Godzina zero

Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2010-04-01
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-245-8939-5
Liczba stron: 176

Ocena: 4.67 (12 głosów)

Godzina zero to moment, w którym zostaje popełnione morderstwo. Jednakże odliczanie zaczyna się dużo wcześniej - w chwili zaplanowania zbrodni. Przez cały ten czas ma miejsce seria przypadkowych zdarzeń, których ostatecznym efektem jest znalezienie się niewinnych osób na miejscu zbrodni. Dokładnie tak samo mają się sprawy w przypadku śmierci lady Tresilian, starszej i szanowanej kobiety. W chwili, gdy morderca uderza, w domu lady Tresilian przebywają jej bliscy znajomi. Kto z nich jest winny?

Kup książkę Godzina zero

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Godzina zero

Avatar użytkownika -

Przeczytane:,

Neville wymusza na swojej obecnej żonie Kay, wizytę w Gnieździe Mew we wrześniu, a więc w czasie, gdy będzie tam przebywać jego była żona Audrey. Pomysł ten nie podoba się nikomu, zwłaszcza Lady Tressilian - dożywotnia właścicielka Gniazda Mew, w którym zatrudnia kamerdynera i pokojówkę. Uważa to za niegodziwość wobec pierwszej żony. Dla niej rozwód jest zbyt nowoczesny i tego nie akceptuje. Nikt nie jest w stanie przekonać jej do akceptacji nowego stanu rzeczy, nawet bardzo jej oddana Mary Aldin.


Do Gniazda Mew zjeżdżają się kolejne osobistości - znajomy Kay - Latimer, przyjaciel rodziny Tomasz Royde oraz Treves, zbliżający się do osiemdziesiątki członek słynnej firmy adwokackiej i wybitny specjalista w dziedzinie kryminologii. 


Wszyscy spędzają czas na miłej przestrzeni, siedząc na "beczce prochu". Nie wiele potrzeba, aby doszło do pierwszego morderstwa, a na miejscu zjawia się nadinspektor Battle... 


Morderstwo w wyższych sferach jest sztuką. Nie wystarczy uderzyć kogoś w głowę siekierą. Do niego należy się szczegółowo przygotować. 


Jest to specyficzny kryminał. Do zbrodni dochodzi mniej więcej w środku powieści, wcześniej natomiast poznajmy każdego z bohaterów. Dowiadujemy się jakie relacje ich łączą, co do siebie czują, jakie konflikty między nimi występują. Wszystko to ma nam pomóc w identyfikacji sprawcy morderstwa, ale to nie jest takie proste. Najgorsze jest to, że autorka podała nam sprawcę na tacy, a my tego nie zauważymy. 


Akcja toczy się bardzo powoli, ale nie oznacza to nudy. Musimy być czujni od samego początku. Każda wskazówka, każde zdanie ma głębokie przesłanie, które może pomóc nam w identyfikacji mordercy. Nie ma tu niesamowitych emocji i zwrotów akcji, ale tego nie potrzebujemy. Wystarczy dobrze skonstruowana intryga. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - rama83
rama83
Przeczytane:2015-01-25, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Morderstwo poprzedza wiele ważnych wydarzeń. Narasta napięcie, proces ten trwa wiele miesięcy, a nawet i lat. Czasem można kochać żonę tak bardzo, że aż.... chce się ją zabić. Tzw. godzina zero to punkt kulminacyjny wydarzeń.
Link do opinii
Avatar użytkownika - nikolsosna
nikolsosna
Przeczytane:2014-05-31, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2014,
autorka napisała w dedykacji że "ta ksiązka ma sprawiść przyjemność" i rzeczywiście była to przyjemność. sprytna fabuła, byłam wodzona za nos i mi się to podobało. wierzyłam w winę każdego podejrzanego którego podsuwała szanowna pani Christie. zawiła ale prosta historia, czytało sie wyśmienicie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - AdelaMi
AdelaMi
Przeczytane:2014-03-11, Ocena: 4, Przeczytałam,
Czy jest jeszcze kryminał, którego konstrukcja potrafi nas zaskoczyć? Tak. To "Godzina zero". Nie lubię u Christie asów w rękawie, bo sama chciałabym mieć wydedukować, kto zabił. Tu as jest. Ale konstrukcja wyśmienita.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Renax
Renax
Przeczytane:2020-01-14, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2020,

Jak zwykle ciekawa książka. Jest w niej to, co w książkach Christie jest najlepsze, czyli postacie i intryga. Zaskakująca. Książki z angielską prowincją w tle są chyba najciekawsze.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Iwa90
Iwa90
Przeczytane:2017-02-10, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - seven7books
seven7books
Przeczytane:2016-05-02, Ocena: 2, Przeczytałem,

Kup książkę Godzina zero

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Rendez-vous ze śmiercią
Agata Christie 0
Okładka ksiązki - Rendez-vous ze śmiercią

Młodzi Boyntonowie byli całkowicie zdominowani przez macochę. Złą kobietę, opanowaną patologiczną żądzą władzy. Za młodu była strażniczką więzienną - teraz...

Morderstwo w Mezopotamii
Agata Christie 0
Okładka ksiązki - Morderstwo w Mezopotamii

W zamkniętym na klucz pokoju zostaje zamordowana żona szefa ekspedycji archeologicznej, prowadzącej wykopaliska w Mezopotamii. Piękna, słodka i subtelna...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Orkiestra z Auschwitz
Marcin Lwowski
Orkiestra z Auschwitz
Dzień prawdy
Anna M. Brengos
Dzień prawdy
Księga tęsknot
Sue Monk Kidd
Księga tęsknot
Czerwony lotos
Arkady Saulski
Czerwony lotos
Informacja zwrotna
Jakub Żulczyk
Informacja zwrotna
Uważaj, czego pragniesz
Anna Szafrańska
Uważaj, czego pragniesz
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Małgorzata Ogonowska; Artur Rogoś
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Przyjdę, gdy zaśniesz
Agnieszka Lingas-Łoniewska
Przyjdę, gdy zaśniesz
Dopaść Leona Waganta
Wiktor Hajdenrajch
Dopaść Leona Waganta
Tango
Ewa Cielesz
Tango
Pokaż wszystkie recenzje