Godzina zero

Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2010-04-01
ISBN: 978-83-245-8939-5

Godzina zero to moment, w którym zostaje popełnione morderstwo. Jednakże odliczanie zaczyna się dużo wcześniej - w chwili zaplanowania zbrodni. Przez cały ten czas ma miejsce seria przypadkowych zdarzeń, których ostatecznym efektem jest znalezienie się niewinnych osób na miejscu zbrodni. Dokładnie tak samo mają się sprawy w przypadku śmierci lady Tresilian, starszej i szanowanej kobiety. W chwili, gdy morderca uderza, w domu lady Tresilian przebywają jej bliscy znajomi. Kto z nich jest winny?

Kup książkę Godzina zero

Opinie o książce - Godzina zero

Avatar użytkownika -

Neville wymusza na swojej obecnej żonie Kay, wizytę w Gnieździe Mew we wrześniu, a więc w czasie, gdy będzie tam przebywać jego była żona Audrey. Pomysł ten nie podoba się nikomu, zwłaszcza Lady Tressilian - dożywotnia właścicielka Gniazda Mew, w którym zatrudnia kamerdynera i pokojówkę. Uważa to za niegodziwość wobec pierwszej żony. Dla niej rozwód jest zbyt nowoczesny i tego nie akceptuje. Nikt nie jest w stanie przekonać jej do akceptacji nowego stanu rzeczy, nawet bardzo jej oddana Mary Aldin.

Do Gniazda Mew zjeżdżają się kolejne osobistości - znajomy Kay - Latimer, przyjaciel rodziny Tomasz Royde oraz Treves, zbliżający się do osiemdziesiątki członek słynnej firmy adwokackiej i wybitny specjalista w dziedzinie kryminologii.

Wszyscy spędzają czas na miłej przestrzeni, siedząc na "beczce prochu". Nie wiele potrzeba, aby doszło do pierwszego morderstwa, a na miejscu zjawia się nadinspektor Battle...

Morderstwo w wyższych sferach jest sztuką. Nie wystarczy uderzyć kogoś w głowę siekierą. Do niego należy się szczegółowo przygotować.

Jest to specyficzny kryminał. Do zbrodni dochodzi mniej więcej w środku powieści, wcześniej natomiast poznajmy każdego z bohaterów. Dowiadujemy się jakie relacje ich łączą, co do siebie czują, jakie konflikty między nimi występują. Wszystko to ma nam pomóc w identyfikacji sprawcy morderstwa, ale to nie jest takie proste. Najgorsze jest to, że autorka podała nam sprawcę na tacy, a my tego nie zauważymy.

Akcja toczy się bardzo powoli, ale nie oznacza to nudy. Musimy być czujni od samego początku. Każda wskazówka, każde zdanie ma głębokie przesłanie, które może pomóc nam w identyfikacji mordercy. Nie ma tu niesamowitych emocji i zwrotów akcji, ale tego nie potrzebujemy. Wystarczy dobrze skonstruowana intryga.

Avatar użytkownika - rama83
rama83
Przeczytane:2015-01-25, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Morderstwo poprzedza wiele ważnych wydarzeń. Narasta napięcie, proces ten trwa wiele miesięcy, a nawet i lat. Czasem można kochać żonę tak bardzo, że aż.... chce się ją zabić. Tzw. godzina zero to punkt kulminacyjny wydarzeń.
Avatar użytkownika - nikolsosna
nikolsosna
Przeczytane:2014-05-31, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2014,
autorka napisała w dedykacji że "ta ksiązka ma sprawiść przyjemność" i rzeczywiście była to przyjemność. sprytna fabuła, byłam wodzona za nos i mi się to podobało. wierzyłam w winę każdego podejrzanego którego podsuwała szanowna pani Christie. zawiła ale prosta historia, czytało sie wyśmienicie.
Avatar użytkownika - AdelaMi
AdelaMi
Przeczytane:2014-03-11, Ocena: 4, Przeczytałam,
Czy jest jeszcze kryminał, którego konstrukcja potrafi nas zaskoczyć? Tak. To "Godzina zero". Nie lubię u Christie asów w rękawie, bo sama chciałabym mieć wydedukować, kto zabił. Tu as jest. Ale konstrukcja wyśmienita.
Avatar użytkownika - Renax
Renax
Przeczytane:2020-01-14, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2020,

Jak zwykle ciekawa książka. Jest w niej to, co w książkach Christie jest najlepsze, czyli postacie i intryga. Zaskakująca. Książki z angielską prowincją w tle są chyba najciekawsze.

Avatar użytkownika - Iwa90

Kup książkę Godzina zero

Rendez-vous ze śmiercią
Agata Christie 0
Okładka ksiązki - Rendez-vous ze śmiercią

Młodzi Boyntonowie byli całkowicie zdominowani przez macochę. Złą kobietę, opanowaną patologiczną żądzą władzy. Za młodu była strażniczką więzienną - teraz...

Morderstwo w Mezopotamii
Agata Christie 0
Okładka ksiązki - Morderstwo w Mezopotamii

W zamkniętym na klucz pokoju zostaje zamordowana żona szefa ekspedycji archeologicznej, prowadzącej wykopaliska w Mezopotamii. Piękna, słodka i subtelna...

Orkiestra z Auschwitz
Informacja zwrotna
Uważaj, czego pragniesz
Anna Szafrańska
Uważaj, czego pragniesz
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Małgorzata Ogonowska; Artur Rogoś
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Przyjdę, gdy zaśniesz
Agnieszka Lingas-Łoniewska