Gra o spadek

Ocena: 4.5 (2 głosów)

,,Gra o spadek" - bestsellerowa klasyczna powieść Ellen Raskin, nagrodzona prestiżowym Medalem Newbery'ego, po raz pierwszy w Polsce!

Niezwykle pomysłowa tytułowa zagadka wciąga w swoją orbitę szesnaście osób, zaproszonych na odczyt testamentu Samuela W. Westinga. Mogą one zostać milionerami, o ile poradzą sobie z przebiegłą i niebezpieczną rozgrywką ekscentrycznego starszego pana, której towarzyszą burza śnieżna, włamania i podkładanie bomb...

Ellen Raskin uwikłała nadzwyczajny zestaw postaci w fabułę pełną łamigłówek, gry słów i humoru, intryg oraz napięcia.

Emilia Kiereś to pierwsza polska tłumaczka, która zmierzyła się z tym z pozoru nieprzetłumaczalnym tekstem, który od lat, nieprzerwanie, pojawia się we wszystkich znaczących zestawieniach najlepszych książek dla dzieci wszech czasów.

Ellen Raskin urodziła się w Milwaukee w stanie Wisconsin, a jej dzieciństwo przypadło na czasy Wielkiego Kryzysu. Napisała kilka powieści, m.in. Grę o spadek nagrodzoną Medalem Newbery'ego, Figgs&Phantoms wyróżnioną honorową nagrodą Newbery'ego, The Tatooed Potato and Other Clues oraz The Mysterious Disappearance of Leon (I Mean Noel). Napisała i zilustrowała też wiele książek obrazkowych. Zmarła w wieku 56 lat, 8 sierpnia 1984 w Nowym Jorku.

Informacje dodatkowe o Gra o spadek:

Wydawnictwo: Kropka
Data wydania: 2022-03-23
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788367022446
Liczba stron: 360
Tytuł oryginału: The Westing Game

Tagi: Proza (w tym literatura faktu) dla dzieci i młodzieży bóg

więcej

Kup książkę Gra o spadek

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Gra o spadek - opinie o książce

Avatar użytkownika - posrod_kwiatow
posrod_kwiatow
Przeczytane:2022-04-15, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2022, Mam,

Są takie książki, które od pierwszych zdań udowadniają, że będą warte każdej chwili z nimi spędzonej, że będą bawić inteligencją, jednocześnie pozwalając odnaleźć w sobie zagubioną dwunastolatkę. Ellen Raskin stworzyła właśnie taką historię. Trochę ekscentryczną, pełną zagadek i radości, napisaną teoretycznie dla młodszego czytelnika, ale tak dojrzałą i pomysłową, że odnajdzie się w niej nie jeden dorosły. Tak, to dokładnie taki rodzaj książki, który odkrywa nasze wewnętrzne dziecko. To ten rodzaj literatury, gdzie nie sposób wymienić jej jednej mocnej strony, bo każdy aspekt jest wręcz perfekcyjny. Począwszy od fabuły, na bohaterach nie kończąc. Złożoność fabuły wciąga i oszałamia po mistrzowsku splecioną tajemnicą. Żaden szczegół nie jest nieistotny, brakujący lub nie na miejscu, a każdy skomplikowany wątek jest precyzyjnie umieszczony jako mały fragment całości. I te małe fragmenty, powoli i cicho eskalujące, zmierzają do porywającego i oszałamiającego punktu kulminacyjnego. A ten delikatny, trochę słodko gorzki, ale ciepły ostatni rozdział należy do jednej z moich ulubionych jej części.
Równie złożeni są bohaterowie, błyskotliwi, wyjątkowi, czasem trochę dziwaczni. Nie brakuje im wad, czasem są samolubni, ale wszystkie są niezmiernie interesujące, sympatyczne i przede wszystkim bezmiar realne. Do tego barwny i opisowy język ożywia każdą z postaci w sposób, z jakim boryka się większość pisarzy. Język, który sprawia, że kroczymy i rozwiązujemy zasupłane zagadki razem z nimi. Nie często zdarza się spotkać tak fascynującą i pobudzającą książkę, a jednocześnie tak dogłębnie poruszającą i dającą miejsce na zastanowienie się nad moralnością i tym, co to znaczy być dobrym człowiekiem. Naprawdę doceniam różnorodność książki i jej postaci, a także sposób, w jaki autorka poradziła sobie z rasizmem, seksizmem i dyskryminacją osób niepełnosprawnych. I tak po prostu, jeden wieczór wystarczył, by ta książka stała się jedną z moich ulubionych.
Nie mogę na koniec nie napisać i nie wyrazić zachwytu nad naszym polskim tłumaczeniem tej historii. Zdecydowanie zasługuje ono na bycie hołubionym, bo odtworzenie zagadek i gier słownych, jakie nam zaserwowała Pani Raskin niewątpliwie było wyzwaniem. Pani Emilia Kiereś wykonała kawał niesamowitej pracy. ❤

Link do opinii
Avatar użytkownika - Antybohater
Antybohater
Przeczytane:2024-02-07, Ocena: 3, Przeczytałem, 52 książki 2024,

Jedna znaj dziwniejszych pozycji po jaką sięgnełam . Szukałam kryminału w starym stylu . Niewiem czy to kryminał czy przygoda czy misz masz. 

16 ludzi ,jeden milioner dwie wieże , dym w kominie i bliżej nie okreslona teraźniejszość .

Książka dziwna przeczytana choć bez zachwytu strata czasu .

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Izabela i sześć zaginionych koron
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela i sześć zaginionych koron
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy