Gorączka

Tom 1 cyklu Gorączka

Nieustraszony rzymski gladiator. Lekkomyślna dziewczyna z XXI wieku. Tajemniczy wirus, który ich połączył… A.D. 152 Sethos Leontis, nadzwyczaj zręczny wojownik, nieoczekiwanie zostaje ranny i niebezpiecznie ociera się o śmierć. A.D. 2012 Niezwykle inteligentna, ale sprawiająca kłopoty Ewa zaczyna nowe życie w szkole dla wybitnie utalentowanych, ale jedna chwila w laboratorium pociąga za sobą przerażające konsekwencje. Niezwykły związek doprowadza do połączenia Ewy i Sethosa, wspólnie pracują nad rozwikłaniem zagadki dotyczącej śmiertelnego wirusa.

Obyczajowa opowieść, antyczny dramat z romantycznym wątkiem są bogatym tłem dla współczesnej powieści obyczajowej dla nastolatków. Całość to ciekawe i rozbudowane postaci, ale również fabuła skonstruowana w bardzo logiczny i przekonujący sposób mimo swojej złożoności. Gorączka podczas lektury.

Informacje dodatkowe o Gorączka:

Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2012-11-28
ISBN: 978-83-2375-348-3
Tytuł oryginału: Fever
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Dorota Konowrocka-Sawa

Kup książkę Gorączka

Czas płynie zbyt wolno dla tych, którzy czekają,
Zbyt śpiesznie dla tych, którzy się lękają,
Zbyt opieszale dla pogrążonych w żałobie,
Zbyt wartko dla tych, którzy świętują,
Ale dla tych, którzy kochają, czas jest wiecznością.

Gorączka - opinie o książce

Avatar użytkownika - Stella_Aga
Stella_Aga
Przeczytane:2014-02-05, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam, Przeczytane,

Bardzo lubię książki o podróżach w czasie. Z takiej tematyki słynie Wydawnictwo Egmont, jednak serie, z którymi dotychczas się spotkałam, niestety nie przypadły mi do gustu, wręcz rozczarowały ("Trylogia Czasu", "Strażnicy Historii"). "Gorączka" Dee Shulman zaintrygowała mnie, gdy zobaczyłam jej zapowiedź w gazecie i tak kusiła przez dłuższy czas. Wiele negatywnych recenzji spowodowało, że zaczęłam odwlekać przeczytanie jej. Ostatnio stwierdziłam jednak, że jestem dosyć przekorna i często wychwalane książki mi się nie podobają, a w tych krytykowanych odnajduję urok, więc w końcu sięgnęłam po "Gorączkę" i nie żałuję swojej decyzji.

152 r., Sethos Leontis jest gladiatorem i właśnie czeka go ważna walka z Protixem. W międzyczasie zakochuje się w Liwii, niestety dziewczyna została już przyrzeczona Kasjuszowi. Pomimo tego zaczyna odwzajemniać jego uczucia, ale wie, że nie wolno jej wiązać się z niewolnikiem. Na dodatek jej matka chętnie widziałaby go w roli swojego kochanka...
2012 r., Ewa to inteligentna, ale zbuntowana i niepokorna dziewczyna, która po wyrzuceniu z kolejnej szkoły, zapisuje się do St. Magdalene's dla wybitnie uzdolnionych. Przez swoją nadmierną ciekawość i nieostrożność zapada na nieznaną chorobę. Wkrótce w jej szkole pojawia się chłopak, którego również intryguje tajemniczy wirus. Tylko dlaczego nazywa ją Liwią?

Książkę czyta się bardzo szybko i niewiarygodnie wciąga. Cała historia jest ciekawa, intrygująca, smutna, ale i piękna. Podoba mi się pomysł autorki oraz przystępny styl, jakim napisała "Gorączkę". Poza tym jestem jej wdzięczna za to, że w sumie nie ma tu trójkąta miłosnego. Ewa wie, czego chce, to nie osoba, która przez całą książkę zastanawia się, którego chłopaka wybrać. Mimo, iż niektórzy się nią interesują, to ona wyraźnie daje im do zrozumienia, że nie jest zainteresowana. Za to naprawdę wielki plus. Seth zaś nie został przedstawiony jako wszechmocny heros. Shulman opisała jego cierpienie, bezsilność, co sprawia, że jest po prostu ludzki, realny. Całą powieść urozmaica oczywiście Starożytny Rzym, świetne tło dla tej historii.

