Fałszerka obrazów

Prawie dwadzieścia pięć lat po słynnej, do dziś nierozwiązanej, kradzieży w Isabella Stewart Gardner Museum do bostońskiego studia młodej artystki trafia skradzione płótno Edgara Degasa. Związana wieloznaczną umową z potężnym właścicielem jednej z wiodących galerii dziewczyna - w zamian za prestiżową wystawę solową - zgadza się sfałszować obraz słynnego artysty. Przystępując jednak do pracy nad arcydziełem zaczyna podejrzewać, że sam otoczony czcią obraz Degasa został sfałszowany... Trzymający w napięciu kryminał o tym, czego nie widać na pierwszy rzut oka.

Informacje dodatkowe o Fałszerka obrazów:

Wydawnictwo: Arkady
Data wydania: 2021-09-29
Tytuł oryginału: The Art Forger

Kup książkę Fałszerka obrazów

Fałszerka obrazów - opinie o książce

Avatar użytkownika - AnnaBook
AnnaBook
Przeczytane:2023-02-15, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2023,

Nie zawsze sięgam po typowe kryminały i thrillery, w których trup ściele się gęsto, a grono podejrzanych jest potężne. Lubię też zaczytywać się w nieszablonowych kryminałach z wątkiem obyczajowo - sensacyjnym, w których fabuła osnuta jest wokół sztuki. Tym razem sięgnęłam po Fałszerkę obrazów z dziełami Degasa w roli głównej.

Claire po aferze ze swoim mentorem mimo ukończenia studiów malarskich została wykluczona z artystycznego świata i cienko przędzie. Niespodziewanie dla niej samej w jej pracowni zjawia się znany i potężny handlarz sztuki. W zamian za indywidualną wystawę w jego światowej sławy i prestiżowej galerii proponuje kobiecie sfałszowanie obrazu namalowanego przez Degasa. Po krótkim wahaniu i niepełnej zgodzie z sumieniem niespełniona malarka wyraża zgodę. Claire jest zafascynowana dziełami mistrza i w jego obrazie z lat 90’ XIX dostrzega niepokojące szczegóły. Rozpoczyna ciche dochodzenie. Czy aby nie fałszuje fałszywki? Czy oszust nie nabija w butelkę oszusta? A może intryga sięga czasów samego Degasa?

Intryga skonstruowana jest wokół autentycznych wydarzeń. 18 marca 1990 miało miejsce włamanie do Isabella Stewart Gardner Museum w Bostonie, w wyniku którego złodzieje udający policjantów ukradli 13 dzieł sztuki warte 500 milionów dolarów. Swoje ramy opuściły obrazy Vermeera, Rembrandta, Maneta i właśnie 5 prac Degasa. Barbara Shapiro przedstawiła własne fikcyjne (a może nie mijała się z prawdą) rozwiązanie zagadki zuchwałej kradzieży jednego z obrazów. Prace nigdy nie zostały odnalezione, ale czy na pewno? Autorka zachęciła do samodzielnego poszukiwania wiadomości na ten temat oraz snucia własnych spekulacji.

Lektura uczy odmiennego patrzenia na sztukę, na obraz jako taki, na jego kompozycję, warstwy, strukturę, grę świateł i cieni, paletę barw. Zapoznałam się z malarstwem olejnym, wykonywanych przez rzeczoznawców testach autentyczności. Można było też się sporo dowiedzieć o życiu i twórczości Edgara Degasa, działalności patronki artystów Isabelli Stewart Gardner, która stworzyła słynne bostońskie muzeum z dziełami sztuki z własnej kolekcji oraz o najsłynniejszych fałszerzach.

„Sposób malowania Degasa jest zdumiewający: to, jak tworzy światło od wewnątrz i z zewnątrz, jak twarze jego modeli jaśnieją życiem, choć są tylko płótnem i farbami. Jak pokazuje ruch poprzez lekkie nachylenie głowy lub rąbek sukienki jakby delikatnie zsuwającej się z krawędzi płótna. Jak używa ciemnych i jasnych wartości, aby stworzyć teksturę, głębię i cień”.

Początkowo akcja rozwijała się w żółwim tempie, co wcale nie oznaczało, że lektura była nudna, ale wystarczył jeden niespodziewany zwrot akcji i książki już nie dało się odłożyć. Atmosfera gęstniała, a bohaterom mocno kibicowałam, mimo iż nie wszystko, co robili, było moralne, a główna bohaterka czasem drażniła mnie swoją naiwnością, szczególnie w retrospekcjach, w których poznawaliśmy jej życie 3 lata wstecz. Niestety i tym razem trafiły się literówki, jednak nie aż tak często by mocno zirytować. Reasumując, fikcyjna fabuła mieszała się z faktami, a mało znany mi świat artystów, muzealnych i galeryjnych wystaw i handlarzy sztuką wciągnął i zaciekawił.

Za możliwość zapoznania się z teścia książki dziękuje Wydawnictwu Arkady.

Avatar użytkownika - kotoksiazka
kotoksiazka
Przeczytane:2022-04-21, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Sięgacie po lektury z mniejszych wydawnictw? Czy może stawiacie tylko na te duże i znane? Albo nie przykładacie  do tego uwagi? 🧐

Dla mnie, nie ma to znaczenia w jakim wydawnictwie książka została wydana, liczy się interesujący opis. I jeśli mnie zaciekawi to biorę!

