Garść żwiru

Data wydania: 2017-02-01
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-8031-456-6
Tłumaczenie: Uhrynowska-Hanasz Zofia

Ruth Wariner jest 39 spośród 42 dzieci swojego ojca. Z perspektywy niewinnego i pełnego ufności dziecka przedstawia niezwykle ciekawy obraz życia w kolonii mormońskiej. Dorastając na farmie w wiejskiej okolicy Meksyku, gdzie władze przymykają oko na praktyki tamtejszej społeczności, mieszka w ruderze bez wygód: nawet bez elektryczności. W kościele duchowni uczą, że Bóg ukarze niegodziwych, sprowadzając na świat zagładę, i że kobiety zasłużą na niebo tylko kiedy zawrą poligamiczne związki małżeńskie i urodzą jak najwięcej dzieci. Ojciec Ruth, prorok i założyciel kolonii, ginie z rąk rodzonego brata w walce o przywództwo w kościele. Po jego śmierci matka ponownie wychodzi za mąż, zostając drugą żoną innego spośród wyznawców miejscowego kościoła. Potężne oskarżenie pod adresem fundamentalizmu religijnego i sposobu, w jaki jego fanatycy manipulują kobietami i dziećmi, krzywdząc całe pokolenia. To bardzo ważne świadectwo o ostatecznie pozytywnym wydźwięku. Julia Scheeres, autorka bestsellerów

Kup książkę Garść żwiru

Opinie o książce - Garść żwiru

Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2020-08-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2020, Obyczajowe,

Autobiograficzna historia młodej Mormoński pochodzącej z poligamicznej rodziny.

W książce przedstawiła ona trudy życia codziennego w biednej wielodzietnej rodzinie, gdzie mężczyzna bywa tylko gosciem. Akcja dzieje się w latach 70-80 tych, a rodzina nie ma ani bierzwc j wody, ani prądu.

Na dodatek drugi mąż matki zaczyna seksualnie molestować Prz brane dzieci.

Książka mnie bardzo poruszyła i kibicowałam bohaterce, gdy swoją siłą woli i uporem dążyła do lepszego życia dla swojego rodzeństwa.

Wizna
Jacek Komuda