Generacja X, czyli kryzys wieku średniego

Big ,,Dude" Lebowski, w polskim Antycalifornictaion, powieście o kryzysie wieku średniego i towarzyskiej autolustracji.

Trzy imprezy, które stają się pretekstem do spotkania trójki starych znajomych. Szansa na dokończenie rozpoczętych przed laty spraw, na zrobienie życiowego remanentu, zaczęcie od nowa...

Luke, Lidka i Amadeusz są rówieśnikami, ,,między wiekiem chrystusowym a dziadowskim", ale bliżej im do lat 44 niż 33. Mieszkają w Warszawie, są wykształceni, na studiach byli w jednej paczce, ale różnie potoczyły się ich losy.

Więcej niż 20 lat później, ale bez Trzech Muszkieterów i D'Artagnana, za to w realiach Polski drugiej dekady XXI wieku i z powrotami do roku 1996 kiedy to telefon komórkowy przestawał być symbolem bogactwa, a złotówka była jeszcze przed denominacją. Szybkie kariery i jescze szybsze upadki, zaprzepaszczone szanse i czas który można cofnąć oraz błędy, które można naprawić pod warunkiem, że dokona się właściwego wyboru.

Informacje dodatkowe o Generacja X, czyli kryzys wieku średniego:

Generacja X, czyli kryzys wieku średniego - opinie o książce

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2021-10-31, Ocena: 5, Przeczytałam,

,,Czy mogłaby jakoś odwrócić los i sprawić, że ten pierwszy tak głupio nie zginął, a ten drugi beznadziejnie się nie zbłaźnił? Wtedy nie zostałaby żoną czarującego łajdaka, ale z drugiej strony gdyby się z nim nie związała, to nie miałaby dwóch wspaniałych synów".

Chyba każdy z głównych bohaterów, którzy są po czterdziestce ma jakieś wspomnienia, żale, które wylewają, kiedy tylko nikogo nie ma i myśli o tym, co było, jest i... o tym, co będzie raczej nie myślą. Są wykształceni i nie narzekają na brak funduszy. Szykują się na spotkanie po latach u jednej z dziewczyn. Nikt nie wie czego mają się spodziewać, aczkolwiek wchodzą na nie z głową pełną problemów i zagmatwań.W ich głowach aż huczało od przeszłości, którą żaden z nich nie wyobrażał sobie w ten sposób. A kiedy już ich nieco poznamy, dowiemy się, że ustalą pewien plan, który według nich ma szansę na spełnienie.

Przyznam, że książka naprawdę na czasie. Czasem nam się wydaje, że każdy potrafi ułożyć sobie idealne życie, tylko nie my. Książka pokazuje w jak wielkim potrafimy być błędzie. Każdy z nas ma jakieś problemy. Jednym brakuje pieniędzy, drudzy są nieszczęśliwi z miłości, inni szukają drugiej połówki, bo wciąż nie mogą utrafić na taką, z którą chcieliby być do końca życia. Wiele dawnych spraw ujrzy tutaj światło dzienne, dawne uwielbienia, małe miłości i źle odebrane uczucia. Tak naprawdę zdadzą sobie sprawę, że wciąż są tymi samymi ludźmi, tylko ten zegar niemiłosiernie brnie do przodu. Choć na wiele spraw patrzą inaczej, to jednak wciąż im czegoś lub kogoś brakuje.
Książka jest ciekawa, ale ja potrzebowałam czasu by się w nią wdrążyć. Potem już nie potrafiłam się od niej oderwać. Nie jest to pozycja, dzięki której przenosimy się do ich świata. Bardziej czujemy, że bohaterowie odgradzają się od nas. Chcą, byśmy o nich przeczytali, ale bez zbędnych poufałości. Zdradzają nam sekrety, ale niczego szczegółowo nie tłumaczą. Bardzo dokładnie poznamy ich życie, opisy rodzin, miejsc, ale ta rezerwa jest wyczuwalna. Jakby wiedzieli, że ktoś o nich czyta i nie chcieli się przy tym zbłaźnić. Książka idealna faktycznie dla osób powyżej trzydziestki, którzy już mają pewne doświadczenie życiowe. Te osoby bardziej ją zrozumieją, bo będąc w pewnym wieku do wielu spraw się dojrzewa.

Kwarantanna
Grzegorz Kalinowski 0
Okładka ksiązki - Kwarantanna

Polska 2020 w przeddzień lockdownu, czyli zimowe ferie jakich jeszcze nie było…Marcin i Leszek prowadzą wspólnie biuro projektowe. Łączy ich także...

Gra w oczko
Grzegorz Kalinowski0
Okładka ksiązki - Gra w oczko

Wyjątkowa książka Grzegorza Kalinowskiego, który telewizję zna od podszewki i w „Grze w oczko” odsłania jej kulisy. Polskie piekło w...