Finaliści Nagrody Nike 2021

Data: 2021-09-03 08:17:48 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Poznaliśmy finalistów tegorocznej edycji Nagrody Literackiej NIKE 2021, ustanowionej przez Fundację Agory oraz Gazetę Wyborczą. Kto ma szansę na statuetkę Gustawa Zemły?

Obrazek w treści

3 września poznaliśmy tegorocznych finalistów Nagrody Literackiej Nike. Do finału zakwalifikowano cztery reportaże oraz powieść, biografię i tom poetycki. 

Nagroda NIKE 2021 – finaliści 

Do finału tegorocznej Nagrody Nike zakwalifikowano pięciu twórców i dwie twórczynie – wynika z informacji, która pojawiła się w dzisiejszym wydaniu „Gazety Wyborczej”. Wśród tytułów, które szanse mają na Nike, prym wiedzie reportaż. 

Wiosną Gazeta Wyborcza ujawniła tzw. długą listę nominowanych, na której znalazło się 20 nazwisk twórców, którzy mieli szansę na nagrodę. Z tej grupy jury wybrało siedmiu finalistów. Szansę na nagrodę mają:

  • Kasper Bajon - Fuerte, Czarne, Wołowiec (reportaż)
  • Krzysztof Fedorowicz - Zaświaty, Wysoki Zamek, Kraków (powieść)
  • Aleksandra Lipczak - Lajla znaczy noc, Karakter, Kraków (reportaż)
  • Grzegorz Piątek - Najlepsze miasto świata, WAB, Warszawa (reportaż)
  • Jacek Podsiadło - Podwójne wahadło, WBPiCAK, Poznań (poezja)
  • Zbigniew Rokita - Kajś, Czarne, Wołowiec (reportaż)
  • Monika Śliwińska - Panny z Wesela, Wydawnictwo Literackie, Kraków (biografia)

Wyboru twórców dokonała kapituła Nagrody Literackiej Nike. W skład jury tegorocznej edycji znaleźli się Teresa Bogucka, Przemysław Czapliński, Maryla Hopfinger, Inga Iwasiów (przewodnicząca), Dariusz Kosiński, Iwona Kurz, Tadeusz Nyczek, Magdalena Piekara i Szymon Rudnicki.

Kiedy poznamy zwycięzcę Nagrody NIKE 2021? 

Przypomnijmy, że Nagroda Literacka Nike przyznawana jest za najlepszą książkę roku minionego. Pierwszy raz Nagroda przyznana została w 1997 roku Wiesławowi Myśliwskiemu, jednak konkurs nie jest skierowany jedynie do twórców prozy, ale również autorów literatury non-fiction czy poezji.

Może zainteresować cię także...

Laureata tegorocznej Nagrody Nike poznamy dokładnie za miesiąc – 3 października. Zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną w kwocie 100 tys. zł oraz pamiątkową statuetkę projektu Gustawa Zemły. Gala Nike 2021 odbędzie się Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, a czytelnicy będą mogli ją zobaczyć na TVN24 oraz w serwisie Gazety Wyborczej.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku
Zbigniew Rokita2
Okładka książki - Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku

Przez większość życia uważałem Ślązaków za jaskiniowców z kilofem i roladą. Swoją śląskość wypierałem. W podstawówce pani Chmiel grała nam na akordeonie...

dodaj do biblioteczki
Reklamy