Grupa Wagnera i inne prywatne armie świata

W czasie wojny w Ukrainie ogromną rolę odgrywają najemnicy z Grupy Wagnera. I choć istnieją już od wielu lat - to teraz zwrócili na siebie uwagę całego świata.

PMC (Private Military Companies), czyli najemnicy, psy wojny, byli żołnierze elitarnych jednostek. Ludzie, którzy nie potrafią rozstać się z bronią i są gotowi w każdej chwili wyruszyć na front. Nie z pobudek patriotycznych, czasami nawet nie dla pieniędzy. Po prostu po to, aby wciąż być w akcji, aby robić to, do czego ich zdaniem powołał ich Bóg. Bóg wojny.

Rośnie nie tylko liczba tego typu przedsiębiorstw, ale także ośrodków szkoleniowych, w których najemnicy podnoszą swoje kwalifikacje. Podczas wojny w Ukrainie śmierć poniosło kilkadziesiąt tysięcy najemników - to pokazuje, jak wielka jest skala ich zatrudnienia. I mimo tego, że ich praca wiąże się z najwyższym ryzykiem, chętnych do pracy w tego typu firmach nie brakuje. Psy wojny wciąż żyją i zawsze mogą skoczyć do gardła...

Informacje dodatkowe o Grupa Wagnera i inne prywatne armie świata:

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2023-09-27
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

Tagi: Reportaż i dziennikarstwo śledcze

Kup książkę Grupa Wagnera i inne prywatne armie świata

Grupa Wagnera i inne prywatne armie świata - opinie o książce

Avatar użytkownika - brunetkabooksrec
brunetkabooksrec
Przeczytane:2024-01-12, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,

Mam dla Was propozycję książki z kategorii literatura faktu / reportaż.

Wcześniej nie słyszałam o najemnikach z Grupy Wagnera. Dopiero kiedy wybuchła wojna na Ukrainie zaczęłam interesować się tym tematem. Autor w swoim reportażu opisuje najemników nie tylko z Grupy Wagnera. Z książki dowiadujemy się, że liczba prywatnych armii wciąż rośnie. Istnieją ośrodki szkoleniowe, w których najemnicy podnoszą swoje kwalifikacje niezbędne do wzięcia udziału w operacjach o charakterze militarnym.

Przekonacie się, że wiele osób decyduje się na ten zawód nie patrząc na to, że mogą stracić życie.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o najemnikach to koniecznie przeczytajcie tę książkę. Autor rzetelnie wykonał swoją pracę i napisał bardzo ciekawy reportaż, który na dłużej pozostanie w mojej pamięci.

Chętnie sięgnę po kolejne książki spod pióra autora.

Polecam!

BRUNETTE BOOKS

Avatar użytkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2023-10-04, Ocena: 5, Chcę przeczytać,

"Grupa Wagnera i inne prywatne armie świata" to książka opowiadająca o początkach PMC (Private Military Company) oraz o tym jak funkcjonują dzisiaj. Autor skupia się przede wszystkim o Grupie Wagnera ale przeczytamy też trochę o innych firmach, jak chociażby Blackwater.

To bardzo ciekawa i nieduża lektura, którą czyta się naprawdę szybko. Chociaż muszę przyznać, że liczyłam na więcej informacji.

Znajdziemy tutaj wiadomości na temat powstania i funkcjonowania Grupy Wagnera, jednak na mój gust były one chwilami chaotyczne. Przedstawiona została pokrótce działalność grupy czy to w Afryce, czy też w Ukrainie, a także niektóre z zadań bojowych. Podobało mi się że zostało nakreślone tło polityczne i historyczne, dzięki czemu lepiej można zrozumieć bieżące wydarzenia.

To książka warta lektury. Tytuł ten skupia się raczej na Wagnerowcach. Wydarzenia tego roku, jak śmierć Prigożyna, trochę zmieniły. Losy grupy są na razie niepewne. Jednak PMC już od wielu lat prężnie działają i będą dalej się rozwijać, będą mieć coraz większe znaczenie w dzisiejszych konfliktach, doskonałym tego przykładem jest na przykład wojna na Ukrainie.

Polecam tą pozycję. Jednak jest ona raczej dla laików, dla osób, których temat ten jest raczej nowy i nieznany. Książka ta będzie bardzo dobrym wprowadzeniem.

Nigdy nie interesowały mnie zbytnio prywatne armie, o których, szczerze mówiąc, nie miałam bladego pojęcia, dopóki nie zaczęła się wojna w Ukrainie i na jej pierwszy plan nie wskoczyli najemnicy z Grupy Wagnera. Do chwili przeczytania tej książki określenie ,,psy wojny" było mi zupełnie obce. Nie wiedziałam, że tak mówi się na ludzi, byłych wojskowych z elitarnych jednostek, którzy za pieniądze chwytają za broń.

Ale czy robią to faktycznie tylko dla pieniędzy?

Autor w swojej książce nie tylko przygląda się grupie Prigożyna, ale opisuje też jak najemnicy walczyli w afrykańskich koloniach, w Libii obalając Kadafiego, czy w dobrze nam znanej wojnie w Iraku.

Robi to drobiazgowo i tak dokładnie, że ja, będąc zupełnym laikiem dostałam tu całe mnóstwo informacji, które pomogły zrozumieć mi pewne konflikty i zdarzenia.

Jest to na pewno ważna książka, napisana w przystępny i interesujący sposób na tyle, że zwykły czytelnik, nie znający tematu z chęcią ją przeczyta, nie znudzi się i nie pogubi, bo wszystko jest ładnie poukładane rozdziałami i nie ma chaosu.

Jeśli więc chcecie dowiedzieć się kim byli ,,Blackwater" i dlaczego niektórzy tak bardzo chcą zostać ,,psami wojny", to zapraszam do czytania

Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2023-10-12, Ocena: 4, Przeczytałam, 2023, E-booki, Literatura faktu,
Masa o procesie polskiej mafii
Artur Górski0
Okładka ksiązki - Masa o procesie polskiej mafii

Poznaj kulisy procesu, który zatrząsł światem biznesu, polityki i mafii. We wrześniu 2002 roku rozpoczął się jeden z najważniejszych procesów...

Masa o pieniądzach polskiej mafii
Artur Górski0
Okładka ksiązki - Masa o pieniądzach polskiej mafii

Niecenzurowana opowieść o bogactwie wielkich mafiozów. Jak rodziła się i wyglądała fortuna polskiej mafii?  Tony kokainy od kolumbijskich...