Bardzo mi się podoba przeplatanie dwóch rzeczywistości. Na zmianę śledzimy wydarzenia z przeszłości i teraźniejszości, co sprawia wrażenie, jakby wszystko działo się równolegle. Podróże w czasie też owiane są tajemnicą i dokładnie nie wiadomo, jak to się dzieje. Interesujący jest Parallon, do którego najpierw przeniósł się Seth, to ciekawe miejsce, bardzo zagadkowe. Oczywiście prawdopodobnie sprawcą całego zamieszania jest gorączka, niesamowity wirus, którego tajniki próbują poznać główni bohaterowie. Coś takiego rzadko występuje w literaturze, więc kolejny plus.

"Gorączka" łączy w sobie wiele gatunków. Wydarzenia, które rozgrywają się w starożytności to właściwie dramat, smutna historia gladiatora i dziewczyny z "dobrego domu", opowieść o miłości bez szans, ale jednocześnie podkreślająca jej wielkość i siłę. Oprócz tego znajdziecie elementy fantastyczne, np. science fiction. Powieść Dee Shulman opowiada nam o nieszczęśliwych osobach, które pragną miłości. Ewa jest nierozumiana i niekochana przez rodziców, nie może znaleźć swojego miejsca. "Gorączka" mówi także o przyjaźni. Nie jest łatwo znaleźć prawdziwego przyjaciela, a co zrobić, gdy okazuje się, że bliska nam osoba postępuje źle?

"Gorączkę" polecam tym, którzy lubią opowieści o trudnej miłości, o pokonywaniu czasu. To także gratka dla lubiących zagadki i tajemnicze zjawiska. Myślę, że ta książka, choć może nie jest pozbawiona jakichś drobnych niedociągnięć, powinna się Wam spodobać i zainteresować Was. Nie mogę się doczekać, kiedy przeczytam kolejną część.

