Granice nieskończoności

Tom 4 cyklu Barrayar

Syn Arala i Cordeli Vorkosiganów, Miles Vorkosigan, jest bohaterem czwartej części cyklu barrayarskiego. W trzech opowiadaniach śledzimy nieprawdopodobne perypetie Milesa, najpierw jako absolwenta Akademii Wojskowej, później zasłużonego żołnierza, który we wszystkich przedsięwzięciach niezmiennie stara się kierować humanitaryzmem, w najszerszym rozumieniu tego pojęcia. Niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą rozwój eksperymentów inżynierii genetycznej i znaczenie wolności, jako fundamentalnej potrzeby człowieka - to dwa wiodące tematy tej książki. Memento dla naszego świata.

Informacje dodatkowe o Granice nieskończoności:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 1988-04-21
ISBN: 83-7180-707-4
Tytuł oryginału: Borders of Infinity
Tłumaczenie: Magdalena Gawlik, Dorota Malinowska

Kup książkę Granice nieskończoności

Granice nieskończoności - opinie o książce

Trzy opowiadania z przygód Milesa Vorkosigana rozłożonych na lata. Tuż po skończeniu szkoły wojskowej Miles, jako syn właściciela ziemi, ma okazję prowadzić swoje pierwsze samodzielne śledztwo, zakończone wydaniem salomonowego wyroku. Potem Miles opowiada Illyanowi, szefowi barrayarskiego wywiadu, dwie akcje w roli dowódcy najemników: wywiezienie naukowca z zasięgu rąk szalonego badacza genetycznych odmienności i uratowanie jeńców wojennych z zamkniętego obozu na jednej z odległych planet. Wszystkie wspomnienia pokazują, jakim człowiekiem jest Miles, jak ukształtowało go wyjątkowe ciało, ile klasy i honoru może siedzieć w jednym niedużym, tak niepozornym i doświadczonym przez los człowieku. Dobry tom. Chronologicznie opowiadania wpasowują się między Ucznia wojownika, Grę, Cetagandę i Towarzyszy broni. (Ocena: 4,5/6) Więcej przy części pierwszej: http://www.granice.pl/opinia,strzepy-honoru,1788078,41432
Avatar użytkownika - djas
djas
Przeczytane:2021-01-30, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2021,

Kiedyś miałem wrażenie, że to jedna ze słabszych części cyklu - zmieniam zdanie - nie odstaje od pierwszych dwóch. To trzecia była lekko słabsza, ale jak na razie wszystkie trzymają bardzo wysoki poziom.

Tym razem dostajemy nie jedną a trzy (w zasadzie cztery - bo czwarta spina pozostałe) opowieści. Ta trzecia wydaje mi się najsłabsza, a pierwsze dwie znakomite.

Głównym bohaterem wszystkich nadal jest Miles, a najważniejsza postać dwóch pierwszych tomów - Cordelia pojawia się ledwie na chwilę.

Świetna rzecz i cieszę się, że po wielu latach znów do tego wróciłem!

Ethan z planety Athos
Lois McMaster Bujold0
Okładka ksiązki - Ethan z planety Athos

Można by pomyśleć, że na planecie, na którą nie mają wstępu kobiety, lekarz położnik nie będzie miał zbyt wiele pracy. Nic bardziej mylącego: Doktor...

Lustrzany taniec
Lois McMaster Bujold0
Okładka ksiązki - Lustrzany taniec

Jest to ósma część sagi barrayarskiej. Akcja desantowa Milesa, który podał się za dowódcę Najemnej Floty Dendarii. Ląduje on w części...