Godziny. Audiobook

Bestseller, który zdobył w 1999 roku Nagrodę Pulitzera i PEN/Faulkner Award.

Godziny to głęboko poruszająca, przepełniona namiętnościami powieść inspirowana życiem i twórczością Virginii Woolf. Michael Cunningham umieścił jej akcję na przemian w różnych okresach XX wieku. Losy dwóch głównych bohaterek - Clarissy Vaughan i Laury Brown - splata z wątkami zaczerpniętymi z życiorysu pisarki.

Clarissa, mieszkanka współczesnego Nowego Jorku, nazwana przez mężczyznę, którego kocha, panią Dalloway, jest wydawcą. Laura - gospodynią domową uwięzioną w dusznym, beznamiętnym małżeństwie. Obie szamoczą się między pragnieniem miłości a wpojonymi zasadami, między nadzieją a rozpaczą. Próbują odnaleźć radość życia na przekór temu, czego oczekują od nich przyjaciele, kochankowie, rodzina.

Informacje dodatkowe o Godziny. Audiobook:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2016-10-25
Czas trwania:420 min.
Czyta: Andrzej Ferenc

Kup książkę Godziny. Audiobook

Godziny. Audiobook - opinie o książce

Jedna z najdziwniejszych książek, jaką przeczytałam. Niestety, ale nie trafiła w mój gust.Szkoda, że autor nie zdecydował się na jedna bohaterkę, bo w rezultacie otrzymałam misz- masz losów i przemyśleń trójki kobiet, z których tak naprawdę żadna mnie nie zaciekawiła. Książka nie dla mnie. Taki rodzaj literatury musi trafić na swojego czytelnika.
Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2016-12-02, Ocena: 5, Przeczytałem,
GODZINY, DNI, TYGODNIE, LATA Ta powieść Cunninghama jest dziełem tak wielkim, jak prostym. Przepięknie lirycznym opisem codzienności rozbitej na bohaterki, którym przyszło żyć w różnych latach XX i XXI wieku. Bohaterki zarówno prawdziwe, jak i fikcyjne, ale za każdym razem krwiste i fascynujące. Ludzkie. Trzy płaszczyzny czasowe. Trzy bohaterki. Trzy różnie toczące się losy. Ale wspólne problemy i dzieło, które staje się ważne dla każdej z nich. W 1923 roku pisarka Virginia Woolf pracuje nad swoją powieścią ,,Pani Dalloway", ale to najmniejszy problem, z którym musi się zmagać. Choroba psychiczna doprowadza ją na krawędź... W roku 1949 żona weterana wojennego, pani Brown, przygotowując przyjęcie urodzinowe dla męża, zaczytuje się ,,Panią Dalloway". Podobnie dzieje się w roku 2001, kiedy to biseksualna Clarissa Vaughan szykuje dla swojego byłego kochanka Richarda, który obecnie umiera na AIDS, przyjęcie z okazji otrzymanej nagrody poetyckiej. Pozornie w ich życiu nie dzieje się nic, zwyczajne czynności, zwyczajne problemy, ale napięcie narasta, a widmo śmierci wisi nieuchronnie nad ich głowami... Kiedy przed laty obejrzałem film ,,Godziny" nie byłem szczególnie zachwycony. Kilka świetnych kreacji aktorskich, spawane wykonanie, ale sam obraz nie wybijał się ponad inne udane dramaty. Inaczej jest z powieścią. Dzieło Cunninghama to wyróżniający się pozorną zwyczajnością utwór, który zachwyca pięknym stylem, liryzmem i budowanymi emocjami. Otwierająca całość sekwencja próby samobójczej Virginii Woolf przeraża, obezwładnia, porusza i autentycznie wciąga, nadając ton całości. Zwyczajność tego czynu, jego prostota, atakuje zmysły. I tak już pozostaje przez resztę powieści. Fascynują również przenikające się elementy, które spajają ze sobą poszczególne historie. ,,Pani Dalloway" rozbrzmiewa głośno przez cały czas, a to będąc lekturą jednej z bohaterek, to znów stanowiąc odbicie życia innej. Powoli rodzi się na naszych oczach mozaika losów, podobieństw i różnic. Czy to może skończyć się dobrze? Czy to może skończyć się źle? Czy to może w ogóle się skończyć? Po jednej godzinie zawsze jest kolejna, nawet jeśli nie dla każdego. Pulitzer i PEN/Faulkner Award w pełni zasłużone. ,,Godziny" to piękna stylistycznie, choć wymagająca przy tym opowieść dla wyrobionych, ceniących literaturę wyższą czytelników. Polecam gorąco. Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/12/02/godziny-michael-cunningham/
Avatar użytkownika - Olga_Majerska
Olga_Majerska
Przeczytane:2016-11-02, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2016, Mam,
Całość recenzji na blogu Okiemwielkiejsiostry.blogspot.com Każde zdanie "Godzin" zdaje się żyć własnym życiem, oddychać. Każde z nich jest piękne i soczyste niczym rajski owoc, w który można wgryzać się z przyjemnością lub obracać na wszystkie strony i przyglądać mu się pod światło. Podziwianie umiejętności pisarskich Cunninghama idzie w parze z zachwytem nad fabułą, pełną i skończoną, przemyślaną do najmniejszego szczegółu, do każdego gestu. Ten zachwyt może zadziwiać - przecież powieść jest tylko ułamkiem życia trzech kobiet, zmagających się z tytułowymi godzinami, z chwilami zawahania, szczęścia i cierpienia, które przemijają szybko, lecz zostawiają po sobie ślady niemożliwe do zatarcia. To tylko i aż proza życia, uderzająca szczerością i przenikliwością, przy której czytelnik nie jest w stanie oprzeć się wrażeniu, że to w jakimś, choćby najmniejszym stopniu dotyczy także jego. Cunningham w sposób wręcz mistrzowski odmalowuje portrety trzech niebanalnych kobiet, które zostały uwikłane w życie niekoniecznie spełniające ich oczekiwania. Virginia tęskni za Londynem i zmaga się z poczuciem wyobcowania, Laurę przerasta rola żony i matki, a Clarissa nie jest w stanie na dobre pożegnać się z nastoletnią wersją siebie. Jednak to tylko powierzchnia, równie nieidealna jak samo wnętrze bohaterek, w które autor pozwala nam zerknąć.
Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2019-10-19, Ocena: 2, Przeczytałam,

Rozdziały na zmiane mają jedną główną bohaterkę: Virginię Woolf, Laurę Brown i Clarissę Vaugham. Akcja niezbyt sie posuwa naprzód i całość slimaczy się po prostu... Jedynie rozdziały, w których występuje Virginia są tak naprawdę ciekawsze.

Avatar użytkownika - katibe
Przeczytane:2014-09-02, Ocena: 5, Przeczytałam,
Wyjątkowe czasy
Michael Cunningham0
Okładka ksiązki - Wyjątkowe czasy

Wiersze Whitmana wpłynęły na bohaterów każdej z trzech historii Cunninghama. Wszystkie toczą się w tym samym miejscu, na Manhattanie, ale w różnych...

Nim zapadnie noc
Michael Cunningham0
Okładka ksiązki - Nim zapadnie noc

Życie to gra pozorów.Zastanawiasz się czasem, jakim cudem życie nieustannie cię pochłania, mimo że rzadko przytrafia ci się coś naprawdę wyjątkowego?Bogactwo...