Gareth Jones. Opowieść o człowieku, który wiedział za dużo

Niezwykła historia młodego dziennikarza, który jako pierwszy opowiedział światu prawdę o Wielkim Głodzie na Ukrainie.

Życiorys Garetha Jonesa zostanie opowiedziany przez Agnieszkę Holland w jej najnowszym filmie.

W 1933 roku młody dziennikarz Gareth Jones samotnie podróżuje na wschód, by zrobić wywiad z dyktatorem Józefem Stalinem. Podczas tej podróży dowiaduje się o „ukraińskim kryzysie”. Jako jeden z nielicznych zachodnich korespondentów dostaje się na ogarniętą terrorem Ukrainę, gdzie jest świadkiem największego głodu w historii ludzkości. Na własne oczy widzi sowieckie zbrodnie, słucha o ludziach umierających z głodu i aktach kanibalizmu. Po powrocie na Zachód mówi światu o Wielkim Głodzie.

Zaszczuty przez skorumpowanych dziennikarzy, którzy podważają jego wiarygodność, zostaje odrzucony przez środowisko. Sposób, w jaki miał zostać pogrążony, zainspirował nawet George’a Orwella podczas pisania Folwarku zwierzęcego.

Gareth Jones jako jeden z pierwszych zrozumiał mechanizmy rządzące światem w latach 30.: narodziny dyktatorskich reżimów czy rozwój propagandy. Ta lekcja pozostaje ciągle aktualna.

Mirosław Wlekły – reporter, autor bestsellera Tu byłem. Tony Halik.

Informacje dodatkowe o Gareth Jones. Opowieść o człowieku, który wiedział za dużo:

Wydawnictwo: Znak

Gareth Jones. Opowieść o człowieku, który wiedział za dużo - opinie o książce

Avatar użytkownika - patrycjadyrda
patrycjadyrda
Przeczytane:2019-11-07, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2019,

Mirosław Wlekły w niezwykły sposób opisuje rzeczywistość lat 30 XX wieku, nastroje społeczne i absurdy tamtych lat poprzez historię dziennikarza Gareth'a Jones'a. Rozmawiał z Hitlerem, Goebbelsem, premierami, ministrami i wieloma wiele znaczącymi ludźmi na świecie. Jako jeden z pierwszych ludzi Zachodu nie ufa Stalinowi, a po podróżach do ZSRR odkrywa szokującą prawdę o sytuacji jej mieszkańców. Na własne oczy widzi stalinowską propagandę, zbrodnie, wielki głód i kanibalizm na Ukrainie, opisuje początki antysemityzmu w Polsce i Rzeszy. Przewiduje i przestrzega przed wojną: atakiem na Polskę, walkę Sowietów z nazistowskimi Niemcami, atak Japonii na Pearl Harbor. Czy los świata i Europy mógłby być inny, gdyby został wysłuchany, a jego "koledzy" dziennikarze nie podważali jego wiarygodności i rzetelnie wypełniali swoją dziennikarską powinność? Dlaczego po 80 latach Donbas i Ukraina są tak ważne dla Rosji? Dlaczego nikt nie chce opowiadać o Hołodomorze, o którym pisał w artykułach Jones? I w końcu czy właśnie to było powodem jego śmierci w niewyjaśnionych okolicznościach? Szczerze polecam tę książkę. Jak napisał Marcin Meller "Ta książka to historia przez duże H". Warto także obejrzeć film Agnieszki Holland pt. "Obywatel Jones". Nie jest to 100% odzwierciedlenie książki. Po pierwszych zapowiedziach nastawiałam się głównie na pokazanie, jak łatwo manipulować ludźmi i jak działała stalinowska propaganda. Jako widz otrzymałam historię o dziennikarskiej rzetelności i odpowiedzialności, zawodowej etyce i profesjonaliźmie. Bo to w końcu na dziennikarzach lerzy obowiązek trafnej oceny wydarzeń, które się dzieją wokół i wkład w jej postrzeganie. To przerażająco aktualna historia.

Avatar użytkownika - Kolonialna
Kolonialna
Przeczytane:2019-11-10,

Jones jako jeden z niewielu dziennikarzy zagranicznych zobaczył Hołodomor na własne oczy. Niestety jako jedyny chciał przekazać światu prawdziwe informacje, a to nie podobało się tym, którym zależało na powodzeniu misji Stalina. Dziennikarz wrócił ze wstrząsającą relacją do Europy i USA - spotkał się z niedowierzaniem i agresją ze strony innych korespondentów, którzy koniec końców dopuścili do jego śmierci!! Jestem wstrząśnięta historią Jonesa. Wlekły odwalił kawał świetnej roboty reporterskiej, pokazał nam Rosję i ówczesną sytuację polityczną znacznie bardziej wnikliwie niż tego oczekiwałam.
Jednym z ważnych aspektów tej ksiązki to fakt, że pokażuje, że w dzisiejszych czasach wcale nie daleko nam do stalinowskiego reżimu - manipulacja i propaganda mediów, inwigilacja i systemowe podejście do człowieka łudzaco przypomina mi dzisiejszy świat! Daje do myślenia, bardzo polecam

Avatar użytkownika - bellagrand
bellagrand
Przeczytane:2019-11-02, Ocena: 6, Przeczytałem,

Wyjątkowa biografia wyjątkowego człowieka, który o mały włos byłby zupełnie zapomniany i nikt nie dowiedziałby się o jego odważnej, dziennikarskiej misji. Jones to młody, ambitny dziennikarz, którego największym marzeniem była podróż do ROsji. Już jako 25 latek udało mu się dostać pracę, która umożliwiła mu spełnienie tego marzenia, które okazało się dla niego śmiertelnie niebezpieczne… Wlekły niesamowicie pokazał okrucieństwo dyktatury Stalina przytaczając obszerne fragmenty dziennika Jonesa, który dość naiwny w swoich ocenach pozostawił po sobie mnóstwo ważnych, wyjątkowych relacji Ukraińców i Rosjan. Książkę czyta się z wielką przyjemnością, jest świetnie napisana - obrazowo, jak z filmów. Jestem pod dużym wrażeniem.

Przygoda dzika Toniego Halika
Mirosław Wlekły0
Okładka ksiązki - Przygoda dzika Toniego Halika

Sto lat temu urodził się chłopiec, którego największym marzeniem było zostać Indianinem. W Płocku, gdzie chodził do szkoły, nikt nie brał jego planów...

Tu byłem. Tony Halik
Mirosław Wlekły0
Okładka ksiązki - Tu byłem. Tony Halik

Był najczęściej zestrzelanym pilotem II Wojny Światowej, francuskim partyzantem, autorem pierwszego wywiadu z Fidelem Castro, laureatem Pulitzera, prywatnym...