Garderoba królowej. Historia Elżbiety II i jej strojów

Niezwykle zajmująca i wspaniale zilustrowana książka o życiu królowej Elżbiety II oraz o jej ubraniach i biżuterii

Pełna zdumiewających faktów Garderoba królowej opowiada historię młodej księżniczki, która nie spodziewała się, że będzie rządzić i że stanie się jednym z najdłużej urzędujących - i najbardziej lubianych - monarchów w Wielkiej Brytanii i na całym świecie.

Książka zawiera przedmowę autorstwa Michele Clapton, projektantki kostiumów do serialu Netflixa The Crown, która pozwala zajrzeć za kulisy odtwarzania niektórych z najsłynniejszych strojów królowej.

Informacje dodatkowe o Garderoba królowej. Historia Elżbiety II i jej strojów:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2022-11-22
ISBN: 9788382027822
Tytuł oryginału: The Queen's Wardrobe: The Story

Kup książkę Garderoba królowej. Historia Elżbiety II i jej strojów

Garderoba królowej. Historia Elżbiety II i jej strojów - opinie o książce

Avatar użytkownika - Czytomanka
Czytomanka
Przeczytane:2023-07-02,

👉 Czy wiesz, że korona królowej waży aż dwa kilogramy? Albo że istnieje taki wzór szkockiej kraty, którego nikt poza nią nie mógł nosić? Przepięknie zilustrowana, cudownie wydana książka pełna wiedzy i ciekawostek, które zaskoczą nie jedną osobę!

IG: Czytomanka

👉Pełna zdumiewających faktów Garderoba królowej opowiada historię młodej księżniczki, która nie spodziewała się, że będzie rządzić i że stanie się jednym z najdłużej urzędujących – i najbardziej lubianych – monarchów w Wielkiej Brytanii i na całym świecie.

👉 Książka dla dużych i małych! Cudownie wydana, bogato ilustrowana z ciekawostkami o królowej Elżbiecie II. Jeśli masz w domu fankę księżniczek Disneya, ta pozycja będzie idealna, żeby pokazać, jak to wygląda w realnym świecie. Czytałam jako dorosła i znalazłam mnóswto ciekawostek, o których nie miałam pojęcia. Naprawdę przepięknie wydana książka!

❗ Ocena: 8/10

„Mamo, mamo! Oglądałam ciuchy królowej” - tak pewnego dnia powitała mnie córka. Trochę zdezorientowana popatrzyłam na dziadka, który zajmował się nią pod moją nieobecność. Zagadka szybko się rozwiązała. Listonosz przyniósł nową książeczkę, która wyjątkowo zainteresowała M. - „Garderoba królowej. Historia Elżbiety II i jej strojów” autorstwa Julii Golding i Kate Hindley.

Być może niektórym z was wydaje się, że biografia królowej napisana z naciskiem na stroje to coś płytkiego. W końcu to tylko ciuchy. Ja zamierzam udowodnić wam, że nie tylko, a koncept przedstawiony przez autorki jest bardzo dobry.

Moda odzwierciedla ducha czasu. Można z niej wiele wyczytać i na jej przykładzie uczyć się historii. Mamy więc pierwszy argument „za”: „Garderoba królowej” jako wycinek historii współczesnej w odsłonie dla młodych czytelników.

Nie zapominam, że mówimy o strojach nie byle kogo, a królowej Elżbiety II. Monarchini długo panującej i monarchini sławnej. Mówimy o stylizacjach, które śledziły oczy całego świata. Królowa musiała pamiętać o dobraniu odpowiedniego stroju do okazji przy zachowaniu tradycji, a przy tym przemycić skrawek swojego „ja” (chociażby w charakterystycznych nakryciach głowy). Pamiętajmy również, że w rodzinie królewskiej są pamiątki przechodzące z pokolenia na pokolenie np. sukienka do chrztu, czy królewskie klejnoty.

Zapewne myślicie, że napiszę teraz, iż między tymi wszystkimi „fatałaszkami” rysuje się biografia królowej. Nie do końca. Autorki sprytnie równoważą te dwa aspekty – modę i życiorys monarchini. Udało im się stworzyć krótką i przemyślaną biografię Elżbiety II, która przybliży najważniejsze fakty o tej postaci dzieciom. Zadbały też o to żeby nie była to po prostu biografia. Patrzenia na królową przez pryzmat strojów też wiele o niej mówi.

Kto regularnie do mnie zagląda, wie, że mam córkę w wieku przedszkolnym. Nie sugerujcie się tym, że taki maluch dopadł tę książkę (chociaż był – i dalej jest - nią wyjątkowo zainteresowany). Jest ona skierowana raczej do dzieci wieku szkolnym. Książka jest konkretna, więc nie zamęczy czytelnika, piękne ilustracje sprawiają, że wygląda bardzo przyjaźnie. I córka, i ja jesteśmy zachwycone. Ona bo jest królowa, korona, kapelusze i śliczne rysunki. Ja, bo po studiach została mi słabość do historii Wielkiej Brytanii. Nie mogę się doczekać, kiedy opowiem mojej M. o Windsorach, a „Garderoba królowej” będzie pomocą dydaktyczną.

