Gabi. Gabriela Kownacka

Jej portret. Gabriela Kownacka.

Publikacja poświęcona wyjątkowej aktorce, znanej z takich produkcji jak: Hallo Szpicbródka, Trędowata. Gabriela Kownacka wystąpiła również w serialu Matki, żony i kochanki (stworzyła kreację przebojowej Doroty Padlewskiej). Największą popularność przyniosła jej Rodzina Zastępcza, w której wcieliła się w ciepłą i tolerancyjną matkę (również adopcyjną) Ankę Kwiatkowską. Partnerował jej  znakomity Piotr Fronczewski.

Serial poruszał problematykę rodzin zastępczych, uczył tolerancji, szacunku dla odmienności. Choć niektórzy dopatrzyli się w nim przejawów patologii, nie wiem jednak, w którym momencie. Propagowano uniwersalne wartości i uwaga: czytelnictwo. W jednym z odcinków mama poucza dzieci, że nie należy czytać bryków, gdyż jest to ''mordowanie literatury":)

Roman Dziewoński przybliża nam sylwetkę Gabrieli Kownackiej w oparciu o wspomnienia ich wspólnych znajomych, akcentując jednocześnie, iż: Wiedziałem, że i tak będzie to jedynie zarys, szkic, próba uchwycenia Gabi, która powiedziała kiedyś: <najgorszy jest oczywiście sfinks bez zagadki>.

Artystka, ale nigdy celebrytka, wrażliwa kobieta, którą raniły kąśliwe uwagi innej, znanej aktorki z nadmierną pewnością siebie. Dla przyjaciół Gabi. Gapa. Nie wygłaszała tyrad na temat zalet kolejnego cudownego kremu, sosu czy makaronu. Szczelnie chroniła swoją prywatność. Odeszła 30 listopada 2010 roku po długiej chorobie.

Przeczytajcie tę pasjonującą opowieść bez wazeliny i upiększeń. Gabrieli Kownackiej nie było to potrzebne.

Ocena: 5/5.

Kup książkę Gabi. Gabriela Kownacka

Kabaretu Starszych Panów wespół w zespół
Roman Dziewoński0
Okładka ksiązki - Kabaretu Starszych Panów wespół w zespół

Wdzięk, dowcip, nutka nostalgii, wspaniałe piosenki i znakomici aktorzy - oto niepowtarzalny telewizyjny Kabaret Starszych Panów....

Ostatni naiwni. Leksykon kabaretu starszych Panów
Roman Dziewoński0
Okładka ksiązki - Ostatni naiwni. Leksykon kabaretu starszych Panów

Na niepowtarzalny świat Przybory i Wasowskiego składają się stworzone przez nich niezwykłe postaci, nieznane gdzie indziej zwierzęta, rośliny i zjawiska...