

Tagi: Enola Holmes detektywistyczna XIX wiek zaginięcie księżna Sherlock Holmes

Kup książkę Sprawa tajemniczego zniknięcia księżnej

Sprawa tajemniczego zniknięcia księżnej - opinie o książce

Avatar użytkownika - niepoczytalna
niepoczytalna
Przeczytane:2022-04-20, Ocena: 5, Przeczytałem,

Koniec i początek
Gdy w 2010 roku premierę miała powieść "The Case of the Disappearing Duchess", wszystko wskazywało na to, że będzie to ostatnia część przygód Enoli Holmes. Cała seria oprócz barwnych przygód i zagadek została zamknięta bardzo zgrabną klamrą związaną ze zniknięciem matki tytułowej bohaterki. Czy Enola w końcu odnajdzie rodzicielkę? Czy uda jej się pogodzić z braćmi? Czy już na zawsze będzie sama?

Podobnie jak w przypadku poprzednich części, zagadka kryminalna nie jest jakoś szczególnie wyrafinowana, ale próby jej rozwiązania można śledzić się z lekkością i przymrużeniem oka. Przyjemnie jest również obserwować przemianę jaka zachodzi w głównej bohaterce oraz to co niezmienne - jej niespotykaną umiejętność ładowania się w kłopoty.

W powieściach Nancy Springer doceniam znakomity styl, lekkość pióra i poczucie humoru. Myślę, że do końcowego efektu swoją cegiełkę dołożyła również tłumaczka - Elżbieta Gałązka-Salamon, która oddała klimat powieści oraz wszelkie żarty i gry słowne zawarte w oryginale. W dalszym ciągu podtrzymuję, że "Enola Holmes" to jedna z najlepiej napisanych serii młodzieżowych dostępnych obecnie na rynku wydawniczym. Motyw walki o siebie, decydowania o własnej przyszłości już sam w sobie jest uniwersalny. Dodanie do niego wątku matki (czy w ogóle poruszenia problemu macierzyństwa) sprawia, że ostatnia część serii ma według mnie szczególną wartość.

Z ulgą przyjęłam fakt, że po kilkunastu latach Nancy Springer zdecydowała się kontynuować przygody Enoli, ponieważ niezwykle trudno byłoby mi się rozstać z tą bohaterką oraz jej braćmi. Mam świadomość, że w związku z rozwiązaniem niektórych wątków następne powieści będą miały nieco inną konwencję, ale i tak nie mogę się doczekać, co szalonego wpadnie jeszcze do głowy głównej bohaterce.

"Sprawa tajemniczego zniknięcia księżnej" Nancy Springer to szósty tom serii o Enoli Holmes - siostrze najsławetniejszego detektywa w Wielkiej Brytani, Sherlocka; niezwykle odważnej dziewczynce pragnącej uciec spod jarzma mężczyzn i samej móc decydować o własnym życiu czy losie.

Po ucieczce Enoli z rodzinnego domu do szarego, brudnego i niebezpiecznego Londynu mija prawie rok. W tym czasie dziewczyna ze wszelkich sił stara się odnaleźć matkę, jednocześnie unikając starszych braci, Sherlocka i Mycrofta, którzy, nie bacząc na uczucia siostry, zamierzają wysłać ją do specjalnej szkoły, gdzie uczą, jak stać się przykładną, oddaną żoną. A Enola najbardziej na świecie nie chce być żoną! Pragnie być wolną, niezależną kobietą!

By spełnić choć zalążek marzeń, otwiera agencję pod postacią wymyślonego doktora Ragostina, specjalizującą się w szukaniu osób zaginionych. Od początku działalności Enola ma już dużo sukcesów na koncie, ale tym razem zadanie okazuje się trudniejsze, bardziej złożone czy wręcz upierdliwe. Dziewczynie zlecono bowiem odnalezienie samej księżnej Blanchefleur del Campo.

W międzyczasie do rodzinnej posiadłości Holmesów przybywa tajemniczy pakunek zaadresowany do Enoli. Sherlock postanawia za wszelką cenę odnaleźć siostrę, przez co gra w kotka i myszkę zaczyna nabierać intensywności. Szczególnie że w grę wchodzą niebezpieczne, londyńskie porachunki... Czy Enola i tym razem poradzi sobie sama? Co znajduje się w tajemniczej paczce? I najważniejsze: czy Enoli uda się odnaleźć księżną?

"Sprawa tajemniczego zniknięcia księżnej" to krótka książka, ale potrafiąca całkowicie porwać czytelnika w swój tajemniczy, niebezpieczny świat przygód i zagadek kryminalnych. Wielowątkowa historia w idealny sposób splata dynamiczne zwroty akcji ze spokojnymi opisami dusznego, XIX-wiecznego Londynu czy rozterkami emocjonalnymi bohaterów.

Dużym plusem całej serii o Enoli Holmes jest silna postać kobiety (dziewczyny) walczącej o prawa, wolność i swobodę wypowiedzi czy własnych działań. W książkach Nancy Springer porusza ważne kwestie zniewolenia słabszej płci, ukazując, że w brutalnym świecie mężczyzn, kobieta z pewnością nie jest zwykłym dodatkiem. Że powinno się ją traktować z szacunkiem jako osobę myślącą, a nie jako piękne acz głupiutkie zwierzątko trzymane pod kloszem.

W szóstej części wreszcie nadeszło oczekiwane od samego początku finalne zderzenie rodzeństwa, gdzie padło wiele mocnych, dobitnych słów. Enola stanęła oko w oko najpierw z Sherlockiem, a następie i z Mycroftem, którym w skuteczny sposób wbiła co nieco do zaściankowych głów. Rozwinął się również temat matki - nie chcąc zbytnio spojlerować, powiem jedynie, że czytaniu towarzyszyło wiele przeróżnych emocji.

