Okładka książki - Gomorra

Data wydania: 2011-10-12
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-07-03179-8
Dodał/a książkę: czytam

Wydana w 2006 roku Gomorra przyniosła autorowi, 27-letniemu Robertowi Saviano wielki sukces literacki, ale naraziła jego życie na tak poważne niebezpieczeństwo, że władze przydzieliły mu ochronę, a pisarz na jakiś czas musiał opuścić Neapol. W swojej niezwykłej, wielogatunkowej pracy Saviano opisuje nowe mechanizmy działania kamory neapolitańskiej, która w ostatnich latach niepostrzeżenie oplotła swymi mackami praktycznie cały świat. Ukazuje wielkie imperia finansowe, które powstały na międzynarodowym handlu bronią i narkotykami, na agresywnej, nielegalnej konkurencji, na szantażach, wymuszeniach, korupcji i morderstwach. Opisując świat mafii, wojny między klanami, vendetty, killerów i dealerów, Saviano dowodzi, że neapolitańska kamora pod względem liczebności, siły ekonomicznej i bezwzględności jest znacznie silniejsza i potężniejsza niż sławna mafia sycylijska i inne zorganizowane grupy przestępcze południowych Włoch.

Kup książkę Gomorra

Avatar użytkownika - speedi
speedi
Przeczytane:2011-10-12, Ocena: 4, Przeczytałem,
KamorraNeapol. Port wyspecjalizowany w imporcie z Chin. Prawie 1,6 miliona ton, oficjalnych ton. Jeden milion widmowych, nigdzie nie zarejestrowanych. Euro, dolar, yuan. „Żadnej ideologii, żadnej symboliki, hierarchii wartości. Zysk, interes, kapitał. Nic więcej.” Ani kropli Marksa, zero wzniosłości sierpa i młota, tylko czysty zysk, za wszelką cenę. Przemyt na wielką skalę produktów z komunistycznych Chin. Nielegalna miejscowa produkcja, poza prawem i kontrolą. Poza normami nowoczesnego państwa. Wszechobecna bieda i brak jakiejkolwiek przyszłości. To pierwsze obrazy nakreślone ręką Roberto Saviano. Przygnębiające, ciemne, pozbawione iskierki nadziei.Do tego bardzo dziwna poetyka tekstu, próba literackiego wzbogacenia szokująco wymownej rzeczywistości. Po co? Żeby pokazać, że jest się twórcą, pisarzem, wizjonerem, mędrcem, "bystrzakiem"?! Dziwne wnioski, tyleż brawurowe, co pokrętne. Weźmy jeden przykład: to klienci pragnący za niską cenę kupować produkty sprawiają, że koszty produkcji muszą maleć. Dziwne, bowiem klient każdego dnia przepłaca za towary markowe lub tylko tak wyglądające. To nie klient dyktuje ceny, a handlowcy, pośrednicy. Markety, sieci, marże, łańcuszek chciwych na krzywą wzrostu. Kiedy ceny u plantatorów spadają na łeb, na szyję, my płacimy za kawę zawsze tyle samo. Kiedy ceny mleka w skupie idą w dół, ceny masła ani drgną. Tylko podwyżkę cen ropy widzimy natychmiast ...

Opinie o książce - Gomorra

Avatar użytkownika - martaper91
martaper91
Przeczytane:2015-01-01, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - lustitia
lustitia
Przeczytane:2014-10-13, Ocena: 6, Przeczytałam, książki mojego życia, mam na półce,
Avatar użytkownika - lemur
lemur