Go vegan! 17 powodów, dla których porzucisz jedzenie mięsa

Dlaczego lepiej być weganinem

Paul McCartney stwierdził kiedyś, że gdyby rzeźnie miały szklane ściany, każdy byłby wegetarianinem. Może. Może powiedział to Paul, a może jego żona Linda. Może gdyby ubojnie zwierząt były ze szkła, wielu z nas porzuciłoby jedzenie ich ciał. A może ludzie machnęliby ręką i nadal konsumowaliby mięso i produkty odzwierzęce, nawet jeśli nie mogliby dłużej usprawiedliwiać się niewiedzą. Zaraz, zaraz! Przecież w internecie jest mnóstwo informacji. Filmy z rzeźni są dostępne na YouTube, wystarczy jedno kliknięcie... Rzeźnie MAJĄ szklane ściany, co nie powstrzymuje większości ludzi od konsumpcji mięsa. Czyżby wiedza niczego w tym zakresie nie zmieniła? Czyżby ludzie byli po prostu okrutni i nic nie mogło zmienić ich postawy?

Weganie, którzy porzucili mięso i produkty odzwierzęce z przyczyn ideowych, mają często skłonność do piętnowania mięso- i nabiałożerców jako osób niemoralnych. Część środowiska wegan lubi uważać się za lepszych. W końcu MY nie krzywdzimy zwierząt. Tylko czy taka postawa daje coś poza poczuciem wyższości? Czy może doprowadzić do zmiany zwyczajów żywieniowych większości społeczeństwa? Owszem, rezygnacja z produktów odzwierzęcych jest decyzją głęboko etyczną, ale droga do jej podjęcia nie wiedzie przez upokarzanie mięsożerców. Właściwą postawą weganina wobec przyszłego weganina powinno być argumentowanie. Odpowiednimi, logicznymi argumentami można dotrzeć do wielu potencjalnych wegan i pomóc im stać się faktycznymi weganami.

Ta książka powstała właśnie po to, by przekonać nieprzekonanych.

Informacje dodatkowe o Go vegan! 17 powodów, dla których porzucisz jedzenie mięsa:

Wydawnictwo: Sensus
Data wydania: 2022-10-16
Kategoria: Popularnonaukowe

Kup książkę Go vegan! 17 powodów, dla których porzucisz jedzenie mięsa

Go vegan! 17 powodów, dla których porzucisz jedzenie mięsa - opinie o książce

Avatar użytkownika - asiaczytasia
asiaczytasia
Przeczytane:2023-09-05, Ocena: 3, Przeczytałam,

Przeglądam sobie ofertę wydawnictwa Sensu i nagle rozbawia mnie jeden tytuł: „Go vegan! 17 powodów, dla których porzucisz jedzenie mięsa”. Myślę sobie: „Już to widzę, jak miłośnik schabowego bierze ją z półki w księgarni, żeby poczytać”. Ale pewne wątpliwości zostały zasiane w mojej głowie, w końcu nie pierwsze lepsze wydawnictwo wypuściło tę publikację na rynek. Może Orestes Kowalski ma dar przekonywania?

Lekturę zaczynam od zerknięcia w bio autora. Weganin, aktywista (pojawia się też słowo „ateista”, jednak w kontekście odżywania kwestia wiary mnie nie interesuje). Wydawca podaje kilka inicjatyw, w jakie Orestes Kowalski był i jest zaangażowany, widać więc, że jest to osoba aktywnie działająca na rzecz obrony praw zwierząt.

W „Go vegan!” autor próbuje rozprawić się z mitami dotyczącymi diet wegańskiej i wegetariańskiej, a także – za pomocą argumentów podpartych liczbami, badaniami, historią – przekonać nieprzekonanych. Trzeba przyznać, że jego narracja jest grzeczna i nienachalna, że nie traktuje wszystkożerców jak zbrodniarzy. Od razu rzuca się też w oczy, że Orestes Kowalski dobrze przygotował się merytorycznie. Określił jaki efekt chce osiągnąć, przemyślał czym poprzeć swoje tezy, żeby były wiarygodne. Autor trochę filozofuje, trochę bawi się w psychologa, ale przede wszystkim chce rozbudzić w nas empatię wobec zwierząt.

Cel szczytny, jednak nie do końca podoba mi się styl Orestesa Kowalskiego, sposób w jaki formułuje myśli. Podczas czytania czułam się, jak na uniwersyteckim wykładzie, który jest prowadzony przez doktora/profesora, który chce być cool, ale nie potrafi pozbyć się akademickiej maniery. Ma być lekko, zabawnie, jednak między prowadzącym i słuchaczami jest jakaś bariera, przez co ci drudzy prędzej czy później się „wyłączają”. Powiem, tak, jeżeli przy czytaniu literatury popularnonaukowej (z dziadziny innej niż nauki ścisłe bądź medyczne) muszę sięgać po słownik, to jest coś nie tak.

