Quantcast

Fuerte

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2020-08-19
Kategoria: Przewodniki turystyczne
ISBN: 9788381910613
Liczba stron: 304

Ocena: 2 (1 głosów)

Fuerteventura należy do archipelagu Wysp Kanaryjskich. W starożytności i średniowieczu mieszkali tu Guanczowie, tajemniczy lud, którego kultura nie przetrwała najazdu kolonizatorów. Zatrzymywali się tu konkwistadorzy w drodze do obu Ameryk, do brzegu przybijali piraci. Od zawsze była miejscem wygnania. W 1924 został na nią zesłany poeta i filozof Miguel de Unamuno. Pod koniec lat trzydziestych XX wieku swoje małe królestwo stworzył tutaj Niemiec Gustaw Winter, chętnie goszczący nazistów; legenda głosi, że ukrywał ich także po 1945 roku. Później reżim generała Franco urządził na wyspie kolonię karną dla homoseksualistów. Dziś Fuerteventurę odwiedzają turyści z całego świata, którym przedstawiana jest jako ,,wakacyjny raj", choć z rajskością w istocie niewiele ma wspólnego.

Wyspy to miejsca szczególne. Ich mieszkańcy inaczej patrzą na życie, śmierć, na przeszłość i przyszłość. Otoczeni przez wodę, która jest równocześnie gwarantem przetrwania i źródłem zagrożeń, żyją w wiecznym rozdarciu pomiędzy tym, co trwałe, a tym, co ulotne. Kasper Bajon wybrał Fuerteventurę na swój dom. Poznał jej nieoczywistą historię, zmierzył się z duchami przeszłości, doświadczył udręk teraźniejszości. Jego książka to nie kompendium wiedzy o wyspie, raczej zaproszenie do wspólnego snucia opowieści o zamierzchłym świecie.

Tagi: Fuerteventura bóg

Kup książkę Fuerte

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Fuerte

Avatar użytkownika - Agatonik
Agatonik
Przeczytane:2021-09-17, Ocena: 2, Przeczytałam, 2021,

Absolutnie nie rozumiem nominacji tej książki do nagrody Nike. Chaotyczna, napisana w sposób wyjątkowo nieinteresujący, skacząca z tematu na temat. Rozumiem, że autor zapałał miłością do tej wyspy - chociaż z jego "dzieła" absolutnie nie wynika dlaczego. Rozumiem, że ową fascynacją chciał się z kimś podzielić. Niestety. Raczej zdemotywował mnie do jej poznania. 

Link do opinii
Inne książki autora
Klug
Kasper Bajon0
Okładka ksiązki - Klug

To nie było zwykłe morderstwo – raczej precyzyjny komunikat, ostrzeżenie wysłane światu. Jakub Klug, genialny szachista, zwycięzca rekordowej...

Gambit orangutana. Opowieść o polskich szachach
Kasper Bajon0
Okładka ksiązki - Gambit orangutana. Opowieść o polskich szachach

Podczas głośnego turnieju szachowego w Nowym Jorku w 1924 roku polski szachista Ksawery Tartakower zagrał przeciwko Gézie Maróczyemu nieregularne otwarcie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Zagadka czarnego psa
Marta Guzowska
Zagadka czarnego psa
Wicierz
M.M. Perr ;
Wicierz
You'd Be Home Now
Kathleen Glasgow
You'd Be Home Now
Dyrektor generalny
K.N. Haner
Dyrektor generalny
Falling fast
Bianca Iosivoni;
Falling fast
W mroku
Agnieszka Janiszewska
W mroku
Wielcy przyjaciele dzieci
Marek Michalak
Wielcy przyjaciele dzieci
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy