Fałszywa nuta

Gdańsk, rok 1939. Lisa Keller jest młodą dziewczyną marzącą o karierze pieśniarki. Tymczasem jednak pracuje w knajpie, wieczorami śpiewając dla gości. Przypadek sprawia, że do lokalu przychodzi Siegfried Lewenhart, znany muzyk i wpływowy dyrektor teatru. Przedstawia on dziewczynie z pozoru atrakcyjną propozycję: w zamian za wyświadczenie mu pewnej przysługi obiecuje uczyć Lisę śpiewu i zrobić z niej sławną artystkę. Lisa zgadza się i zostaje gospodynią u jego ojca, niegdyś słynnego, obecnie zapomnianego kompozytora. Atmosfera starej willi przesiąknięta jest wielką muzyką, przebrzmiałą sławą, dawnymi koncertami, nieznanymi utworami.

Wkrótce okazuje się, że stary maestro także ma dla Lisy zaskakującą propozycję...

Nad wszystkimi zawisło przekleństwo tajemniczego utworu, które dotknęło nawet... Adolfa Hitlera. Tam, gdzie prawda jest fałszem, jedynym wybawieniem staje się muzyka. Tak przynajmniej sądzi jeden z bohaterów książki, który wierzy w nadzwyczajną moc dźwięków. Ale w tej historii nic nie jest takie, jak się początkowo wydaje. A kiedy muzyka milknie, świat zmienia się nieodwracalnie.

Izabela Żukowska - muzykolog i socjolog, dziennikarka radiowa, autorka serii kryminalnej o komisarzu policji Wolnego Miasta Gdańska Franzu Thiedtkem, powieści obyczajowej "Skazy" i współautorka (razem z Faustyną Toeplitz-Cieślak) książki "Sfinks. Wizjonerzy i skandaliści kina". Autorka słuchowisk radiowych, laureatka nagrody Talanton za najlepszy debiut dramaturgiczny w Teatrze Polskiego Radia.

Informacje dodatkowe o Fałszywa nuta:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2018-09-18

Kup książkę Fałszywa nuta

Fałszywa nuta - opinie o książce

Avatar użytkownika - alkatraz
alkatraz
Przeczytane:2020-11-28, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2020,

Na początku mnie nużyła, ale to pewnie za sprawą głównej bohaterki z pierwszej części: Lisy, która mnie bardzo irytowała. Później książka się rozkręciła i nawet wciągnęła. Plus za oryginalną fabułę oraz akcję w Gdańsku.

Avatar użytkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2018-10-13, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Cudowna, świetna, niepowtarzalna powieść o zaskakujących zwrotach akcji. Fabuła oscyluje wokół muzyki. Zmieniają się bohaterowie, zmieniają się czasy - łącznikiem pozostaje Lisa Keller. Największą pasją bohaterów była, jest i pozostaje muzyka. Jest ona ich błogosławieństwem, ale i przekleństwem.
Dodatkowym atutem książki jest częściowe umieszczenie akcji w Gdańsku podczas II wojny światowej. Syn, który nie może pogodzić się z tym, że nie dorównuje geniuszowi ojca, podstępem pragnie wykraść skrywane przez niego nuty, aby zabłysnąć grą przed samym Hitlerem.
Bardzo ciekawą, wręcz tajemniczą postacią jest Pielgrzym, który kieruje losem wybranych ludzi.
Uważam, że warto sięgnąć po książkę Izabeli Żukowskiej i dać się porwać muzyce.

Avatar użytkownika - Muminka789
Przeczytane:2019-02-23, Ocena: 5, Przeczytałam, 2019,
Skazy
Izabela Żukowska0
Okładka ksiązki - Skazy

,,Skazy" to historia ludzi, którzy nie są doskonali, i historia miasta, które dało się uwieść totalitarnej ideologii. Piekła nie ma - twierdzi...

Hotel Bristol Na rogu historii i codzienności
Izabela Żukowska0
Okładka ksiązki - Hotel Bristol  Na rogu historii i codzienności

Hotel Bristol - niemy świadek wielkiej polityki, chwilowa siedziba rządu, miejsce pobytu najznamienitszych gości stolicy: polityków, artystów...