Freddie Mercury

Freddie Mercury (1946-1991) - niezwykły wokalista, niezrównany showman, skomplikowana osobowość. Lesley-Ann Jones, była dziennikarka muzyczna, obala mity, analizuje pogłoski i odkrywa nieśmiałego, wrażliwego człowieka. Za wszelką cenę stara się zrozumieć, co stoi za fenomenalnym sukcesem Queen i tragiczną śmiercią Mercury'ego. Jones bada jego surowe wychowanie oraz pogmatwaną seksualność, która doprowadziła do związków zarówno z mężczyznami, jak i kobietami. Ta pasjonująca biografia - oparta na wywiadach z krewnymi, przyjaciółmi, kochankami, muzykami, producentami - opisuje nie tylko sposób, w jaki świat patrzył na Freddiego, ale też jak urodzony we wschodniej Afryce chłopiec widział samego siebie.

Biografia legendy to pełen współczucia, przykuwający uwagę portret jednej z najbardziej złożonych postaci w historii muzyki. Człowieka, którego muzyczny geniusz i kreatywność sprawiły, że pokochały go miliony.

Informacje dodatkowe o Freddie Mercury:

Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2012-06-28
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-245-9303-3

Kup książkę Freddie Mercury

Freddie Mercury - opinie o książce

Król Freddie

Freddie Mercury od zawsze mnie fascynował, a „Show must go on” zaśpiewam obudzona w środku nocy. Na fali popularności ubiegłorocznego filmu „Bohemian Rhapsody” nastąpił wysyp książek (a także ich wznowień) o tej legendzie muzyki, więc sukcesywnie sięgam po kolejne biografie, bo w każdej z nich można znaleźć coś nowego.

Biografia Freddiego, autorstwa Jones, zdecydowanie różni się od poprzednio opisywanej przeze mnie ilustrowanej książki. Zamiast masy grafik opatrzonych niewielką ilością tekstu — tu otrzymujemy ponad 300 stron napakowanych drobnym drukiem. Właśnie: niewielki font to jeden z minusów tego wydania. Osoby mające problem ze wzrokiem mogą odczuwać spory dyskomfort podczas czytania.

Freddie Mercury — biografia

Do tej pory zupełnie odrzucało mnie od reportaży. Tu jednak, choć książka utrzymana jest w takim tonie, to czytało mi się ją naprawdę dobrze. Styl autorki jest bardzo przyjazny w odbiorze i z przyjemnością odwracałam kolejne strony. W przeciwieństwie do ilustrowanej biografii, którą czytałam poprzednio — tu znajdziemy zdecydowanie więcej informacji o życiu Freddiego. Chociaż mamy tu cała masę dat, nazwisk to wszystkie te szczegóły są opisane w przystępny sposób, i bezproblemowo możemy sobie wszystko poukładać w głowie.

Poznajemy tu lepiej tę prawdziwą, chowaną za kulisami twarz Freddiego. Nieśmiałego, z kompleksami, targanego emocjami związanymi ze swoją tożsamością. Któremu dopiero scena dawała olbrzymiego powera. Który na scenie zmieniał się w jej króla, mającego niesamowita władzę nad publicznością. Ciężko określić, które z tych dwóch wcieleń było tym prawdziwym — a może oba współistniały równorzędnie?

Przeczytanie kolejnej już biografii Freddiego wcale nie ugasiło mojej ciekawości. Jak już wspomniałam — w każdej kolejnej książce o nim znajdziemy jakiś nowy szczegół, jakąś ciekawostkę, o której wcześniej nie mieliśmy pojęcia. Dlatego mam zamiar sukcesywnie uzupełniać swoją półkę o kolejne pozycje. A samą książkę polecam nie tylko zagorzałym fanom Freddiego i Queen — być może po jej lekturze dopiero dołączycie do ich grona, zafascynowani tak niezwykłym człowiekiem, jakim był Freddie Mercury.

Avatar użytkownika - konwallia
konwallia
Przeczytane:2014-01-22, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam,
"Biografia legendy" jest drugą biografią Mercury'ego jaką miałam okazję czytać. I jest to zdecydowanie biografia dobra. Zdaje się być rzetelna, nieprzerysowana i nieprzekłamana. Ukazuje Freddiego jako człowieka wrażliwego, szczodrego i oddanego przyjaciołom. Ujmujący jest również fakt, iż świetnie oddaje ducha poszczególnych dekad istnienia zespołu i jego lidera. Jest to bardzo dobra lektura, godna polecenia nie tylko fanom Queenu.
Avatar użytkownika - anka920
anka920
Przeczytane:2018-04-13, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2018, Książki XXI wieku, Mam,

Biografia opowiadająca o liderze grupy Queen - Freddiem Mercurym. Opisuje jego dzieciństwo ale przede wszystkim skupia się na rozwoju i przebiegu kariery. Świetnie napisana biografia o wybitnym człowieku.

