Goliat

Oto burzliwe rozstrzygnięcie porywającej steampunkowej trylogii Scotta Westerfelda W alternatywnej przeszłości w Europie wybuchła wojna. Mocarstwa pod przywództwem Niemiec stworzyły armię potężnych bojowych maszyn. Ich przeciwnikami są angielscy darwiniści i wyhodowane przez nich niezwykłe żywe organizmy. Konflikt się rozwija, a przeciwnicy rywalizują o wpływy w kolejnych państwach, usiłując przeciągnąć je na swoją stronę. Lewiatan opuścił ogarnięty rewolucją Konstantynopol i skierował się na wschód, by bronić brytyjskich interesów w Azji. Jednak nad Syberią na prośbę cara załoga wykonuje szczególną misję - z centrum zdewastowanego obszaru ratuje niezwykłego naukowca. Nikola Tesla szybko oznajmia, że ma potężną broń zdolną zakończyć Wielką Wojnę. I daje pokaz jej możliwości. Nie wiedząc, którą stronę konfliktu genialny wynalazca w końcu poprze, Alek, prawowity następca tronu Austro-Wegier, myśli o swych rodakach. Ale musi też nieść brzemię dopiero co odkrytej tajemnicy Deryn Sharp... a w zasadzie dwóch tajemnic. Od jego decyzji zależeć będzie nie tylko bieg historii, ale też przyszłość pięknego uczucia.

Informacje dodatkowe o Goliat:

Goliat - opinie o książce

Avatar użytkownika - figlarna24
figlarna24
Przeczytane:2013-12-19, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Minęło zaledwie dwa tygodnie od pobytu Deryn i księcia Alka w pogrążonym rewolucją Konstantynopolu. Ich pobyt tu dobiegł końca  . Teraz  na pokładzie Lewiatana udają się na wschód, w kierunku Azji. Oboje bohaterowie podejmuje się , jak zwykle niebezpiecznej akcji. Załoga Lewiatana na terenie Syberii ratuje życie naukowca -Nikoli Tesli, który twierdzi, że w swoich rękach broń, która jest w stanie położyć szybki kres wojnie....

To już niestety koniec trylogii LEWIATAN. Piszę szkoda, bo zżyłam się z Deryn, Alkiem. Polubiłam ich za młodzieńczy wdzięk, siłę i odwagę. Podpatrywałam , jak wykrzesują z siebie determinację i wolę walki, ale także jak w sercu Deryn coś kiełkuje.Czy muszę pisać co? Chyba nie. Ona nadal podróżuje w przebraniu chłopaka, i jest jej coraz trudniej ukrywać swoją prawdziwą naturę. Na oczach czytelnikach także młody książę mentalnie dorasta. Wojenna zawierucha sprawiła, że z chłopca wychodzi młody mężczyzna, który coraz poważniej myśli o obowiązku władcy dużego narodu. Leży mu na sercu interes swoich poddanych. Intrygująca jest postać  naukowca Nikoli Tesli. Mieszanka geniusza z szaleńczą misją zbawienia świata. Egocentryk, o przerośniętym ego. NIe wiadomo , czego można się po mężczyźnie spodziewać. W którą stronę pójdzie? Z kim zawrze pakt, a kogo zdradzi? Żal mi się żegnać z tą trylogią. Fabuła za szybko biegnie. Pisarz za bardzo się śpieszy. Takie są moje odczucia, bo to kawał dobrej fantastycznej literatury. I mogę szczerze polecić ją młodemu, jak i bardziej dojrzalszemu czytelnikowi. Były momenty grozy, ale i humoru. Czyli, dla każdego coś miłego. Autor doskonale włada piórem. Roztacza aurę przygody rozdział za rozdziałem. NIe zwalnia, a przyśpiesza. Młodym bohaterom towarzyszą dojrzalsi i bardziej doświadczeni współtowarzysze,ale to te żywe , latające , kroczące istoty, wielkie , ogniste "potwory", maszyny są dopełnieniem tej sagi. To one sprawiają, że watki historyczne nie nudzą czytelnika, który nie jest fanem historii XIX -wiecznej Europy. Szkoda, że pisarz nie pokusił się na rozwlekłość fabuły, bo pisze tak wciągającym, obrazowym językiem, że byłoby mu darowane każde nagięcie i przegięcie.A tak, rozpoczęte w poprzednich częściach wątki domykają sięi dobiegamy do ostatniej strony powieści. Ciekawe, czy Scott Westerfeld pokusi się jeszcze o książkę w podobnym stylu. Miejmy nadzieje , że tak.
Avatar użytkownika - Vilsa
Vilsa
Przeczytane:2017-02-13, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2017, Mam,
Dziwna książka. Niby wszystko jest przemyślane, logicznie poprowadzone, a jednak przez całość towarzyszy coś drażniącego czytelnika. Najbardziej podobała mi się nauka lemurów, które niepostrzeżenie rzucały coraz mądrzejsze hasła i zdania oraz rozwój znajomości Alka i Deryn. Końcowe ukazanie możliwości Goliata również na plus - aż czuło się to napięcie i wirującą wokół elektryczność. Dużym minusem niestety było przedstawienie postaci Tesli - straszne bucostwo i mało pomysłów, mało rozwinięto jego możliwości, a to przecież TESLA! Podsumowując - do połowy czyta się to bardzo nużąco, później jest już tylko lepiej.
Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;