Fatum. Polityka i katastrofy współczesnego świata

Ocena: 0 (0 głosów)

Fascynująca historia katastrof i ich konsekwencji autorstwa najwybitniejszego brytyjskiego historyka swojego pokolenia (,,The Times")

 

Racjonalna, praktyczna i pięknie napisana. ,,Fatum" nie jest po to, by przerazić nas nadchodzącymi katastrofami, ale by przygotować ludzkość na ich konsekwencje. Dzięki tej książce, dalece wykraczającej poza temat pandemii, zaczniemy wreszcie zdroworozsądkowo myśleć o przyszłości (Anne Applebaum)

 

Katastrofy są z natury trudne do przewidzenia. Ale kiedy nadchodzą, powinniśmy być lepiej przygotowani niż Rzymianie na wybuch Wezuwiusza czy średniowieczni Włosi na nadejście epidemii dżumy. W końcu nauka jest po naszej stronie. Dlaczego więc wciąż bywamy nieudolni i bezradni?

Populistyczni rządzący słabo radzili sobie w obliczu pandemii koronawirusa. Niall Ferguson twierdzi, że działały głębsze patologie, widoczne już w naszych reakcjach na wcześniejsze katastrofy. Jedną z nich była rozrośnięta do niebotycznych rozmiarów biurokracja, która uniemożliwia szybkie reagowanie.

Czerpiąc z wielu dyscyplin, w tym ekonomii i nauki o sieciach, autor opisuje nie tylko historię, ale ogólną teorię katastrofy. Jego wnikliwa analiza przeszłości i teraźniejszości pomaga przewidzieć, jakie niebezpieczeństwa będą czyhać na nas jutro, i co najważniejsze - jak lepiej sobie z nimi radzić.

"Dopuszczenie do tego, by Putin włączył się w konflikt syryjski, sam Rhodes i inni podobnie wówczas myślący wysocy urzędnicy przedstawiali jako całkowicie świadome ,,podejście Toma Sawyera", wyjaśniając, że ,,jeśli Putin chce trwonić środki swojego reżimu na przemalowywanie płotów w Syrii, to USA powinny mu na to jak najbardziej pozwolić". W konsekwencji wojna domowa w Syrii przedłużyła się o wiele lat, co przyniosło śmierć ponad pół miliona ludzi, z których niemal połowę stanowili cywile. Około 13,4 miliona Syryjczyków siłą wysiedlono z domów, z czego 6,6 miliona znalazło się poza granicami kraju. Na tym jednak nie koniec, bo 2-3 miliony ludzi stworzyły wielką falę uchodźców, która -- powiększona o kolejne setki tysięcy mieszkańców świata muzułmańskiego, wyczuwających szansę na zmianę swojego losu -- zalała Europę. W dodatku po raz pierwszy od wczesnych lat 70. XX wieku Rosja powróciła na Bliski Wschód jako główny rozgrywający. Krótko mówiąc, skutki zaniechania przez USA interwencji w Syrii były pod wieloma względami równie katastrofalne jak skutki amerykańskiej interwencji w Iraku, tyle że oszczędzono sporo dolarów, a zapewne również niemało amerykańskich istnień. 
Podczas jednej z debat przedwyborczych w 2012 roku Obama pokpiwał sobie z Mitta Romneya, kandydata republikanów: ,,Zimna wojna skończyła się już ponad dwadzieścia lat temu, ale pan chyba otrzymał telefon prosto z lat osiemdziesiątych ze wskazówkami, jak należy prowadzić politykę zagraniczną". Była to aluzja do słów Romneya, który nazwał Rosję ,,geopolitycznym nieprzyjacielem numer jeden". Rok po swojej drugiej inauguracji, w styczniu 2014 roku, Obama wyznał lekceważąco wydawcy tygodnika ,,The New Yorker":,,Tak naprawdę to niepotrzebny mi teraz żaden George Kennan", nawiązując do architekta zimnowojennej strategii powstrzymywania ekspansji Sowietów. Nie upłynął nawet miesiąc, a rosyjskie wojska wkroczyły na Krym i rozpoczęły jego okupację, która po upływie kolejnego miesiąca (18 marca) przekształciła się w formalną aneksję, a walki w obwodach donieckim i ługańskim, gdzie popierani przez Rosjan separatyści zajęli znaczną część terytoriów ukraińskich, trwają do dziś."
(fragment książki)
 

Niall Ferguson (ur. 1964 r.) - jeden z najwybitniejszych i najchętniej czytanych historyków na świecie, profesor uniwersytetów Harvarda, Oxfordu i Stanforda. Autor kilku bestsellerów i czterech wysoko cenionych brytyjskich seriali dokumentalnych. W 2004 roku tygodnik "Time" uznał go za jednego ze stu najbardziej wpływowych ludzi świata, a "The Times" za najbłyskotliwszego brytyjskiego historyka naszych czasów. Nakładem WL ukazały się m.in. takie bestsellery Nialla Fergusona, jak: Kolos. Cena amerykańskiego imperium, Cywilizacja. Zachód i reszta świata, Niebezpieczne związki, Dom Rothschildów.

Informacje dodatkowe o Fatum. Polityka i katastrofy współczesnego świata:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2022-04-27
Kategoria: Publicystyka
ISBN: 9788308075296
Liczba stron: 656
Tytuł oryginału: Doom: The Politics of Catastrophe

Tagi: polityka Chrześcijaństwo publicystyka

więcej

Kup książkę Fatum. Polityka i katastrofy współczesnego świata

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Dom Rothschildów. Prorocy finansów 1798-1848
Niall Ferguson0
Okładka ksiązki - Dom Rothschildów. Prorocy finansów 1798-1848

Rotszyldowie to najbardziej wpływowa rodzina najnowszej historii. Potężni bankierzy i przemysłowcy żydowskiego pochodzenia, którzy trzęśli dziewiętnasto-...

Kolos. Cena amerykańskiego imperium.
Niall Ferguson0
Okładka ksiązki - Kolos. Cena amerykańskiego imperium.

Sednem tej książki jest teza, że Stany Zjednoczone są i zawsze były swego rodzaju imperium. Że większość Amerykanów zaprzecza temu prostemu faktowi, ich...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy