Fuga

Bartłomiej Chochoł wraca po latach do domu, w którym kiedyś mieszkał. Zaczyna opowiadać o swoim życiu i twierdzi, że jest ostatnim królem Polski. Ujawnia spiskową teorię, która tłumaczy, dlaczego przejął władzę i dlaczego musiał ją sprawować w ukryciu. Ale już następny rozdział przynosi zupełnie nową opowieść, powrót do dzieciństwa, który z poprzednią historią łączy krakowska kamienica i boląca noga, ale różni niemal wszystko inne.

Swoją opowieść Bartłomiej Chochoł zaczyna jeszcze kilkakrotnie, przedstawiając się jako rozmawiający z wieszczami i generałami powstań bohater narodowy, jako człowiek sukcesu, rencista, bezdomny zbieg, wreszcie emeryt. Osiem fug, z których składa się powieść, to osiem ucieczek poza życie w opowieść. To książka o konieczności i zarazem niemożliwości opowiedzenia swojego życia, o przeplatających się warstwach doświadczeń, wspomnień, marzeń, urojeń, zmyśleń i zawiedzionych ambicji.

Powieść nominowana była w 2013 roku do Literackiej Nagrody NIKE.

Informacje dodatkowe o Fuga:

Fuga - opinie o książce

Avatar użytkownika - Rozkrytyk
Rozkrytyk
Przeczytane:2020-10-20, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2020,

“W sypialni dziadek pogodnie umierał na starość. W salonie ojciec próbował stworzyć świat na nowo, w gabinecie matka uwalniała demony przeszłości a w kuchni babcia ratowała zagrożony porządek. Spiżarka i służbówka wypełnione były historiami zupełnie prywatnymi”

Początkowo dokuczliwe długie anafory to rozprzypominane przez dziecko czy może szaleńca strupieszałe rodzinne historie i bajania.
Czy czujesz się ostatnim królem Polski czy bohaterskim ułanem, nikt nie dostrzega twojego bohaterstwa, tragicznego niedokonania.
Historie domykają się bez ciebie i do żadnej nie możesz się na dobre wślizgnąć.
Życie podkradzionym życiem.
Podkolorowana tęsknota i barwna samotność.
Magia zdumień, rozgoryczeń i olśnień.

Chochoły
Wit Szostak0
Okładka ksiązki - Chochoły

Wit Szostak Chochoły O rodzinie. O Krakowie. O Polsce Historia wielopokoleniowej krakowskiej rodziny Chochołów, zamieszkującej kamienicę...

Oberki do końca świata
Wit Szostak0
Okładka ksiązki - Oberki do końca świata

"Oberki do końca świata", to opowieść o odchodzeniu ostatniego pokolenia wiejskich muzykantów, rodu Wiatrów, skrzypków z okolic Nowego Miasta nad Pilicą...