Głos ciała. Rola ciała w psychoterapii

Głos ciała to zbiór wykładów Alexandra Lowena, twórcy analizy bioenergetycznej.

W dziesięciu rozdziałach autor przedstawia bioenergetyczne podejście do różnorodnych zagadnień, takich jak współzależność schorzeń fizycznych i psychicznych, teoria przyjemności oparta na naturalnych rytmach ciała, wpływ autoekspresji na zdrowie psychiczne, deformacje myślenia pod wpływem emocji jako mechanizm obronny, ewolucyjne spojrzenie na ludzką seksualność. Wyjaśnia również, w jaki sposób wola życia i pragnienie śmierci mogą stanowić przeszkodę na drodze do spełnienia, a także prezentuje różnice pomiędzy agresją a okrucieństwem i rolę, jaką odgrywa w tych emocjach nasze ciało. Na koniec analizuje osobowość psychopatyczną, wskazując na związek pragnienia władzy z frustracją i pustką życiową.

Alexander Lowen (1910-2008) to amerykański psychoterapeuta, ojciec bioenergoterapii. Początkowo uczeń Wilhelma Reicha, po powrocie ze studiów medycznych na Uniwersytecie w Genewie zaczął rozwijać wraz z Johnem Pierrakosem swoje własne podejście terapeutyczne, zwane bioenergetyką lub analizą bioenergetyczną, której poświęcił ponad 60 lat życia. Opierał się na założeniu, że problemy psychologiczne mają znaczący wpływ na stan fizyczny organizmu i vice versa. Lowen napisał kilkanaście książek czytanych przez specjalistów i pasjonatów na całym świecie. Był twórcą Międzynarodowego Instytutu Analizy Bioenergetycznej.

Informacje dodatkowe o Głos ciała. Rola ciała w psychoterapii:

Głos ciała. Rola ciała w psychoterapii - opinie o książce

Avatar użytkownika - Ogrod-ksiazek
Ogrod-ksiazek
Przeczytane:2021-07-16, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Ostatnie kilka godzin pokazało mi jak współgra psychika z moim ciałem. Niby się to wie a jednak najdobitniej odczuwamy to w sytuacjach stresujących.

Dr Aleksander Lowen to ceniony amerykański psychiatra i psychoterapeuta. Jego doświadczenie to 60 lat badań, które pomogły w rozwoju nie tylko psychiatrii ale również psychoterapii.

W książce mamy zbiór jego wykładów podzielonych na dziesięć rozdziałów przedstawiających różne zagadnienia.

Sposób pisania pozwala odbierać tę lekturę jak beletrystykę. Swoje spostrzeżenia autor podpiera przykładami lub opisuje sytuacje, które pomogą zrozumieć nam poruszany przez niego aspekt.

Fascynujący był rozdział o osobowości psychopatycznej, ale w końcu jestem fanką kryminałów...

Widziałam, że autor ma w swoim dorobku inne książki i chętnie po nie sięgnę. Nie tylko dlatego, że od zawsze ciekawiła mnie psychika ludzka, powodem jest przede wszystkim to, że dr Lowen ma łatwość dobierania do odbiorcy. Wszystko w książce było dla mnie jasne i czytelne.

Alexander Lowen „Głos ciała. Rola ciała w psychoterapii” to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto dba o swoje zdrowie i jest ciekawy własnego ciała oraz psychiki. Jest to zbiór wykładów wybitnego amerykańskiego psychiatry i psychoterapeuty, który jest twórcą analizy bioenergetycznej.

Książka napisana jest prostym językiem, dzięki czemu trafi do każdego czytelnika. Pozwala nam ona lepiej poznać samego siebie - zarówno organizm, jak i psychikę. Całość podzielona jest na 10 praktycznych rozdziałów odpowiadających różnej tematyce. Wykłady opatrzone zostały także w przypisy (niektóre nawet w ilustracje) dzięki czemu łatwo można sprawdzić źródło wiedzy samego autora. Osobiście uważam to za ogromny plus, ponieważ lubię sprawdzać takie rzeczy.

Dla niektóry tematyka podejmowana przez autora może wydawać się trudna i wcale nie zaprzeczam, że tak jest. W końcu tematyka woli życia, woli śmierci, seksualności, homoseksualności, agresji od zawsze były ciężkie, a to właśnie między innymi z takimi mamy do czynienia w zbiorze wykładów. Jednakże uważam, że każda osoba, która chce się dowiedzieć więcej o swoich emocjach i ciele powinna sięgnąć po ten poradnik.

"Głos ciała" jest to zbiór wykładów amerykańskiego psychiatry i psychoterapeuty. Alexander Lowen to twórca analizy bioenergetycznej. Napisał kilkanaście książek o tej tematyce.

To moje pierwsze spotkanie z autorem, jednak temat wydał mi się na tyle ciekawy, że postanowiłam zgłębić temat.

Książka jest podzielona na dziesięć rozdziałów m. in. Stres a choroba z bioenergetycznego punktu widzenia, autoekspresja, seks a osobowość.

Autor porusza bardzo ciekawe tematy, jednak nie jest to łatwa książka. Przynajmniej dla mnie. Zdecydowanie nie da się jej przeczytać w jeden wieczór. Dlatego też musiałam ją sobie odpowiednio dawkować ?

Autor przedstawia tu swoją koncepcję, że niektóre choroby powstają w wyniku stresu. Jako przykład wskazuję np. gruźlicę. Jeśli chodzi o choroby XX wieku wskazuję również choroby serca, artretyzm.

"Kluczem do zdrowia jest życie pełnią ciała", a "ciało nie zna sukcesów ani porażek".

Oznacza to, że musimy mieć zdolność wyrażania swoich emocji. Nie możemy ich w sobie tłumić, w konsekwencji czego poszczególne partie ciała napinają się. A gdy taki stan jest długotrwały konsekwencja będą nasze problemy zdrowotne.

Bardzo ciekawy okazał się rozdział o oddychaniu, ruchu i uczuciach. Otóż już sama postawa człowieka wiele mówi o jego osobowości. To samo tyczy się tonu głosu czy sposobu gestykulacji.

A teraz ciekawostką dla okularników ?

Autor przekonuje, że osoba krótkowzroczność jest wynikiem stresu. Problemem mogło być zaburzenie emocjonalne, a wada wzroku rozwijała się po prostu w wyniku stresu (i związanego z nim napięcia).
Podobno autorowi nie udało się za pomocą bioenergetycznej terapii usunąć krótkowzroczność (cudownie byłoby bez poddawania się operacji oczu dobrze widzieć, bez pomocy okularów czy soczewek kontaktowych ?). Może za jakiś czas się uda, trzymam kciuki ?

"Rodzaj orgazmu, jaki osiągasz, zależy od tego, jakiego rodzaju osobą jesteś"

Autor przekonuje, że nasza seksualność jest odbiciem osobowości. Ogólnie mówiąc im więcej masz w sobie energii, tym większy odczuwasz popęd seksualny.

Jeżeli interesuje Was też temat agresji, zachowań psychosomatycznych to polecam Wam ten poradnik.

Bioenergetyka
Alexander Lowen0
Okładka ksiązki - Bioenergetyka

Bioenergetyka to rewolucyjna terapia, która używa języka ciała do uzdrawiania problemów umysłu. Alexander Lowen, twórca i popularyzator tej metody, postrzega...

Depresja i ciało
Alexander Lowen0
Okładka ksiązki - Depresja i ciało

Ludzie, którzy kochają, nie wpadają w depresję. Poprzez miłość wyrażają siebie, afirmują swoje istnienie i tożsamość. Człowiek pogrążony w depresji -...