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2022-11-30, Ocena: 6, Przeczytałam,

,,Czy potraficie sobie wyobrazić, jak to jest wstawać każdego ranka, wiedząc, że to, w co się ubierzecie, będzie fotografowane i omawiane przez miliony ludzi na całym świecie?"

Narodziny dziecka, to zawsze bardzo ważny moment w życiu każdego człowieka. Tym bardziej, kiedy rodzi się pociecha rodziny królewskiej. Z powodu nadania wielu imion zwracali się do niej Lilibet. Na chrzcie miała na sobie przepiękną sukienkę po swojej praprababce. Czy uwierzycie, że na przestrzeni lat nosiło ją sześćdziesięcioro jeden potomków królewskiej rodziny? Jak sądzicie, komu przyszedł zaszczyt ją uszyć? Jak to jest mieszkać jako dziecko w domu, gdzie jest dwadzieścia pięć sypialni, elektryczna winda, sala balowa i biblioteka? Wielką zmianą był dla Elżbiety rok 1936, kiedy to zmarł jej dziadek. Można by rzec, że to wtedy wszystko się odmieniło. Zapewne nie wiedzieliście też, że w okresie wojennym dzieci bogatych rodzin chowano do małych wsi. Czy faktycznie były tam bezpieczne? Kierowca i mechanik. Czy pod tymi zawodami widzicie Elżbietę? Kiedy się zakochała? W jaki sposób została oczarowana i dlaczego jej pierwszy związek musiał być zachowany w tajemnicy? Pierwszy poród i obowiązki, które musiała przejść nie były łatwe. Podróże były u niej na porządku dziennym. Ubiór musiał być starannie dobrany i dopasowany. Tym bardziej, kiedy chodziło o szatę koronacyjną, której same hafty zajęły szwaczkom 3500 godzin w ciągu trzech miesięcy! Jak sądzicie, czy był nader ciężki? Być może miał symbolizować powagę sytuacji, która miała zmienić całe dotychczasowe jej życie. Jakie nosiła korony? Kto szył jej stroje? Czy możliwe, by książka zawierała ich obrazki? A może i mnóstwo fotek kapeluszy, które Elżbieta kochała niczym własne dzieci? Oj, dużo by tu wymieniać. Tym bardziej, że książka jest napisana w bardzo ciekawy sposób i każda opowiastka będzie posiadała do tego zobrazowanie. Rysunki słodkie i ciepłe jak treść, którą chce nam przekazać. Takie streszczenie wszystkich ważnych chwil w życiu królowej Elżbiety zmieszczone do czterdziestu stron. Niebywała!

Avatar użytkownika - niepoczytalna
niepoczytalna
Przeczytane:2022-12-14, Ocena: 5, Przeczytałem,

Przymiarki biograficzno - historyczne

Dobierając strój - zwłaszcza ten codzienny - raczej nie mamy refleksji nad tym, co ktoś sobie o nim pomyśli (o ile tylko nie jest to służbowy uniform). W doborze stroju przez królową (a zapewne również i pozostałych członków rodziny królewskiej) nie było miejsca na przypadki. Każdy najdrobniejszy szczegół był starannie zaplanowany i często podkreślony jakimś symbolicznym dodatkiem. Książka Julii Golding i Kate Hindley to nie tylko zestawienie najsłynniejszych królewskich kreacji, ale również szybka podróż przez najważniejsze momenty z okresu panowania Elżbiety II oraz wydarzenia w historii Wielkiej Brytanii z ostatnich prawie stu lat.

"Garderoba królowej" to pozycja dedykowana raczej młodszym czytelnikom (choć starsi czytelnicy również mogą dowiedzieć się czegoś nowego i nacieszyć oko dbałością wydania). Warto jednak o tym pamiętać i liczyć się z tym, że życiorys Elżbiety II jest potraktowany mimo wszystko dość pobieżnie, a przedstawione wydarzenia są raczej zasygnalizowane, bez wchodzenia w szczegóły.

Książka Julii Golding oczywiście posiada aspekt edukacyjny, ale nie oszukujmy się - jej największą zaletą jest szata graficzna. Ilustracje Kate Hindley mają w sobie wiele uroku. W zawartych przekrojach można ciągle odkrywać nowe szczegóły, a rozmieszczone w różnych miejscach psy rasy corgi wywołują uśmiech na twarzy - niezależnie od wieku czytelnika.

Bez względu na sympatie i antypatie względem monarchii "Garderoba królowej" jest ciekawym sposobem przedstawienia pewnego zagadnienia. Atrakcyjna forma podania może zachęcić i starszych, i młodszych do zgłębienia tematu rządów Elżbiety II, czy najnowszej historii Wielkiej Brytanii, ale też zwrócić uwagę na samo znaczenie ubioru oraz modowych przemian przestrzeni lat.

Ważka
Julia Golding0
Okładka ksiązki - Ważka

Księżniczkę Taoshirę ogarnęło przerażenie, gdy nakazano jej poślubić księcia Ramila ak Burinholta, aby scementować sojusz między ich krajami. On również...

Tuzin tajemnic. 12 niezwykłych zagadek kryminalnych
Julia Golding0
Okładka ksiązki - Tuzin tajemnic. 12 niezwykłych zagadek kryminalnych

12 opowiadań najlepszych brytyjskich autorek powieści kryminalnych, między innymi Robin Stevens - autorki serii "Zbrodnia niezbyt elegancka", czy Katherine...