Król jest tylko jeden

Jednym z pierwszych świadomych wspomnień, jakie pamiętam, jest upalne lato, kiedy hasam po ogromnym ogrodzie moich dziadków, na parapecie stoi magnetofon, z którego na cały regulator ryczy "Radio Ga Ga". Oczywiście wtedy nie wiedziałam jeszcze, że to Queen i "Radio Ga Ga", ale być może przyczyniło się to do tego, że fanką zespołu jestem do dziś. A wszystko to miało miejsce jakieś trzy lata po śmierci Freddiego Mercury’ego…

Nie ukrywam, że bardzo chciałam przeczytać biografię autorstwa Lesley-Ann Jones, ale nie spodziewałam się cudów, ot, po prostu kolejnej narracji, która skubnie trochę dzieciństwa, początków kariery, sukcesów a wszystko będzie doprawione paroma kontrowersyjnymi faktami. Wielkie jest moje zdziwienie, ponieważ "Freddie Mercury. Biografia legendy" okazała się najlepiej napisaną biografią jaką przeczytałam w ostatnich latach. Bardzo prawdopodobne, że najlepszą, jaką przeczytałam w życiu.

Nie jest to książka na jeden wieczór, ani nawet na dwa. Pomimo iż lektura wciągnęła mnie bez reszty, to jednak chwilę to trwało. Po pierwsze dlatego, że na tych 320 stronach tekst jest bardzo upchany (co jest jej jedyną wadą), a po drugie – autorka zamieściła w niej taki ogrom informacji i materiałów, że nie sposób było to wszystko od razu przetrawić.

Jones swoją opowieść rozpoczęła od koncertu Queen na Live Aid – występu, który przeszedł do historii i był momentem niepodważalnego triumfu zespołu. Następnie cofamy się w czasie, do chwili narodzin Freddiego, by móc prześledzić jego dzieciństwo, młodość i drogę (wbrew pozorom – długą i wyboistą) na szczyt. Każdy z tych elementów, jest opowiedziany przez nieprawdopodobną ilość świadków: rodzinę, przyjaciół, współpracowników i partnerów. Z tego wielogłosu otrzymujemy obraz człowieka pełnego sprzeczności: gwiazdora i kogoś skrajnie nieśmiałego, pewnego siebie i zagubionego, uprzejmego i złośliwego, hojnego i bezwzględnego, miłego i ordynarnego. Król Sprzeczności. Prawdziwa legenda Freddiego polega jednak na tym, że choć otaczało go wiele osób, nie istnieje nawet jedna, która poznała go w pełni. W pamięci różnych ludzi pozostały wspomnienia, które często są ze sobą sprzeczne, czasem wyidealizowane przez miłość do Mercury’ego, a czasem przez chęć zwiększenia swojej roli przez rozmówcę w życiu gwiazdora. Legendy polegają na tym, że jest w nich garść faktów, ale nikt nie zna całej prawdy. Tak jest i w tym przypadku. Książka Lesley-Ann Jones to poruszający portret muzycznego geniusza, skłóconego z życiem a przede wszystkim z samym sobą, uwikłanego w bezwzględny świat branży muzycznej, uwielbianego przez tłumy, a jednak rozdzierająco samotnego.

Czy biografia przybliżyła mi życie Freddiego? Z całą pewnością. Czy poznałam całą prawdę? Nie. I może niech tak już zostanie.

Avatar użytkownika - NicoMinoru
NicoMinoru
Przeczytane:2019-03-05, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2019,
Naomi. Nieautoryzowana biografia jednej z nasławniejszych modelek świata
Lesley-Ann Jones0
Okładka ksiązki - Naomi. Nieautoryzowana biografia jednej z nasławniejszych modelek świata

W ciągu zaledwie 4 lat nieśmiała, czarnoskóra dziewczyna wychowana na przedmieściach Londynu zdobyła status najsławniejszej czarnej supermodelki...

Kto zabił Johna Lennona?
Lesley-Ann Jones0
Okładka ksiązki - Kto zabił Johna Lennona?

Wieczorem 8 grudnia 1980 roku świat się zatrzymał dla milionów ludzi, kiedy nadeszła wiadomość, że John Lennon, jedna z najbardziej lubianych gwiazd...