Z dietą wegańską miałam styczność przez problemy zdrowotne, które zmusiły mnie do rezygnacji z niektórych produktów. Nawet się z nią polubiłam. Okazała się smaczna i sycąca. Obecnie pomału mogę wracać do starego sposobu odżywania, jednak ów epizod pozwolił mi się otworzyć na coś nowego. Liczyłam, że Orestes Kowalski przekona mnie do pozostania w gronie roślinożerców. Cóż, czytanie książki „Go vegan!” było bardzo mozolne. Dlatego zabrakło mi cierpliwości, żeby przemyśleć wszystkie argumenty.

"Mimo że lubimy zwierzęta, nadal większość z nas wydaje nawet sto pięćdziesiąt razy więcej na ich zabijanie niż ratowanie".

Nie jestem wegetarianką i weganką. Nie jestem też "mięsarianką", gdyż mięso jadam niezwykle rzadko. Kim więc jestem? Na to pytanie znalazłam klarowną odpowiedź w tejże publikacji, a do tego jej treść pozwoliła mi stać się bardziej świadomym konsumentem i człowiekiem. To wszystko oznacza, że "Go vegan!" niewątpliwie wpłynie na zmianę moich nawyków żywieniowych.

Orestes Kowalski to ateista, twórca internetowy, a także działacz na rzecz praw zwierząt, który wieku 15 lat został wegetarianinem, a osiem lat później weganinem. Jest założycielem popularnego kanału na YouTube Everyday Hero, na którym między innymi edukuje w temacie sytuacji zwierząt hodowlanych, diety roślinnej i ekologii. Zachwyca go uliczna epistemologia.

"Go vegan!" to publikacja składająca się z osiemnastu rozdziałów dotykających w swojej istocie problematyki przemysłowej hodowli zwierząt w powiązaniu z jedzeniem mięsa. Autor przedstawia w niej siedemnaście argumentów, które przemawiają za tym, aby porzucić konsumpcję mięsa i produktów odzwierzęcych. W ostatnim rozdziale kieruje czytelnika do ważnych miejsc i opracowań, do jakich warto zajrzeć zgłębiając poruszaną problematykę książki.

Publikacja Orestesa Kowalskiego to jeden wielki i obszerny strumień uświadomienia, jaki dociera do czytelnika z każdą kolejną stroną jej lektury. To właśnie bowiem głównie na uświadomieniu potencjalnych wegan bazuje autor, przedstawiając w sposób nienachalny powody, dla których nie powinniśmy jeść mięsa. Przedstawia je w sposób najbardziej dosadny, ale i przystępny, docierając tym samym do szerokiego grona odbiorców, bo pokazuje świat z nieco innej perspektywy. I nie jest to tylko świat widziany oczami Orestesa Kowalskiego, ale świat zbudowany w oparciu o licznie przedstawione badania naukowe i statystykę, które szokują wnioskami, a jakie można zgłębiać dalej we własnym zakresie dzięki obecnej w książce bogatej sekcji przypisów.

Orestes Kowalski w rozbudowany sposób odpowiada na pytanie, dlaczego lepiej być weganinem, serwując czytelnikowi logiczne argumentowanie, z którym nie sposób dyskutować. Ale pod tą warstwą jest jeszcze cała masa istotnych informacji, jakie mogą okazać się prawdziwą terapią szokową dla konsumenta przemysłowej hodowli zwierząt. Trudno zapomnieć bowiem o nieświadomym kupowaniu i spożywaniu odpadów z uboju rytualnego albo o tym, że poziom agresji wszelakiej maści pracowników rzeźni kształtuje się na podobnym poziomie, co wśród ludzi osadzonych w zakładach karnych. Te i wiele innych informacji, jakie znajdziecie na łamach tej publikacji, wpływa na zmianę punktu widzenia dotyczącego tego, co leży na naszym talerzu.

Warto wspomnieć kilka słów o strukturze książki, która została podzielona w bardzo pomysłowy sposób pod postacią głównych rozdziałów, z których każdy zajmuje się inną płaszczyzną dotyczącą jedzenia mięsa. Owe rozdziały opatrzone zostały na końcu wykazem trafnych pytań mających za zadanie skłonić do refleksji i skonfrontować nasze przekonania z tym, co właśnie przeczytaliśmy. Niektóre z nich są bardzo trudne, bo docierają do tego, co często spychamy na meandry naszego umysłu.

Z książki "Go vegan!" dowiecie się wielu ważnych i kluczowych informacji, które mogą zmienić wasze postrzegania świata. Dowiecie się także, że w półtora roku człowiek zabija tyle zwierząt, ilu ludzi łącznie umarło od dwustu tysięcy lat. Być może także zafascynuje was idea efektywnego altruizmu i dziesięć razy zastanowicie się nad tym, zanim kupicie mięso z kurczaka na zupę. A po skończonej lekturze tej publikacji przekonacie się tak jak ja, że jesteście potencjalnymi weganami, których jeden krok dzieli od świadomego życia.

Draka na Antypodach
Katarzyna Ryrych ;