Coraz rzadziej sięgam po książki określane jako młodzieżowe, bo niejednokrotnie czułam się rozczarowana, ale.... Nie w tym przypadku :) Urzekł mnie chyba przede wszystkim klimat epoki gladiatorów. Poza tym romantyczna historia dwójki młodych ludzi (którzy cały czas wydają mi się bardziej dojrzali niżby wskazywał na to ich wiek), nie przytłacza reszty akcji. Postacie zarówno te pierwszo- jak i drugoplanowe są nietuzinkowe i charakterystyczne każda na swój sposób, choć nie będę ukrywać że nie do wszystkich zapałałam sympatią ;) akcja jak na mój gust toczy się wystarczająco wartko i książkę czyta się z przyjemnością. Bez wątpienia sięgnę po drugą część w miarę możliwości w najbliższym czasie :)
Avatar użytkownika - Vilsa
Vilsa
Przeczytane:2015-07-03, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam,
Mam problem z oceną tej książki. Bo ani za specjalnie mądra nie jest, ani górnolotna. Wręcz infantylna i czasami przesłodzona, a wątki połączone są, kolokwialnie mówiąc-z dupy, to mimo wszystko niesamowicie wciąga :) W drodze do pracy przeczytałam z przyjemnością :)
Avatar użytkownika - Sil
Sil
Przeczytane:2014-02-08, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014, Posiadam,
Wir ,,Gorączka 1" Dee Shulman wyd. Egmont rok: 2012 str. 432 Ocena: 5/6 Skąd się wziąłeś? Skąd wzięli się twoi znajomi, przyjaciele, rodzina? Gdzie podziewają się ci, którzy odeszli już z tego świata? Czy istnieje życie po życiu? Czy jest możliwe, że po śmierci zaczyna się coś więcej, coś o wiele istotniejszego? Czy jest furtka, umożliwiająca powrót i dalsze życie? A może nasza codzienność jest ułudą, może ten świat, który znamy wcale nie istnieje? Kim jesteś ty? Kim jestem ja? Jest rok 2012. Szesnastoletnia Ewa Koretsky pochodzi z Yorku i wydawać by się mogło, że niczym nie różni się od swoich rówieśników. Jednak pierwsze wyrażenie nie zawsze jest właściwe. Często okazuje się, że ma ono niewiele wspólnego z rzeczywistością, że to tylko gra pozorów, do której nie ma sensu się przywiązywać. Ewa jest wybitnie inteligenta. Dlatego też ma taki problem ze szkołą, z jednej strony dyrekcja każdej kolejnej placówki nie posiada się wprost z radości, gdy podnosi im średnią. Z drugiej strony jej wiedza zdecydowanie przewyższa zasób informacji posiadanych przez najwybitniejszych nauczycieli danej szkoły. No i na domiar złego, Ewa ma niebywałą skłonność do nastawiania przeciw sobie rówieśników tej samej płci co ona. Ze względu na niebywałą urodę i wyjątkowe oddziaływanie na chłopców wszystkie dziewczyny traktują ją jak wroga numer jeden. Nie ma więc szans na zaprzyjaźnienie się z którąkolwiek z nich, a gdy tylko zaczyna się kumplować z jakimś chłopakiem, ten zaraz się w niej zakochuje. W pewnym momencie dziewczyna dochodzi więc do wniosku, że istnieje tylko jeden sposób na odmienienie choć części swojej egzystencji - musi zostać wyrzucona ze szkoły. Wagarowanie nie przynosi oczekiwanych skutków, postanawia więc zastosować broń większego kalibru. Rok 152. Sethos Leontis jest jednym z najlepszych, o ile nie najlepszym gladiatorem w Londinium. W każdej kolejnej walce na arenie udowadnia na co go stać i że warto w niego zainwestować. Dziewięć razy udało mu się już zdobyć wieniec laurowy i właśnie przygotowuje się do kolejnej, bardzo ważnej walki. Jego przeciwnikiem ma być Protix Canitis, potężny Gal nienawidzący zarówno Rzymian jak i Greków. W dzień przed tą walką Seth spotyka się w kibicującym mu ludem i spotyka ją - miłość swojego życia - Liwię, adoptowaną córkę Flawii i Domitusa Natalisów. Niestety, dziewczyna jest zaręczona. Od tej chwili już nic nie jest takie jak wcześniej. Życie Setha zmienia się diametralnie, najpierw niemal ginie, a później jego życie traci sens. Czy to możliwe, by Ewę i Setha coś łączyło? Czy dzielące ich lata, stulecia, ba - tysiąclecia w rzeczywistości nic nie znaczą? Czy miłość jest wieczna? Czy przetrwa wszystko? Czy odnajdzie się nawet w następnym wcieleniu? Czy możliwe są podróże w czasie? A może jedno tysiąclecie od drugiego dzieli zaledwie jeden krok? Jeśli chcecie poznać perypetie silnego, charyzmatycznego i walecznego Sethosa oraz pięknej, inteligentnej, ale niezrozumianej i niechcianej Ewy, koniecznie musicie sięgnąć po Gorączkę 1 autorstwa Dee Shulman. Książka jest bardzo dobrze napisana a akcja sprawnie poprowadzona. Od początku czytelnik wciąga się w opisywane przez autorkę wydarzenia i za wszelką cenę chce się poznać dalsze perypetie głównych bohaterów. Postaci zbudowane przez Dee Shulman emanują jakąś wewnętrzną siłą i mimo ich niedoskonałości, tak przecież prawdziwej, naprawdę trudno ich nie lubić. I mam tu na myśli nie tylko bohaterów pierwszoplanowych, ale także, a może przede wszystkim, postaci poboczne, które w rzeczywistości tworzą tę powieść i sprawiają, że jest jeszcze lepsza. Jedno jest pewne, zdecydowanie jest to kawał dobrej literatury i warto po Gorączkę 1 sięgnąć, bez względu na to, czy jest się w przedziale wiekowym sugerującym nastolatka, czy takim, sugerującym czytelnika bardziej obeznanego. Warto.
Tytuł ,,Gorączka", choć w pełni nie oddaje zalet jej opisu, można ją zaliczyć do poprawnych i interesujących lektur. Nie jest ona wymagająca, nie jest ciężka ani zobowiązująca, po prostu należy do lekkich i prostych powieści. Autorka, pisząc ten tytuł, miała dobre intencje, dobry pomysł, jednak po drodze zboczyła raczej ze swoich zamierzeń i niestety wyszło nieco gorzej, niż można od niej oczekiwać. Książka ta z pewnością jest nie lada gratką dla młodzieżowej części czytelników, choć gdyby się upierać, spoglądając na styl autorki, można polecić ją również nieco młodszym odbiorcom. Choć w pewien sposób mnie zawiodła, odczułam rozczarowanie, mam nadzieję, że kontynuacja ,,Gorączki" okaże się ciekawsza i dużo lepsza. Praktyka, bowiem, czyni mistrza, dlatego szansa od czytelnika Dee Shulman w pełni się należy.
Avatar użytkownika - szulikmonia
szulikmonia
Przeczytane:2013-07-04, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam,
Pani Dee Shulman od dziecka marzyła o pisarstwie i w wieku sześciu lat zaczęła tworzyć. Skończyła anglistykę na uniwersytecie w Yorku i rozpoczęła studia na wydziale ilustracji w Akademii Sztuk Pięknych Harrow. Napisała i zilustrowało około pięćdziesięciu książek, lecz ,,Gorączka" to jej pierwsza książka dla młodzieży. Ewa jest trudnym dzieckiem. Została wyrzucona już z dwóch szkół. Nie umiała się odnaleźć w żadnej z nich a zajęcia były dla niej nieciekawe. Pomimo swojego pozornego lekceważenia do nauki, Ewa to zdolna dziewczyna. Postawiona w sytuacji bez wyjścia znajduje szkołę St. Magdalen's, gdzie składa podanie. Bohaterka została przyjęta do placówki, która wyróżnia się tym, że uczą się w niej wybitnie zdolni uczniowie. Sethos Leontis, Seth, jest nieustraszonym gladiatorem żyjącym w II wieku naszej ery a dokładniej w 152 r. w Londinium. Jego wielokrotne wygrane sprawiły, że został ulubieńcem tłumu. Zakochał się w Livi, lecz nie mogą być razem, gdyż wojownik jest niewolnikiem. Autorka w bardzo specyficzny sposób napisała książkę, jest ona podzielona na czasy współczesne i starożytne. Zaczynając czytać poznawałam 2 różne historie. Początkowo nie wychwyciłam związku między nimi, przez większość czasy zastanawiałam się, kiedy bohaterowie się poznają i jak do tego dojdzie, skoro dzieli ich taki kawał czasu. Akcja rozwija się dość wolno i dopiero w późniejszych rozdziałach poznajemy związek między bohaterami. Oboje zapadli na dziwną gorączkę, która zabija ludzi szybko i bezlitośnie. Jedyne, co ich różni to fakt, że Ewa przeżyła a Seth i jego przyjaciel Matt nie. Obaj chłopcy przenieśli się do dziwnej krainy, w której stają się nieśmiertelni. Setha dręczą pytania, na które silnie chce poznać odpowiedzi i w tym celu przechodzi przez wir i spotyka Ewe, która wygląda jak dawna ukochana, lecz ona go nie pamięta. Przyznaję, że od momentu spotkania się głównych bohaterów książka zaczęła mi się podobać o wiele bardziej. Wydarzenia nabrały tępa i zaczęły się łączyć. W książce jest sporo długich opisów, z którymi nie przepadam, chwilami traciłam wątek i dopiero, kiedy trafiałam na dialogi rozbudzałam się na nowo. Bohaterowie z całą pewnością są oryginalni i intrygują, pomimo tego nie zapałałam do żadnego wielką miłością. Z pewnością Pani Dee Shulman miała świetny pomysł na książkę. Z jednej strony przystojny gladiator walczący o życie a z drugiej współczesna dziewczyna, która żywi dziwną fascynację do nauk ścisłych. Wszystko łączy tajemniczy wirus, w całą akcje wplątana jest miłość, która jest ważnym elementem, ale nie przytłacza fabuły. W książce poruszone są również inne tematy, chociażby szkolna społeczność, w której zazdrość może wiele namieszać. ,,Gorączka" jest interesującą lekturą i pomimo ciekawej historii nie dokończa mnie porwała. Następną część przeczytam, ponieważ chcę poznać odpowiedzi i mam nadzieję, że autorka zaskocz mnie dynamiczną akcją, której mi brakowało. 3+/6

