Panny z "Wesela". Siostry Mikołajczykówny i ich świat

Autorka biografii Wyspiańskiego powraca z nową opowieścią! Wesele w wersji herstory! Opowieść o Annie, Jadwidze i Marii Mikołajczykównach

W chałupie Jacentego Mikołajczyka krytej strzechą, pod gruszą, na przyzbie, wśród ludowych wierzeń o południcach i diabłach na rozstaju, w świecie, w którym najpopularniejszymi lekarstwami były znak krzyża i wódka, dorastały trzy panny Mikołajczykówny uwiecznione w Weselu Wyspiańskiego. Anna została żoną malarza i polityka Włodzimierza Tetmajera, Jadwiga - Panna Młoda z Wesela - wyszła za Lucjana Rydla, a Maria była miłością życia zmarłego przedwcześnie malarza Ludwika de Laveaux uwiecznionego przez Wyspiańskiego jako Widmo.

Monika Śliwińska w niesamowitej młodopolskiej herstory brawurowo opisuje życie córek bronowickiego chłopa portretowanych przez najwybitniejszych malarzy i literatów przełomu XIX i XX wieku. Z literackim rozmachem ukazuje czytelnikom świat dziewcząt przygotowywanych od najwcześniejszych lat do rezygnacji z niezależności i prawa do decydowania o sobie, ale również - przede wszystkim - świat kobiet, które w dorosłym życiu, w małżeństwach i zmiennych kolejach losu zachowały duchową niepodległość, mało tego - istotnie wpłynęły na życiorysy swoich mężów. Ślady Mikołajczykówien zachowały się w bogatej korespondencji, dokumentach państwowych i kościelnych, pamiętnikach, wspomnieniach, a przede wszystkim w niepublikowanych dotąd dokumentach z prywatnych archiwów potomków Lucjana Rydla i Włodzimierza Tetmajera.

Monika Śliwińska wprowadza nas w losy bronowickich rodzin i kreśli portrety biograficzne trzech sióstr o wiele bardziej złożone, niż to wynika z zachowanej legendy.

Informacje dodatkowe o Panny z "Wesela". Siostry Mikołajczykówny i ich świat:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2020-10-07
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Tagi: biografie bóg

Kup książkę Panny z "Wesela". Siostry Mikołajczykówny i ich świat

Panny z "Wesela". Siostry Mikołajczykówny i ich świat - opinie o książce

Bardzo dobra. Może czasmi trochę się gubiłam we wszystkich koneksjach rodzinnych, ale przeczytałam z ogromną ciekawością. Losy rodzin Tetmajera  i Rydla, ich związek ze sztuką i historią są naprawdę zajmujące.

Niesamowita podróż przez życie wielu krakowskich artystów i bronowickiego chłopstwa. Kraków i Bronowice sprzed lat i unoszący się duch "Wesela".

Muzy Młodej Polski. Życie i świat Marii, Zofii i Elizy Pareńskich
Monika Śliwińska 0
Okładka ksiązki - Muzy Młodej Polski. Życie i świat Marii, Zofii i Elizy Pareńskich

Trzy siostry: Maria, Zofia i Eliza Pareńskie. Trzy muzy Stanisława Wyspiańskiego. Maryna i Zosia, pod własnymi imionami, zostały sportretowane przez niego...

Wyspiański. Dopóki starczy życia
Monika Śliwińska0
Okładka ksiązki - Wyspiański. Dopóki starczy życia

Czwarty wieszcz. Autor kilkunastu dramatów, z których jedynie Wesele zyskało miano arcydzieła. Artysta na piedestale, którego życie...