Gdyby ulica Beale umiała mówić

Adaptacja filmowa otrzymała 3 nominacje do Złotych Globów i 3 nominacje do Oscarów

Harlem, Nowy Jork. Tish i Fonny byli razem zawsze. Dorastali w jednej dzielnicy, w jednej społeczności, a ich miłość rosła wraz z nimi. Niepostrzeżenie stała się dla nich najważniejsza. I chociaż nie mają nic prócz siebie, Tish wierzy, że będą żyli długo i szczęśliwie.
W przeddzień ślubu Fonny zostaje oskarżony o gwałt. Ma mocne alibi, ale jest czarny. Tish zrobi wszystko, by wyciągnąć go z więzienia.

Najwyższej klasy literatura. Baldwin w ujmująco prosty sposób podejmuje trudny temat rozpaczliwej bezradności wobec wyrządzanych krzywd. Rozgrywająca się w latach 70. powieść nie traci na aktualności. Zmusza do refleksji i wzbudza emocje, od których nie sposób się uwolnić.

Kiedy dwoje się kocha naprawdę, wszystko, co się między nimi dzieje, ma w sobie coś uroczystego i świątecznego. Czasem wydaje się, że coś ich oddaliło od siebie. Nie znam większej udręki i rozleglejszej pustki od tej, jaka powstaje, gdy ukochany odchodzi!
[fragment]

James Baldwin – jeden z najważniejszych afroamerykańskich autorów. Powieściopisarz i eseista, aktywny zwolennik ruchu praw obywatelskich i działalności Martina Luthera Kinga.

Informacje dodatkowe o Gdyby ulica Beale umiała mówić:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2019-02-27
ISBN: 978-83-240-5553-1
Tłumaczenie: Maria Zborowska

Tagi: literatura piękna

Kup książkę Gdyby ulica Beale umiała mówić

Gdyby ulica Beale umiała mówić - opinie o książce

Blurb na okładce w stu procentach adekwatny do wrażeń po lekturze.

Poruszyła mnie ta historia, choć pisana jest prostym językiem. I faktycznie, nadal jest ponadczasowa. Miłość Fonny'ego i Tish - silna, pełna wiary i nadziei. Zakończenie, jak dla mnie, otwarte, nie bardzo tak lubię. Świetnie oddany klimat lat 70tych.

Ameryka od tamtych czasów trochę się zmieniła, zmienia się stale, ale nigdy nie będzie w całości wolna od rasizmu.

Czas na film.

Mój Giovanni
James Baldwin0
Okładka ksiązki - Mój Giovanni

W powieści "Mój Giovanni" Baldwin nie zajmuje się osobami ciemnoskórymi ani konfliktami rasowymi. Porusza natomiast temat homoseksualizmu...

Giovanni`s Room
James Baldwin0
Okładka ksiązki - Giovanni`s Room

Considered an `audacious` second novel, Giovanni`s Room is set in the 1950s Paris of American expatriates, liaisons, and violence. This now-classic story...