Gabi. Gabriela Kownacka

"Gabriela Kownacka (1952 - 2010). Aktorka... można wymienić teatry, w których grała, filmy, w których wystąpiła, można wspomnieć o serialu, który przyniósł jej ogromną sympatię i popularność. W przypadku tej książki nie to jest powodem jej powstania. Zwracając się do wybranej przeze mnie grupy kolegów, często naszych wspólnych znajomych, wiedziałem, że i tak będzie to jedynie zarys, szkic, próba uchwycenia Gabi, która powiedziała kiedyś - "Najgorszy oczywiście jest sfinks bez zagadki". Otulona szczelnie swoją tajemnicą odeszła, ale wydaje się wielu z nas, że nadal jest…" Roman Dziewoński

Informacje dodatkowe o Gabi. Gabriela Kownacka:

Wydawnictwo: LTW
Data wydania: 2012-12-20
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7565-258-1

Kup książkę Gabi. Gabriela Kownacka

Gabi. Gabriela Kownacka - opinie o książce

Jej portret. Gabriela Kownacka.

Publikacja poświęcona wyjątkowej aktorce, znanej z takich produkcji jak: Hallo Szpicbródka, Trędowata. Gabriela Kownacka wystąpiła również w serialu Matki, żony i kochanki (stworzyła kreację przebojowej Doroty Padlewskiej). Największą popularność przyniosła jej Rodzina Zastępcza, w której wcieliła się w ciepłą i tolerancyjną matkę (również adopcyjną) Ankę Kwiatkowską. Partnerował jej  znakomity Piotr Fronczewski.

Serial poruszał problematykę rodzin zastępczych, uczył tolerancji, szacunku dla odmienności. Choć niektórzy dopatrzyli się w nim przejawów patologii, nie wiem jednak, w którym momencie. Propagowano uniwersalne wartości i uwaga: czytelnictwo. W jednym z odcinków mama poucza dzieci, że nie należy czytać bryków, gdyż jest to ''mordowanie literatury":)

Roman Dziewoński przybliża nam sylwetkę Gabrieli Kownackiej w oparciu o wspomnienia ich wspólnych znajomych, akcentując jednocześnie, iż: Wiedziałem, że i tak będzie to jedynie zarys, szkic, próba uchwycenia Gabi, która powiedziała kiedyś: <najgorszy jest oczywiście sfinks bez zagadki>.

Artystka, ale nigdy celebrytka, wrażliwa kobieta, którą raniły kąśliwe uwagi innej, znanej aktorki z nadmierną pewnością siebie. Dla przyjaciół Gabi. Gapa. Nie wygłaszała tyrad na temat zalet kolejnego cudownego kremu, sosu czy makaronu. Szczelnie chroniła swoją prywatność. Odeszła 30 listopada 2010 roku po długiej chorobie.

Przeczytajcie tę pasjonującą opowieść bez wazeliny i upiększeń. Gabrieli Kownackiej nie było to potrzebne.

Ocena: 5/5.

Z całościową treścią zamieszczoną w tej oto biograficznej książce wydanej przez Wydawnictwo LTW autorstwa Pana Romana Dziewońskiego pt. ''Gabriela Gabi Kownacka'' miałam okazje zapoznać się kilka lat wcześniej.

Ponownie chciałam tę książkę przeczytać, gdyż uważam, że przybliży mi ona role Pani Gabrieli Kownackiej, które są mi szczególnie bliskie od momentu, kiedy oglądałam ją w filmie: '' Trędowata'' Jerzego Hoffmana w roli Rity Szylinżanki oraz serialach:
'' Matki żony i kochanki'' i '' Rodzina zastępcza''.

To był jedyny serial, który bardzo mi się spodobał pod względem tematycznym, gdyż dotyczył on problematyki rodzin zastępczych i lubiłam go oglądać.

Dzięki temu serialowi mogliśmy poznać rozpoczynające się nowe kariery zawodowe występujące wśród młodych aktorów.

Rola, którą zagrała Pani Gabriela w tym serialu '' Rodzina zastępcza'' jako Anna Kwiatkowska uważam, że dała jej cząstkę siebie jako mama dwójki serialowych dzieci i jako mama zastępcza powinna stanowić przykład dla wielu rodzin pragnących mieć taką rodzinę, która potrafi kochać własne dzieci i pokochać inne dzieci pragnące poznać, czym jest ta prawdziwa miłość rodziców zastępczych.

Polubiłam Panią Gabrielę za to, że każdą z powierzoną przez reżyserów rolę potrafiła zagrać bardzo dobrze.

Pan Roman Dziewoński posiada niezwykłe umiejętności pisarskie oraz przedstawienia osób znanych nam głównie z ekranów telewizji bądź czy też scen teatralnych w taki sposób, że odsłania bardzo wiele dzięki zachowanym materiałom pochodzącym z jego prywatnego archiwum oraz zachowanym wywiadom radiowym.

Oparł również swoją wizję prezentacji aktorki na wiedzy pochodzącej ze zachowanych wspomnień pochodzących od osób, które, jako aktorkę znali osobiście i jaką ona w ich życiu odgrywała scenicznie i prywatnie rolę.

Po ponownym przeczytaniu tej przepięknie zaprezentowanej przez Pana Romana Dziewońskiego biograficznej książce mogłam na nowo zaczerpnąć wiedzy o jednej z nielicznych polskich aktorek, którą polubiłam za to, że nigdy się nie poddawała w drodze do upragnionego celu zawodowego, chroniła dzielnie własną prywatność za to ją najbardziej podziwiałam oraz wytrwałość zawodową.

Dodatkowymi elementami w tej książce są umiejscowione na samym początku w formie artykułu wspomnieniowego autorstwa przyjaciela aktorki Pana Grzegorza Bednarza oraz zdjęcia aktorki.

Wydawnictwu LTW dziękuje za podarowanie mi do zrecenzowania biograficznej książki autorstwa Pana Romana Dziewońskiego pt. ''Gabriela Gabi Kownacka''.

Polecam przeczytać tę biografię.

Avatar użytkownika - grzeniuJee
grzeniuJee
Przeczytane:2014-03-10, Ocena: 3, Przeczytałem, 12 książek 2014,
Irena Kwiatkowska i Znani Sprawcy
Roman Dziewoński 0
Okładka ksiązki - Irena Kwiatkowska i Znani Sprawcy

Irena Kwiatkowska w historii polskiego teatru i kabaretu zajmuje absolutnie wyjątkowe miejsce, którego żadna inna osobowość artystyczna nie zastąpi. W...

Kabaretu Starszych Panów wespół w zespół
Roman Dziewoński0
Okładka ksiązki - Kabaretu Starszych Panów wespół w zespół

Wdzięk, dowcip, nutka nostalgii, wspaniałe piosenki i znakomici aktorzy - oto niepowtarzalny telewizyjny Kabaret Starszych Panów....