"Sprawa tajemniczego zniknięcia księżnej" to zdecydowanie lektura warta poznania, zwłaszcza przez młode dziewczyny dopiero kształtujące własne potrzeby, wyobraźnie czy plany na przyszłość. Historia Enoli idealnie pokazuje, że w życiu można osiągnąć wszystko, jeśli się tego dostatecznie mocno pragnie i ze wszystkich sił dąży do spełnienia owych pragnień. Nancy Springer napisała niezwykle wciągającą, pełną przygód opowieść, w jakiej kryminale łamigłówki przeplatają się z wyjątkowymi wartościami, dzięki czemu książka staje się wyjątkowa. Polecam z całego serca!

Ten tom to prawdziwa perełka. Sprawa niełatwa, z wysokiego C. Różne teorie przychodzą Enoli do głowy. Jedna z nich prowadzi ją do podziemnej kolei. Kiedy detektywka jest na tropie, nic jej nie jest w stanie powstrzymać, co najwyżej nieco spowolnić. Potrafi nie jeść i nie spać, byle tylko rozwiązać zagadkę. Nie boi się ubrudzić, a przebieranie weszło jej w krew. Akcja mknie żywo. Jej zwroty zaskakują. Czasami rozśmieszają, czasami przyprawiają o lekką grozę. Pojawiają się bohaterowie znani z poprzednich tomów oraz wspomnienia poprzednich spraw. Cyganka prawdę mówi, a bracia... Autorka przedstawiła stanowiska braci na temat swej młodszej siostrzyczki. W intrygujący sposób rozwiązała ,,niesnaski" między rodzeństwem i sprawę ich zaginionej matki. Gratką było dla mnie poznanie skytale - starej metody szyfrowania wiadomości.

Warstwa historyczna dotycząca codzienności pod koniec XIX w. stanowi nie tylko ciekawy dodatek uzupełniający losy głównej bohaterki i tło wydarzeń, lecz jest sama w sobie wartością dodaną. Opisy metra z lipca 1889 r. przyprawiały mnie o lekki zawrót głowy. Działają mocno na wyobraźnię i zmysły, zwłaszcza węchu. Opis brudnej podziemnej stacji kontrastuje z opisem rezydencji księcia, tak samo jak stroje, które są wyznacznikiem pozycji. Kostiumy Enoli zmieniają się w zależności od sytuacji. Autorka podąża z duchem mody prosto z Paryża i najnowsze suknie kontrastują z łachmanami najniższych warstw społecznych. Warto zwrócić uwagę na gorsety, o których mowa była w poprzednim tomie. Czytelnik poznaje dwa różne oblicza Londynu, korzysta z szaletu publicznego, widzi reklamę firmy znanej do dziś. Historycznie, lecz jednocześnie wiarygodnie i realnie.

Już od pierwszego tomu polubiłam Enolę za jej inteligencję, spryt, przebiegłość, zaradność i bunt przeciwko wtłaczania dziewcząt w pewne zasady. Brawura to drugie imię Holmesówny. Efekty jej poczynań bywają komiczne, zwłaszcza gdy musi uciekać sprzed nosa Sherlocka. Z każdym tomem coraz bardziej mi imponowała swoim charakterem, osobowością, charyzmą. Zżyłam się z nią do tego stopnia, że stała się jedną z moich ulubionych bohaterek, superbohaterka z końca XIX wieku.

Niepokorna piętnastoletnia sufrażystka doskonale radzi sobie w Londynie, także w jego niebezpiecznych dzielnicach. Swoją karierę u doktora Ragostiniego zbudowała na misternej konstrukcji kłamstw. To zawiły fantazmat, dlatego też ciągle umyka braciom i wizji pobytu w szkole dla panien. Siostrzyczka daje się we znaki Mycroftowi i Sherlockowi. Co ciekawe, znany detektyw wie, jak działa umysł kryminalisty, ale nie Enoli. Przy niej traci zdolność jasnego myślenia.

"Sprawa tajemniczego zniknięcia księżnej" to doskonałe i nietuzinkowe zakończenie serii przygód nastoletniej siostry znanego londyńskiego detektywa, która doskonale radzi sobie w Londynie i rozwiązuje trudne zagadki. Wszystkie sprawy zostają rozwiązane, a mimo to chce się jeszcze i jeszcze. Trudno się rozstać z Enolą Holmes, jednak najlepsze wiadomości mam na koniec. Wkrótce pojawi się nowa seria przygód młodej detektywki, a jesienią Enola powróci na ekrany w kolejnym filmie.

Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2023-07-03, Ocena: 4, Przeczytałam, 2023, E-booki, Dla młodzieży,
Enola Holmes. Sprawa znaku mangusty
Nancy Springer0
Okładka ksiązki - Enola Holmes. Sprawa znaku mangusty

Ostatni tom dziewięcioczęściowej serii o słynnej detektywce Enoli Holmes poleca Anna sierakowska – Literackie Serce. Dwie świetne ekranizacje przygód...

Enola Holmes. Sprawa szyfru na krynolinie
Nancy Springer 0
Okładka ksiązki - Enola Holmes. Sprawa szyfru na krynolinie

Gospodyni Enoli Holmes, pani Tupper, stała się z czasem bardzo bliska dziewczynie, która nie ma dobrych relacji z własną rodziną, jeśli nie liczyć sporadycznych...