Czy Czytelnik sięgający po tę książkę równie chętnie sięgnąłby po książkę poświęconą wprost dobru? Czy nie bywamy wszyscy w sytuacji Leontiosa z dialogu Platońskiego, który nie mógł oprzeć się pokusie nacieszenia - umęczenia - swoich oczu obrazem ohydy zła, śmierci, rozkładu? Czy może przeciwnie - racją, która skłania nas do poszukiwania odpowiedzi na pytanie o zło, jest aż nazbyt realne, aż nazbyt dojmujące doświadczenie obecności niewytłumaczalnej po ludzku ani po bosku złowrogiej siły? Gdzie szukać źródła tej siły, której doświadczamy, w której uczestniczymy, lecz której nie znamy?

,,Teksty składające się na niniejszą książkę są tak umiejętnie dobrane, że implicite zawarty w nich materiał na hipotetyczne polemiki nie przesłania ani nie podważa jej myśli przewodniej, którą, jak się wydaje, można rozumieć tak: zło to problem dla filozofii, i to nie byle jaki, banalny problem. To właśnie ten problem - problem nad problemami, prawdziwy archetyp filozoficznych problemów, rdzenny i nieusuwalny, dramatyczny i bolesny, a dramat i ból, jaki generuje, jest u źródła filozoficznego myślenia w nie mniejszym stopniu niż zdziwienie czy wątpienie (tę intuicję Józefa Tischnera przypomina zresztą autor jednego z tekstów). Podjęcie takiego problemu warte było trudu redaktorów i autorów tej książki i warte jest szacunku jej najbardziej nawet krytycznych czytelników".

Z recenzji dr. hab. Jana Kiełbasy

Informacje dodatkowe o Filozofia wobec zła. Od spekulacji do transgresji. Philosophy and Evil. From Speculation to Transgression:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data wydania: 2019-02-26
Kategoria: Socjologia, filozofia

Kup książkę Filozofia wobec zła. Od spekulacji do transgresji. Philosophy and Evil. From Speculation to Transgression

Filozofia wobec zła. Od spekulacji do transgresji. Philosophy and Evil. From Speculation to Transgression - opinie o książce

Atlas geograficzny Polski z naklejkami
Okładka ksiązki - Atlas geograficzny Polski z naklejkami

Chcesz poznać geografię Polski? Wybierz się w niezwykłą podróż - palcem po mapach! Ciekawe zadania i zabawy z naklejkami pomogą ci zapamiętać jak najwięcej...

Star Wars Darth Vader. Prosto w ogień. Tom 2
Okładka ksiązki - Star Wars Darth Vader. Prosto w ogień. Tom 2

Nowy cykl ze świata Gwiezdnych Wojen i zupełnie nowy rozdział sagi o Mrocznym Lordzie Sithów oryginalnie wydawany przez Marvela od 2020 roku. Vader...