Góra śpiących węży

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2019-12-04
Kategoria: Romans
ISBN: 9788308063781
Liczba stron: 528

Tom 2 cyklu Cykl o Zawrociu

Ocena: 4.87 (15 głosów)

GDY WSZYSCY WOKÓŁ MAJĄ COŚ DO UKRYCIA...

Górze śpiących węży - kontynuacji Tego lata, w Zawrociu - Matylda musi jeszcze raz zmierzyć się z przeszłością i rozwikłać kolejną rodzinną zagadkę. Kim był jej ojciec, który zginął, gdy miała pięć lat? Dlaczego pamięć o nim została niemal całkowicie wymazana z rodzinnych opowieści, a pamiątki z tego okresu zamknięte na klucz w pawlaczu? Czy znalezione tam stare zdjęcia pomogą wyjaśnić tajemnicę jego śmierci?

Krok po kroku, ze strzępków wspomnień, urywków rozmów, których nie chce kontynuować jej matka, z historii osobliwej rodziny Malinowskich, z którą pozornie niewiele ją łączy, Matylda układa obraz swojej przeszłości, dzieciństwa i zawikłanych rodzinnych relacji. Nie spodziewa się, jak wiele demonów z przeszłości obudzi. A i teraźniejszość przyniesie niejedną niespodziankę... Im więcej faktów poznaje, tym więcej ma wątpliwości, czy zna tak naprawdę swoich najbliższych...

Refleksyjna i znakomicie napisana powieść o szukaniu własnych korzeni, przemilczanych krzywdach, a także o świecie teatru, głośnej i modnej Warszawie, o spokojnej prowincji, która jak każde miejsce na świecie ma też swoje sekrety.

Kup książkę Góra śpiących węży

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Opinie o książce - Góra śpiących węży

