Gniewko, syn rybaka

Gniewko, syn rybaka to powieść powstała na podstawie serialu telewizyjnego z 1969 roku. Głównym bohaterem jest osierocony Gniewko,którego rodzice zginęli podczas napadu Brandenburczyków na jego wioskę. Chłopiec zostaje otoczony opieką przez rycerza Sulisława, a gdy dorasta, zostaje rycerzem i służy królowi Władysławowi Łokietkowi.

Informacje dodatkowe o Gniewko, syn rybaka:

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 1978-07-07
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 83-11-06847-X

Kup książkę Gniewko, syn rybaka

Gniewko, syn rybaka - opinie o książce

Przyjemna książka o przygodach osieroconego Gniewka, chłopca z nadmorskiej wioski. Szczęśliwym dla siebie zbiegiem okoliczności uniknął masakry w swojej rodzinnej osadzie, a następnie dostał się pod opiekę rycerza Sulisława. Pan ów sam bezdzietny usynowił chłopca, a gdy Pomorze uległo Krzyżakom udał się do Krakowa służyć Władysławowi Łokietkowi. A nie jest to walka łatwa bo oprócz wrogów znanych w szeregach rycerstwa kryje się szpieg, który co rusz próbuje mieszać królewskie szyki. Książka obejmuję czas ok 20 lat od zajęcia Gdańska przez Krzyżaków, aż do Bitwy pod Płowcami jednak wartka akcja i barwne przygody Gniewka sprawiają, że książkę czyta się bardzo płynnie. Ze względu na to że jest to książka dla młodzieży, charaktery bohaterów nie są skomplikowane a nawet wydaja mi się nieco wyidealizowane: nasi są dobrzy, a Niemcy są źli. Tak więc można powiedzieć, że lektura łatwa i przyjemna.
Avatar użytkownika - edytadt
edytadt
Przeczytane:2022-05-15, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2022,

Świetna i obowiązkowa lektura dla fanów i antyfanów Krzyżaków Henryka Sienkiewicza! Z wielką chęcią obejrzałabym ekranizację, czytając tę książkę nasunęły mi się skojarzenia z filmami nordyckimi/skandynawskimi i historią Tristana i Izoldy.

Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;