Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949

Po klęsce powstania warszawskiego nazywana niegdyś Paryżem Północy Warszawa zamieniła się w ocean gruzów. Trzeba było mieć wiele wyobraźni, żeby patrząc na sterczące kikuty dawnych kamienic, planować szybkie odrodzenie miasta. A jednak decyzję o jego odbudowie podjęto niemal niezwłocznie. Przed architektami i budowniczymi stanęło trudne zadanie... Choć wizytówką powojennej odbudowy Warszawy stała się zrekonstruowana starówka, to reszta miasta nie miała wrócić do dawnej formy, tylko zamienić się w idealną nowoczesną metropolię. To książka o entuzjazmie i optymizmie, o wyobrażaniu sobie ,,najlepszego miasta świata" na gruzach starego porządku, o architektach z Biura Odbudowy Stolicy, którzy tworząc miasto swoich marzeń, przykładali rękę do budowy totalitarnego państwa.

Informacje dodatkowe o Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949:

Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949 - opinie o książce

Avatar użytkownika - Anna1990
Anna1990
Przeczytane:2021-12-07, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949 to reportaż autorstwa Grzegorza Piątka.
Książka składa się z trzech części: 1944-1945- powroty; 1945-1949-projekty; 1945-przewroty. Natomiast każda z części składa się z kilku rozdziałów, w których znalazły się szczegółowe informacje dotyczące sytuacji budynków znajdujących się Warszawie i strat oraz odbudowy miasta. I tak na przykład w części pierwszej możemy przeczytać m.in. o sytuacji u schyłku powstania warszawskiego oraz tuż przed ,,wyzwoleniem''; powstaniu BOS, domkach fińskich; w drugiej o planach stworzenia ,,najlepszego miasta świata'', koncepcjach dotyczących zabytków, ,,city'', dzielnicy rządowej, trasy W-Z, w trzeciej natomiast przeczytać możemy o Domu Partii, ,,dwóch wigiliach'', zakazanych projektach, zamknięciu BOS i tzw. ,,miastobójcach''. Oczywiście to tylko ułamek tego co możemy w niej znaleźć, bo książka jest dość obszerna.
Druga wojna światowa odcisnęła na Warszawie duże piętno. W 1945 roku spora część stolicy była obrócona w ruinę. Wielu nie wierzyło, że zniszczone i skrwawione miasto da się odbudować. A jednak udało się to uczynić. A jak to się stało? Jaka była droga zniszczonej Warszawy do odrodzenia? Czy ktoś się nad tym zastanawiał? Ja niekoniecznie. Niby wiedziałam jak wyglądała sytuacja Warszawy. Byłam świadoma, że została odbudowana, ale nie interesowałam się szczegółami. Tymczasem kiedy sięgnęłam do Najlepszego miasta świata byłam zszokowana drogą jaka prowadziła naszą stolicę ku odrodzeniu się.
Nie mogę powiedzieć by niniejsza książka była lekka w odbiorze, bo bym skłamała. Sama czytałam ją przez długi czas. Nie mówię też, że jest nudna czy nieciekawa. Uwierzcie to naprawdę dobra książka opisująca dzieje Warszawy w pierwszych latach po zakończeniu horroru jakim była druga wojna światowa. Po prostu książka zawiera bardzo dużo szczegółów. Przez to taki laik jak ja, kompletnie nieznający się na budownictwie, architekturze, planowaniu przestrzennym, urbanistyce musiał w trakcie czytania wiele przemyśleć i ,,przetrawić''.
Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949 to szczegółowo opisana historia odbudowy naszej stolicy. Pokazuje cienie i blaski niełatwych powojennych lat. Oprócz tego przedstawia troski i chwile radości oraz dumy tych, którzy pragnęli by zniszczone miasto na nowo zaczęło żyć pełną piersią. Oczywiście polecam ją tym, który zechcieliby zapoznać się z tym niełatwym, ale także do końca niepoznanym tematem.

Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2020-05-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2020,
Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego
Grzegorz Piątek0
Okładka ksiązki - Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego

Mityczny prezydent Warszawy zdjęty z piedestału! Bohaterski prezydent, wzór patriotyzmu, mąż stanu - tak postrzegamy człowieka, który stał...

Gdynia obiecana
Grzegorz Piątek0
Okładka ksiązki - Gdynia obiecana

Fascynująca i zaskakująca opowieść o budowaniu Gdyni od podstaw oraz marzeniu o idealnym mieście i idealnej Polsce. ,,Gdynia obiecana" to opowieść o mieście...