Gang

To miała być opowieść o Januszu Cz., szefie gangu, działającego w strukturach tzw. mafii młodego Wołomina, skazanym na dożywocie za podwójne morderstwo w podwarszawskim lesie. Jednak wydarzenia, które miały miejsce dziesięć lat temu, doskonale obrazują, na czym w ogóle polegała rodzima przestępczość zorganizowana, rodząca się na gruzach Pruszkowa i Wołomina.

Kto i na czym zarabiał fortunę, a kto był tylko lichym pionkiem, przeznaczonym do odstrzału; kto opracowywał mafijne plany biznesowe, a kto wbrew zdrowemu rozsądkowi musiał je realizować i czym to groziło? - w "Gangu" znajdziesz odpowiedzi na te pytania. Autor spędził wiele godzin z najważniejszymi bohaterami tej tragikomedii i przewertował tysiące stron akt. Rezultat jest porażający.

Informacje dodatkowe o Gang:

Wydawnictwo: Burda Książki
Data wydania: 2013-02-20
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
Tłumaczenie: brak

Kup książkę Gang

Gang - opinie o książce

Artur Górski - dziennikarz, pisarz, redaktor naczelny "Focusa Śledczego", znany także jako ekspert polsatowskiej "Interwencji" . Autor kilkunastu powieści kryminalnych i sensacyjnych, a także ksiązki reporterskiej "Świat tajnych służb". A ostatnio wydał niewielkich rozmiarów książkę z gatunku literatury faktu pt. "Gang".

A o czym jest ta książka? Początkowo miała to być historia przedstawiająca karierę przestępczą Janusza Cz. Janusz Cz. jest byłym świadkiem koronnym. Stracił ten status jak udowodniono mu podwójne morderstwo we Wólce Węglowej.

Ponoć wtedy Janusz Cz. wraz  kompanami zamordowali parę, która przywłaszczyła sobie ich "brudne" pieniądze. Janusz Cz. stracił status świadka koronnego i został skazany na pobyt w więzieniu. Do dnia obecnego utrzymuje, że jest niewinny.

Artur Górski spotkał się z osadzonym w więzieniu i spisał jego koniugacje ze półświatkiem. Ale to nie jest spowiedź, a opisanie genezy rozłamu, a w późniejszych czasach ostrej rywalizacji (na śmierć i życie) Pruszkowa na Pruszków i młody Wołomin.

Autor przedstawia mechanizmy działania przestępców, ich brutalne porachunki, ich rozboje , a nawet zabójstwa. Zabójstwa zbója z przeciwnej grupy przestępczej , ale także eliminacje niewygodnych świadków.

Jest to typowy reportaż. Czytelnik dowiaduje się kto i na czym zarabiał. Zatrważające są wyniki wielogodzinnych prac nad tą książką. Człowiek żyje sobie spokojnie, a gdzieś tam w lesie rozgrywają się dantejskie sceny.

Pozycja jest ciekawa, choć trochę krótka, bo ta mafijna historia jest głęboka i szeroka.
Avatar użytkownika - Dzoanaa
Dzoanaa
Przeczytane:2016-03-19, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2016, Mam,
Opowieść o prosperowaniu mafijnego gangu z Wołomina. Autor sam wskazuje, że miała to być opowieść o Januszu Cz.( który był jednym z członków tego gangu do momentu trafienia do więzienia), jednak książka to opis całego mechanizmu polskiej mafii. Książka Górskiego pokazuje gang mafii nieco groteskowo, opis pożyczania dowodu osobistego przez członka gangu od miejscowego pijaczka nie należy do zbyt działań zbyt profesjonalnych. Książkę czyta się jednym tchem, zachęca ona do głębszego zapoznania się z polską mafią.
Masa o kobietach polskiej mafii
Artur Górski0
Okładka ksiązki - Masa o kobietach polskiej mafii

Polski świadek koronny numer jeden przerywa milczenie! Kim były matki, żony i kochanki polskich gangsterów?  Wstrząsająca opowieść o kobietach...

Słowikowa i Masa: Twarzą w twarz
Artur Górski0
Okładka ksiązki - Słowikowa i Masa: Twarzą w twarz

On - jeden z najbardziej wpływowych gangsterów polskiej mafii. Ona - żona słynnego bossa, po upadku grupy pruszkowskiej oskarżona o kierowanie grupą...