Avatar użytkownika - Faustyna
Faustyna
Przeczytane:2016-10-07, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 ksiązki 2016, powieści,
Główna bohaterka dziedziczy dom rodzinny po babci co skłania ją do poszukiwania korzeni. Jej ojciec umarł młodo w wypadku, wie że wychował się w domu dziecka. I nagle drobne odkrycie sprawia że okazuje się że miał grupę osób o której myślał rodzina. Nagle bohaterka poznaje mnóstwo osób, które wie o jej istnieniu i wiele lat czekało aż ich znajdzie. Okazuje się więc że ma nie tylko babcio-ciocię w jednej osobie ale całe mnóstwo osób. To dużo zmienia w jej życiu, w myśleniu o sobie samej ale też o swojej matce. Skomplikowane relacje rodzinne i piętrzące się tajemnice. Niemniej jednak książce brakuje jakiegoś rytmu, czyta się ją trudno. Niby chce się wiedzieć co dalej się stało, ale miejscami trudno czytać następna stronę.
Link do opinii
To następna część "Tego lata, w Zawrociu". Znów spotykamy Matyldę Malinowską, tym razem poszukującej prawdy o swojej rodzinie, ze szczególnym naciskiem na ojca. Matylda ojca prawie nie pamięta, straciła go, gdy miała tylko 5 lat. Od pewnego czasu zaczynają się jej śnić dziwne guziki, które - jak przez mgłę - pamięta z dzieciństwa. Co oznacza ten sen? Co to za guziki? Zupełnie niespodziewanie Matylda dostaje też list, który jej babka wysłała do swej córki, Krystyny (matki Matyldy) i jej męża, Jana. List został odesłany do nadawczyni, bez czytania. Wtedy to Matylda przypomina sobie również o pawlaczu, w którym jej matka trzymała nieliczne pamiątki po swym pierwszym mężu, Janie. Tam odnajduje trochę fotografii, te guziki, o których śniła oraz zaproszenia na spotkania rodziny Malinowskich. Po nitce do kłębka - Matylda kontaktuje się z Malinowskimi, czyli przyszywaną rodziną jej ojca. Dowiaduje się także o dramatycznych losach swego ojca - był on osieroconym w czasie wojny dzieckiem, które trafiło do domu dziecka. Równolegle do poszukiwań "rodziny" ojca, Matylda stara się czegoś dowiedzieć o okolicznościach jego śmierci. Wg wersji oficjalnej ojciec zginął w wypadku samochodowym. Podobno był kompletnie pijany... Co jest o tyle dziwne, że Jan Malinowski w ogóle nie pił. Matylda, strasznie uparta młoda kobieta, dociera do świadków tego wypadku. Prawda jest zupełnie inna niż wersja oficjalna. Jednak przy okazji Matylda dowiaduje się, że jej ojczym był jedym z pasażerów auta, które brało udział w wypadku, w którym zginął jej ojciec. Mocno to przeżywa, jest to też jeszcze jeden punkt zapalny w jej stosunkach z matką (z ojczymem i przyrodnią siostrą prowadzi mniej lub bardziej otwartą wojnę). Do tego dowiadujemy się więcej o nieżyjącym mężu Matyldy (popełnił samobójstwo), jej przyjaciółkach ze studiów, jej drodze od przerwanych, zmienianych studiów aż do pracy w teatrze. Matylda organizuje zlot rodziny Malinowskich w Zawrociu; dzięki jej uporowi udaje się odnaleźć Danutę, jedyną Malinowską, która nie chce utrzymywac kontaktu z resztą rodziny. No i Jan, syn Danuty, dowie się, kto był naprawdę jego ojcem.... Matylda odnajduje też nową miłość swojego życia. Jest to....Paweł, jej cioteczny brat... Hm ;)
Link do opinii
Avatar użytkownika - rena-56-56
rena-56-56
Przeczytane:2013-05-17, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Czyta się jednym tchem ! Matylda dowiaduje się kim był jej ojciec, rozszyfrowuje tajemnicę jego śmierci, dalej zmaga się z siostrą i matką. Poznajemy bardzo serdeczną acz nietypową rodzinę Malinowskich oraz ich "matkę" panią Lucynę. Moc wzruszeń ! Dużo pozytywnej energii. Polecam !!!
Link do opinii
Avatar użytkownika - Danka_Kot
Danka_Kot
Przeczytane:2020-02-09, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Kolombina
Kolombina
Przeczytane:2019-12-17, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Świetnie poprowadzona opowieść rodzinna. Wybitna literatura. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - gertruda25
gertruda25
Przeczytane:2016-08-12, Ocena: 6, Przeczytałam, czytam w 2016 r., Mam,
Avatar użytkownika - CzytajacaMama
CzytajacaMama
Przeczytane:2016-03-27, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - enka26
enka26
Przeczytane:2016-01-19, Ocena: 6, Przeczytałam,
Inne książki autora
Cztery rzęsy nietoperza
Hanna Kowalewska0
Okładka ksiązki - Cztery rzęsy nietoperza

Jak to jest mieć przeciwko sobie cały świat, a przy tym wszystkim... być bezgranicznie szczęśliwą? Matylda postanawia zmienić Zawrocie - urokliwą posiadłość...

Tam, gdzie nie sięga już cień
Hanna Kowalewska0
Okładka ksiązki - Tam, gdzie nie sięga już cień

Inka, młoda graficzka, pracująca w warszawskiej galerii, dostaje telegram od dawno niewidzianej ciotki Berty. Kobieta jest umierająca. Chce się pożegnać...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Dzieci, których nie ma
Renata Piątkowska;
Dzieci, których nie ma
Raptus
Magdalena Kulus
Raptus
Zamieć
Gabriel Dylan
Zamieć
Złodziejka truskawek
Joanne Harris
Złodziejka truskawek
Piętno dzieciństwa
Katarzyna Kielecka;
Piętno dzieciństwa
Indigo
Patrice Lawrence
Indigo
Baba Blaga
Joanna Wachowiak
Baba Blaga
Nasz azyl
Marta Józefczyk
Nasz azyl
Pokaż wszystkie recenzje