Gdyby nie pogoda...Jak pogoda zmieniała historię

Książka jest zbiorem ciekawych faktów ze światowej historii, które w jakiś sposób wiążą się z pogodą. Rozpoczynając od wielkiego zlodowacenia, które prawie zmiotło ludzkość z powierzchni ziemi, po wiszące nad górami chmury które, pomogły zaludnić Australię. Autorka stara się odpowiedzieć na pytanie, czy deszcz i błoto pomogły Anglikom odeprzeć francuski najazd podczas wojny stuletniej? Czy nagła burza z piorunami pomogła zakończyć schizmę w Kościele Katolickim? Czy zima, która jest najsilniejszą bronią potężnej Rosji, spowodowała upadek Napoleona czy Hitlera?

Pogoda miała wpływ nie tylko na losy bitew i wojen, ale także np. na skrzypce Stradivariusa, fale polowań na czarownice, niepowodzenia pierwszych konstruktorów maszyn latających, czy wynalazek maszynki do golenia. Czytelnik może w tej książce znaleźć odpowiedź na pytanie, w jaki sposób zniknęły pierwsze osady na Grenlandii, w jaki sposób mieszkańcy Syberii zaludnili Amerykę Północną, a nawet czego boi się postać ze słynnego obrazu Muncha Krzyk. Pomiędzy historycznymi relacjami przeplata się pytanie, czy ludzkość potrafi kontrolować pogodę. Autorka poświęca cały rozdział opisując próby naukowców zapanowania nad klimatem. Czy zakończone sukcesem? Warto poszukać odpowiedzi w książce.

Zalety książki:

* Historia opisywana przez pryzmat pogody uzmysławia, z jakimi przeciwnościami musieli się mierzyć ludzie w dawnych wiekach oraz jak ważną rolę odgrywała i nadal odgrywa pogoda w życiu jednostki i całych narodów;
* Fakty zaczerpnięte z wszystkich dziedzin historii – od polityki, po sztukę, codzienne życie czy rozwój techniczny zadowolą każdego czytelnika.

Informacje dodatkowe o Gdyby nie pogoda...Jak pogoda zmieniała historię:

Wydawnictwo: b.d
Data wydania: 2010-05-01
Kategoria: Historyczne
Tytuł oryginału: Blame it on the rain. How the weather has changed history
Tłumaczenie: Katarzyna Bażyńska-Chojnacka i Piotr Chojnacki

Kup książkę Gdyby nie pogoda...Jak pogoda zmieniała historię

Gdyby nie pogoda...Jak pogoda zmieniała historię - opinie o książce

Avatar użytkownika - azetka79
azetka79
Przeczytane:2022-07-01, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2022,

Fajne i niespotykane fakty, polecam