Głód

Wydawnictwo: Axel Springer
Data wydania: 2007 (data przybliżona)
Kategoria: Romans
ISBN: 978-83-7558-120-1
Tytuł oryginału: Hunger
Język oryginału: Szwedzki
Tłumaczenie: Iwona Zimnicka

Tom 32 cyklu Saga o Ludziach Lodu

Marit z Głodziska przez całe życie żyła samotnie. Kiedy leżała na łożu śmierci, Christofer Volden, pragnąc ofiarować jej odrobinę szczęścia w ostatniej godzinie, wyznał jej miłość i obiecała małżeństwo. Gdy Marit, wbrew wszelkim oczekiwaniom, poczuła się lepiej, Christofer wystraszył się nie na żarty. Honor Ludzi Lodu zabraniał mu, cofnąć raz dane słowo, ale był już przecież zaręczony z Lise-Merete Gustavsen...

Kup książkę Głód

Opinie o książce - Głód

Avatar użytkownika - Sadu
Sadu
Przeczytane:2021-06-23, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2021,

Historia rodu obciążonego złym dziedzictwem ciągnie się dalej. Miłośne historie, pełne magii i wątków historycznych, opisujące ciągłą walkę z Tengelem Złym i ich własnym przeznaczeniem.

W tej części Sagi o Ludziach Lodu będziemy mogli poznać losy Christoffera Voldena, któremu życie ułożyło się cudownie. Sam jest cenionym lekarzem, znalazł najpiękniejszą narzeczoną i sam ma wstąpić do bogatej wpływowej rodziny. Czy jednak wszystko jest tak piękne jak mu się wydaje?

Poznamy również dalsze losy obciążonej Benedikte, która musi się zmierzyć ze swoim nietypowym wyglądem, niezrozumiałymi mocami i samotnym macierzyństwem. Pojawi się tajemniczy syn Lucyfera Marco i kilka innych znanych już czytelnikom postaci. Jednak to nie oni będą głównymi bohaterami tej opowieści.

Na pierwszy plan wysuwa się uboga i nieszczęśliwa rodzina. Marit z Głodziska opuszczona przez swoich braci, którzy wybrali się do Ameryki w poszukiwaniu lepszego życia, została sama z ojcem. Nieszczęśliwa, samotna, nieustannie krytykowana i gnębiona. Śmierć ojca z jednej strony staje się z dla niej wybawieniem, niestety wkrótce po tym pojawia się tytułowy głód.

W książce dużo cierpienia zarówno fizycznego jak i psychicznego. Pojawia się również zaraza. Ciekawie jest porównać walkę z nią do dzisiejszych zmagań z koronawirusem. Jednak głównie jest to historia o rodzącym się nieszczęśliwym uczuciu.

Przyznam szczerze, że choć książka bardzo dobrze napisana, okropnie ciężko mi się ją czytało. Irytowało mnie zachowanie każdego bohatera praktycznie do samego końca. Cała sytuacja sprawiała, że nawet gdy zaczynało się toczyć pomyślnie, było w pewien sposób przygnębiająco.

Sytuację ratuje jednak samo zakończenie zapowiadające tajemnicze wydarzenia i kolejną walkę ze złym dziedzictwem.

Avatar użytkownika - agatka20008
agatka20008
Przeczytane:2015-08-12, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki w 2015 roku,
Christofer zostaje lekarzem i pomaga Marit z Głodziska, która jest na skraju śmierci. Powodowany litością oświadcza się jej, chociaż jest już zaręczony. Nie wie, że nad dziewczyną czuwają duchy Ludzi Lodu i dziewczyna zdrowieje. Dzięki temu Benedikte spotyka ojca swego syna i ich miłość odżywa.
Avatar użytkownika - hanka04
hanka04
Przeczytane:2015-09-18, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Marit zostaje sama z ojcem. Jej matka umiera a rodzeństwo emigruje do Ameryki. Dziewczynę na skaju wyczerpania znajduje dwójka dzieci. Od tego czasu nad jej życiem czuwają Ludzie Lodu. Christoffer, znany i szanowany lekarz, zaręczony z bogatą i piękną dziewczyną, staje na drodze Marit. Pomaga jej we dnie i w nocy. Jest nietylko jej lekarzem, staje się jej Aniołem Stróżem i jej miłością.

Kolejne nowe postacie i coraz więcej kryminału. Próby zabójstwa i dochodzenia. Miłość- która nie zawsze wychodzi nam na dobre. Bohaterowie coraz bardziej  nam bliżsi bo i czasy w których akcja się dzieje coraz bardziej dla nas osiągalne. Zadziwiające jak ogromne wrażenie cała saga zaczyna na mnie robić, to jak autorka umiejętnie wprowadza coraz to nowe postacie a każda z nich jest zupełnie różna, jak zgrabnie łączy elementy fantastyczne z rzeczywistością przez nią tworzoną. Czapki z głów!

Avatar użytkownika - Witwona
Przeczytane:2019-02-15, Ocena: 4, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - angel92
angel92
Przeczytane:2018-03-27, Ocena: 5, Przeczytałam, Przeczytane w 2018,

Goram ostatecznie postanawia odejść od Lilji i wyjechać, jednak zawraca z obranej drogi, gdy dowiaduje się, że dziewczyna została wplątana w próbę zabójstwa Strażnika. Nie udaje mu się opuścić Królestwa, więc dostaje przydział do planowanej wyprawy w Ciemność. Także Lilja zostaje wytypowana do wzięcia udziału w tej wyprawie chociaż, z oczywistych względów, trafia do innej drużyny. Biedna mała Berengaria w końcu zostaje doceniona. Już nie potraktowano jej jak pustą trzpiotkę. Razem z drużyna wyrusza do krain Ciemności aby poskromić ptaszyska w Górach Czarnych. Wyrwana spod złego uroku Elena odnajduje swa drugą połówkę i ostatecznie odłącza się od awanturniczej grupy poszukiwaczy przygód. Zakończeniu ulega tez dziwna relacja Berengarii i Jaskariego. Uff, ale najlepsze dopiero przed nimi...

Zaginiony
Margit Sandemo0
Okładka ksiązki - Zaginiony

Rok 1914, Francja. Wybucha pierwsza wojna światowa. Student medycyny David de Saint-Colombe otrzymuje powołanie do służby wojskowej jako sanitariusz. Po...

Fatalna miłość
Margit Sandemo0
Okładka ksiązki - Fatalna miłość

Grethe i Eryk Moe nie darzyli sympatią Lilly Bakkelund, pielęgniarki, która opiekowała się ich owdowiałym ojcem po tym, jak przeszedł zawał. Kiedy na domiar...

Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler