Goya. Artysta i jego czas

W sprzedaży od 30 listopada. Pełna pasji i oryginalnych spostrzeżeń książka wybitnego, ale też kontrowersyjnego krytyka sztuki to owoc nie tylko wieloletniej fascynacji i studiów, ale i tragicznych osobistych doświadczeń, które zbliżyły autora do niepokojących, pełnych okrucieństwa dzieł Francesco José de Goi y Lucientesa. Hughes, gromadząc dotychczasowe ustalenia i analizując same obrazy, śledzi jego dojrzewanie i rozwój artystyczny, począwszy od wczesnych prac powstających na zamówienie Kościoła, poprzez długą, płodną, ale też burzliwą karierę malarza nadwornego, aż po mroczne, tajemnicze dzieła z ostatniego okresu. Ukazuje też szeroko kontekst społeczny i historyczny: brutalność kultury plebejskiej, terror Inkwizycji, koszmar wojny domowej, wskazując siły kształtujące twórczość Goi, która okazuje się zjawiskiem niezwykłym na gruncie konserwatywnej, skrępowanej uciskiem i cenzurą Hiszpanii przełomu XVIII i XIX wieku. Dzięki wyjątkowemu osobistemu zaangażowaniu i odwadze sądów książka Hughesa staje się czymś więcej niż biografią -to pasjonująca opowieść o sztuce i życiu, miłości i gniewie, bezsilności i śmierci. Ponad wszelkie oczekiwania. Solidna konstrukcja, mocno ugruntowane interpretacje, zdrowy rozsądek, a zarazem niezwykła przenikliwość i pasja. Nie ma tu ani jednego nudnego zdania. Hughes trafił na idealny dla siebie temat. "The Spectator" "Duchy Goi" to najnowszy film zdobywcy Oscara, wybitnego Milosa Formana. Film prezentuje jeden z wątków życia Francisco Goi (Stellan Skarsgard), wybitnego hiszpańskiego malarza doby klasycyzmu. Muza malarza, Ines (Natalie Portman), zostaje oskarżona przez wpływowego inkwizytora (Javier Bardem) o herezję. Goya czyni dyskretne starania o uwolnienie kobiety, jednak nie udaje mu się uniknąć skandalu. Na ekranach polskich kin pojawi się 23 marca 2007. Duchy Goi ("Goya's Ghosts") Reżyseria: Milos Forman Obsada: Natalie Portman, Javier Bardem, Stellan Skarsgard, Randy Quaid

Informacje dodatkowe o Goya. Artysta i jego czas:

Wydawnictwo: W.A.B.