Przede wszystkim zachwyciła mnie w "Gorączce" pięknie odmalowana rzeczywistość starożytnego Rzymu: miejsca, tradycje, obyczaje... Autorka mnie po prostu zauroczyła. Do tego wątek zakazanej, niemożliwej miłości!
Czasy obecne, do których przenosi się akcja powieści nie są odmalowane już tak barwnie. Nie mniej jednak całość wydaje się być spójna i łatwo się wciągnąć.

Przez pierwsze dwie części książki nie działo się absolutnie nic - Ewa była w swoim czasie, Sethos w swoim i nie zapowiadało się, że się spotkają. Opisy naukowych zapędów dziewczyny strasznie mnie irytowały, choć chyba nie aż tak jak majaczenia gladiatora złożonego chorobą. Ogólnie pomysł na historię jest ciekawy, tylko że autorka strasznie długo zwlekała z wprowadzeniem wątku głównego, męcząc czytelnika całą stertą pobocznych. No cóż, trzeba potraktować ją jako preludium do następnej części i liczyć, że się jeszcze rozkręci.

Avatar użytkownika - IrytujacyKot
Przeczytane:2014-07-24, Ocena: 5, Przeczytałam, Chcę zdobyć, Ulubione,
Gorączka 2
Dee Shulman0
Okładka ksiązki - Gorączka 2

Seth i Eva przetrwali atak wirusa. Niestety z niewiadomych przyczyn stan Evy się pogarsza. W dodatku ofiarami zabójczej gorączki padają kolejni...