Tu byłem. Tony Halik

Był najczęściej zestrzelanym pilotem II Wojny Światowej, francuskim partyzantem, autorem pierwszego wywiadu z Fidelem Castro, laureatem Pulitzera, prywatnym pilotem Juana Perona i odkrywcą zaginionej stolicy Majów. Albo nie był żadnym z nich. Z całą pewnością wybierał się jednak na Księżyc.

Fascynująca i przewrotna biografia Tony'ego Halika jest dowodem na to, że czasem prawdziwe życie jest bardziej nieprawdopodobne niż najlepsza powieść. Większość z nas pamięta go z telewizji, kiedy w programie ,,Pieprz i wanilia", tworząc razem z Elżbietą Dzikowską charakterystyczny tandem, opowiadał o swoich egzotycznych podróżach. Ale tak na prawdę zanim urodzony w Toruniu Mieczysław Sędzimir został Tonym Halikiem przeżył kilka różnych życiorysów. Który z nich jest prawdziwy? Odpowiedź - w trakcie podróży po Francji, Meksyku, Stanach Zjednoczonych, Argentynie i Polsce - znalazł jeden z najlepszych polskich reporterów młodej generacji, autor głośnej książki ,,All Inclusive" Mirosław Wlekły.

Książka, która zachwyciła laureata Nike Marka Bińczyka

Zrazu bałam się tej książki. Myślałam, że ujawnienie sekretów życia Toniego, tajemnic, których ja nawet nie znałam, w pogoni za dziennikarską sensacją przekładającą się na sprzedaż książki - może zrobić Toniemu krzywdę. Mirosław Wlekły podszedł jednak uczciwie do życia swego wyjątkowego bohatera, starał się zrozumieć motywy jego postępowania, pokazał jego - a czasem nie jego to były - wybory w kontekście czasu i wydarzeń politycznych. Dziękuję mu za to.

Elżbieta Dzikowska

Tu byłem. Tony Halik - opinie o książce

Avatar użytkownika - radeksc-wp
radeksc-wp
Przeczytane:2017-06-18, Ocena: 6, Przeczytałem, 26 książek - 2017,
Był wszędzie , wiele opowiedział. Ale tajemnic nie zdradził.
Avatar użytkownika - NaturaLapsea
NaturaLapsea
Przeczytane:2017-05-24, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2017,
Przewrotna biografia Mieczysława Antoniego Halika. Wlekły podąża ścieżkami znanego podróżnika i operatora filmowego, w swojej opowieści nie ucieka od jego trudnej przeszłości czasów wojny, współpracy ze służbami bezpieczeństwa, rozprawia się z wieloma plotkami i legendami na jego temat. Stara się zrozumieć motywy postępowania oraz wybory w kontekście czasu i wydarzeń politycznych. Książka prezentuje obraz człowieka fascynującego, który od dziecka chciał żyć inaczej. Postać barwna, bajarz którego opowieści były zawsze na granicy rzeczywistości.
Avatar użytkownika - lady_foe
lady_foe
Przeczytane:2018-03-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2018,

Niesamowita biografia Halika-człowieka o wieli twarzach, niespokojnego ducha, żołnierza, podróżnika, ojca i kochanka. Czyta się z zaciekawieniem, na każdej stronie odkrywając nowe tajemnice Halika. Zdecydowanie polecam!

Avatar użytkownika - ewia101
Przeczytane:2017-04-02, Przeczytałam, Mam,
All Inclusive. Raj, w którym seks jest bogiem
Mirosław Wlekły0
Okładka ksiązki - All Inclusive. Raj, w którym seks jest bogiem

Dominikana to karaibski raj! Tak mówią ci, którzy pojechali tam w wersji „All Inclusive” (a jest ich coraz więcej: Dominikana stała się jednym...

Przygoda dzika Toniego Halika
Mirosław Wlekły0
Okładka ksiązki - Przygoda dzika Toniego Halika

Sto lat temu urodził się chłopiec, którego największym marzeniem było zostać Indianinem. W Płocku, gdzie chodził do szkoły, nikt nie brał jego planów...