⬇⬇⬇

Claire Roth początkująca malarka po aferze z byłym partnerem pragnie odbudować swoją karierę. Jednak to nie takie proste z doklejoną łatką… Gdy dostaje ofertę namalowania fałszerstwa słynnego arcydzieła Degasa, skradzionego dwadzieścia pięć lat temu w zamian za wystawę swoich obrazów, ma duży dylemat. Czy Claire podpisze pakt z diabłem?

FAŁSZERKA OBRAZÓW to spokojny kryminał, bez morderstw, trupów i rozlewu krwi, ale zapewniam, że fabuła was zaintryguje i wciągnie!

Uwielbiam gdy fikcja miesza się z prawdą, gdzie granice są mistrzowsko zatarte i wszystko współgra ze sobą. Właśnie taką powieść serwuje nam autorka, która zaprasza nas do pięknego świata sztuki, do środowiska malarzy, artystów i światowych obrazów 🖼🎨.

Odprężyłam się przy tej powieści, czułam się jakbym czytała stary dobry kryminał z pasją. Autorka umiejętnie operuje słowem i przedstawiła pasjonująca fabułę, która mnie całkowicie pochłonęła. Razem z Claire łączyłam fakty i starałam się odgadnąć zakończenie.

Czuć, że pisarka dobrze przygotowała się merytorycznie do tej książki, wprawnie pokazała mi proces i techniki malarstwa w taki sposób, że wręcz czułam zapach farby unoszący się w studiu.

Avatar użytkownika - mspodgorska
mspodgorska
Przeczytane:2022-07-13, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,

18 marca 1990 r.

Isabella Stewart Gardner Museum w Bostonie

Godzina 1.24.

Dwóch uzbrojonych i przebranych za policjantów złodziei wchodzi do budynku i kradnie 13 dzieł sztuki (11 obrazów i dwa elementy konstrukcji architektonicznej) o łącznej wartości ok. 500 mln dolarów.

Z ram wycięto m.in. trzy obrazy Rembrandta (w tym "Burzę..."), niezwykle cenny "Koncert" Vermeera, dzieła Goverta Flincka i Édouarda Maneta oraz pięć obrazów Edgara Degasa, a wśród nich "Po kąpieli"...

***

"Fałszerka Obrazów" to współczesna historia młodej malarki - Claire, specjalizującej się w profesjonalnym kopiowaniu obrazów, zafascynowanej pracami  francuskiego malarza i rzeźbiarza Edgara Degasa, szczególnie jego umiejętnościami przedstawiania postaci w ruchu.

Wkrocz do świata wielkich artystów, gwałtownych uniesień i ogromnych pieniędzy, a przekonasz się do czego może być zdolna aspirująca artystka, której zaoferowano wystawę w prestiżowej galerii, w zamian za stworzenie wiernej kopii jednego obrazu, w dodatku obrazu będącego dziełem samego Degasa.

"Po kąpieli", to, które zaginęło wraz z innymi dziełami ćwierć wieku wcześniej w spektakularnej, nigdy nierozwiązanej sprawie największej kradzieży dzieł sztuki w historii Stanów Zjednoczonych.

Jaką decyzję podejmie Claire i jakie będą jej konsekwencje?Czy ulegnie wizji "dotykania, oddychania nim, studiowania każdego najmniejszego jego szczegółu, tropienia sekretów samego mistrza"?

Czy obraz, z którym obcowanie jej zaproponowano, aby na pewno jest oryginałem, który niegdyś skradziono?

Akcja powieści toczy się na kilku płaszczyznach - równolegle poznajemy aktualne losy Claire, zdarzenia z przeszłości, które zahamowały rozwój jej kariery oraz  fragmenty z życia Isabell Gardner (założycielki wspomnianego muzeum), które poznajemy w formie listów.

Wszystkie te wątki przypominają pojedyncze pociągnięcia pędzlem, które ostatecznie łączą się, tworząc na oczach czytelnika spójne dzieło.

Autorka fenomenalnie operuje opisami technik malarskich, doskonale odzwierciedlając ruchy malarza, a tym samym cały proces powstawania obrazu.

Niespiesznie, niemal z namaszczeniem pewnych wydarzeń, pozwala czytelnikowi przeniknąć do świata sztuki i chłonąć ją wszystkimi zmysłami.

Choć zwroty akcji były dość przewidywalne, to lekkie pióro,  nieoczywiste i ciekawe postaci, a także niezwykły klimat stworzony przez Barbarę Shapiro, intryguje, wciąga i inspiruje.

Kolejna pozycja od wydawnictwa LeTra, która zachwyca i porusza czułe struny czytelnika, budząc wrażliwość na kolor, kompozycję i światło.

Z niezwykłą precyzją opisuje proces twórczy, techniki malarskie oraz sposoby analizy obrazów, a także uczy doceniać ich piękno.

LeTra -  c'était un plaisir, comme toujours!

Uczennica mistrza
Barbara A. Shapiro0
Okładka ksiązki - Uczennica mistrza

,,Inteligentna i złożona opowieść o oszustwach w sztuce, o kradzieżach, skandalach, morderstwie i zemście". Publishers Weekly W tej zaskakującej...