Bestsellerowy cykl neapolitański, który zyskał popularność na całym świecie, a stacja HBO na podstawie powieści zrealizowała serial Genialna przyjaciółka.

,,Spośród wielu sposobów, do których uciekają się pisarze, by opowiedzieć świat, preferuję posługiwanie się narracją precyzyjną, jasną i uczciwą, która opisuje fakty z życia codziennego w sposób fascynujący." (z wywiadu z autorką)

Sześćdziesięcioletnia Elena Greco dowiaduje się, że Lila, jej przyjaciółka z czasów dzieciństwa, zniknęła bez śladu. Elena przypuszcza, że przyjaciółka wprowadziła w życie swoje odwieczne pragnienie zniknięcia ze świata, w którym żyła, usunąwszy przedtem wszelkie ślady swego istnienia. Chcąc znaleźć wytłumaczenie dla tego gestu, Elena postanawia opowiedzieć niezwykłą historię ich przyjaźni. I tu rozpoczyna się podróż w przeszłość, która przeniesie czytelnika w lata pięćdziesiąte ubiegłego wieku, na przedmieścia Neapolu.

,,Ta wciągająca opowieść o dwóch przyjaciółkach Lili i Elenie, o Neapolu, o walkach rodzin, o politycznych rozgrywkach przełomu lat 60. i 70., o rewolucji seksualnej - jest przede wszystkim historią budzenia się kobiecej świadomości". - Justyna Sobolewska, Polityka

,,Włoska kultura, opuszczona przez Felliniego i Antonioniego, zdominowana przez telewizyjną papkę ery Berlusconiego, po latach posuchy zyskała nową światową markę". - Juliusz Kurkiewicz, Gazeta Wyborcza

,,Pisarka zdobywa się na brutalną szczerość i bardzo często porusza tematy tabu, a także dokonuje bezlitosnej analizy swoich bohaterek - z uporem tropi źródła ich lęków i wypunktowuje słabości. Ich losy, problemy i emocje przedstawia w tak wyrazisty i autentyczny sposób, że trudno nie ulec sugestii recenzentów, ale i samej Ferrante, że w książkach opisuje ona własną historię". - Michał Kukawski, Twój Styl

Informacje dodatkowe o Genialna przyjaciółka (1-4). Genialna przyjaciółka - pakiet. Genialna przyjaciółka + Historia nowego nazwiska + Historia ucieczki + Historia zaginionej dziewczynki:

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2024-05-15
Tytuł oryginału: L

Tagi: Proza literacka Literatura obyczajowo-rodzinna Beletrystyka - problematyka dorastania Narrative theme: Love & relationships Beletrystyka - problematyka życia wewnętrznego Beletrystyka - problematyka społeczna

Kup książkę Genialna przyjaciółka (1-4). Genialna przyjaciółka - pakiet. Genialna przyjaciółka + Historia nowego nazwiska + Historia ucieczki + Historia zaginionej dziewczynki

Historia zaginionej dziewczynki
Elena Ferrante0
Okładka ksiązki - Historia zaginionej dziewczynki

,,Czasem zdarzają się jeszcze genialni pisarze. Nigdy nie zapomnę chwili, w której odkryłem Elenę Ferrante". Jonathan Franzen Ostatni tom bestsellerowej...

Galimatias. Papiery, maile, wywiady
Elena Ferrante0
Okładka ksiązki - Galimatias. Papiery, maile, wywiady

Ta książka zabiera nas do pracowni Eleny Ferrante, pozwala zajrzeć do jej szuflad, z których wzięły się pierwsze trzy powieści, a następnie cztery części...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;