Śledztwo na cztery ręce

Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2012-02-15
ISBN: 83-7384-363-9

"Na górze pani Honeycoutt otworzyła pierwsze drzwi. Tommy i Tuppence szli tuż za nią. Naraz gospodyni cofnęła się, gwałtownie chwytając powietrze. Na sofie leżała nieruchomo kobieta w gronostajach i czerni. Jej twarz piękna, bezduszna twarz dużego, uśpionego dziecka, była nietknięta. Rana znajdowała się na skroni..." fragment powieści

Kup książkę Śledztwo na cztery ręce

Opinie o książce - Śledztwo na cztery ręce

Avatar użytkownika -

Szczęśliwe życie młodych małżonków toczy się spokojnie, lecz trochę nostalgicznie. Tuppence Beresford brakuje nowych przygód i adrenaliny związanej z rozwiązywaniem spraw detektywistycznych. Lecz oto pan Carter zwraca się do młodej pary w sprawie założenia fikcyjnej agencji detektywistycznej, która ma być przykrywką dla prowadzenia agencji szpiegowskiej przeciwko Rosjanom. W świeżo założonejMiędzynarodowej Agencji Detektywistycznej Błyskotliwi Detektywi Blunta Tommy i Tuppence Beresfordowie pękają z dumy, by pokazać swe talenty. Niestety jest pewien problem - brak klientów. Dlatego oboje próbują swoich sił nawet w błahych sprawach, z którymi zgłaszają się do nich przypadkowi ludzie. W 23 opowiadaniach śledzimy ich powolną i systematyczną pracę - a to rozwiązują sprawę zaginionej perły, to śledzą przestępcę przebranego w strój wykonany z gazety albo demaskują zbrodniarza we mgle. Wszystkie te większe lub mniejsze sprawy mają ich doprowadzić do rosyjskiego szpiega, który posłuży się specjalnym szyfrem.

Agatha Christie prowadzi tę opowieść z humorem. Młodzi poszukiwacze przygód poszerzają swoje horyzonty, swoje działania zaś wzorują na postępowaniu Sherlocka Holmesa. W każdym nowym zleceniu starają się postępować jak książkowi detektywi.

Śledztwo na cztery ręce to zbiór żartobliwych opowiadań, które relaksują mimo że traktują często o zbrodniach i namiętnościach. Tommy i Tuppence to urocza para jednak nie do końca rozsądna i niezbyt odważna. Christie udało się stworzyć bohaterów prawdziwych, zabawnych i naturalnych. Ich przygody w życiu realnym wydają się mało prawdopodobne, ale ważne, że kończą się happy endem

Nieco inni niż zawsze detektywi. Cała książka to kilka spraw, toczą się szybciej i są nieco łatwiejsze do odgadnięcia przez czytelnika niż sprawy Herkulesa Poirota czy panny Marple.
Avatar użytkownika - biedro_nka
biedro_nka
Przeczytane:2016-01-21, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
Kolejny tom o przygodach Tommy'ego i Tuppence. Sięgnęłam po niego z nieukrywanym zainteresowaniem i radością. Oczekiwałam tak dobrej rozrywki jak poprzednim razem. Zawiodłam się. "Śledztwo na cztery ręce" to tak naprawdę zbiór opowiadań. Znudzona i tęskniąca za przygodami Tuppense wpada na pomysł, by założyć agencję detektywistyczną. Po niedługim czasie zaczyna się wiele dziać... Kolejne rozdziały przedstawiają różne śledztwa naszej pary detektywów. Jak dla mnie historie są zbyt krótkie i chaotyczne. Brakowało mi tutaj napięcia towarzyszącego przy czytaniu innych powieści autorki.
Avatar użytkownika - Elina44
Elina44
Przeczytane:2015-09-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2015 ,
Zbiór opowiadań o przygodach małżeństwa detektywów. Uwielbiam tę parę. Są zabawni, inteligentni, droczą się ze sobą i bardzo dbają o siebie nawzajem. Opowiadania same w sobie są ciekawe, a osobowość detektywów nadaje im jeszcze charakteru.

Kilkanaście krótkich historyjek osadzonych w latach 20 XX wieku. Po raz pierwszy spotkałam się z Tommym i Tuppence i do dziś byłam przekonana, że są bohaterami tylko jednej z książek Mistrzyni. Szczęśliwie się myliłam, bo zapaałam dużą sympatią dla Tuppence.

Przedstawione w książce opowiadania są ze sobą luźno powiązane, chociaż mają wspólny mianownik. Państwo Beresford działają pod nazwiskiem Blunt - Tommy jako szef agencji detektywistycznej, a Tuppence jako jego oddana pomocnica.

Muszę przyznać, że wszystkie 14 opowiadań czytało mi się bardzo szybko. Beresfordowie są przeuroczymi postaciami, których przygody czyta się z ogromnym uśmiechem na twarzy. Zakończenie ostatniej historyjki również wywołało u mnie ogromny uśmiech na twarzy. Zdecydowanie polecam wszytskim fanom Agathy Christie i nie tylko!

Avatar użytkownika - Iwa90
Przeczytane:2014-08-14, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Morderstwo w Orient Expressie
Agata Christie0
Okładka ksiązki - Morderstwo w Orient Expressie

W środku nocy Orient Express wpada w zaspy śnieżne. Na kilka dni zostają odcięci od świata. W zamkniętym od wewnątrz przedziale znajdują podróżni...

Trzecia lokatorka
Agata Christie0
Okładka ksiązki - Trzecia lokatorka

Pewnego dnia w mieszkaniu Herkulesa Poirot zjawia się młoda dziewczyna z prośbą o poradę "w sprawie morderstwa, które prawdopodobnie popełniła", ale po...

Na wieki wieków Pani Amen
Bianka Kunicka - Chudzikowska