Faks z Sarajewa

Klasyka powieści graficznej!

Faks z Sarajewa to oparta na faktach powieść graficzna amerykańskiego ,,weterana" komiksu, Joe Kuberta o konflikcie w byłej Jugosławii.

Ervin Rustemagić, europejski agent Kuberta, na początku lat 90. wraz z rodziną mieszkał na przedmieściach Sarajewa. Gdy wybuchła wojna i zniszczono ich dom, przenieśli się do dla dziennikarzy w centrum Sarajewa. Po 1,5 roku oblężenia i ostrzału Rustemagiciom, dzięki pomocy artystów i dziennikarzy, udało się zdobyć słoweńskie obywatelstwo i uciec z miasta.

Tytułowy faks okazał się jedyną możliwością komunikacji z przyjaciółmi i klientami Rustemagicia. Wśród nich był Kubert, gwiazda DC Comics, autor m.in. postaci Hawkmana. Kubert zebrał faksy swojego agenta i na ich podstawie stworzył wciągającą opowieść o wojnie bałkańskiej.

Faks z Sarajewa okazał się sukcesem artystyczny, ogłoszony komiksem roku przez ,,The Washington Times", nagrodzony Eisner Award i Harvey Award jako najlepsza powieść graficzna 1996 roku, doczekał się też uznania we Francji (Alph-Art Award w kategorii najlepszy komiks zagraniczny).

Informacje dodatkowe o Faks z Sarajewa:

Faks z Sarajewa - opinie o książce

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2017-06-17, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
FAKS Z PIEKŁA Joe Kubert to prawdziwa legenda komiksu, założyciel pierwszej szkoły tworzenia opowieści graficznych i... Polak z pochodzenia. Swoją przygodę z komiksami zaczął w roku 1943, pracując dla wydawnictwa DC Comics, ale szybko ze swoimi pracami trafił także do innych wydawców. Przez trwającą blisko 70 lat karierę, którą w roku 2012 przerwał zgon, Kubert współtworzył opowieści z takich serii, jak ,,Batman", ,,Superman", ,,Flash", ,,Tarzan", ,,Ghost Rider" czy ,,Punisher: War Zone", stworzył także postać ,,Hawkmana", a za swoje prace otrzymał szereg nagród. Jednakże najważniejszym komiksem, jaki wyszedł spod jego ręki, nie był żaden z albumów przygotowanych dla gigantów wydawniczych, a osobisty ,,Faks z Sarajewa". Poruszająca i ambitna opowieść w starym stylu, która po ponad dwudziestu latach od swojej premiery, trafiła wreszcie na polski rynek. Całość mojej recenzji opublikowana na blogu: http://ksiazkarnia.blog.pl/2017/06/17/faks-z-sarajewa-joe-kubert/
Josel. 19 kwietnia 1943
Joe Kubert0
Okładka ksiązki - Josel. 19 kwietnia 1943

Jest to historia żydowskiego chłopca imieniem Josel, który posiada wielki talent i z pewnością wyrósłby na cenionego artystę, ale nie wyrośnie... Trafia...