Gulasz z turula

"Krzysztof jest Polakiem, Varga jest Węgrem. Razem wpowadzają nas w mity i realia madziarskich dziejów, oprowadzają po zaułkach oraz promenadach Budapesztu, zagłębiają się w zrozumienie sumienia i pomników Węgrów, a także ich nostalgii. Bolesny dla Madziarów, fascynujący dla Polaków, esej Krzysztofa Vargi o traumach i bohaterstwach tak bliskiego, a przecież ciągle mało znanego nam narodu jest jednak drogą do zrozumienia Węgrów, których kochamy - nie znając! Gorąco polecam, choć w niejednej sprawie podyskutowałbym nie tyle z Krzysztofem, co raczej z Vargą. Najchętniej wszakże powłóczyłbym się z Autorem tych uroczych opowieści po Budzie i Peszcie, zaglądając do tak smacznie przez nich opisywanych knajpek i winiarni."

Tadeusz Olszański

"Polacy deklarują, że kochają Węgrów, lecz gdy spytać, skąd ten afekt, sensowna odpowiedź pada równie rzadko, jak deszcz w Sudanie. Historia Madziarów nie jest w dzisiejszej Polsce lepiej znana, niż dzieje Basków, choć Rzeczpospolita przez stulecia graniczyła z Koroną Świętego Stefana, o czym zdajemy się zapominać. Krzysztof Varga przywraca nam pamięć o Węgrach, co samo w sobie jest godne pochwały, lecz jeszcze zacniejszy jest sposób, w jaki to czyni. 'Gulasz z turula' nie jest bowiem zwykłym historycznym esejem, lecz wadzeniem się z madziarskością, którą autor z racji pochodzenia nosi w sobie. A że i polskość w sobie nosi, więc widzi więcej, sięga głębiej, odczuwa boleśniej, bo przecież inną ma perspektywę spojrzenia, niźli Madziar z obojga Madziarów zrodzony. Doprawdy świetna książka."

Robert Makłowicz

"Chłopaki dorastają. Prozaik z Mokotowa odkrywa Węgry, kraj swoich przodków ze strony ojca. Osobisty przewodnik po meandrach kultury, historii i szaleństw Madziarów w XX wieku".

Aleksander Kaczorowski

"Bardzo osobisty zbiór esejów o dawnych i współczesnych węgierskich sprawach, a przy okazji próba odsłonięcia madziarskich korzeni autora. Proza bezpretensjonalna, lekka i inteligentna".

Dariusz Nowacki

Informacje dodatkowe o Gulasz z turula:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2021-06-23
ISBN: 9788381912563

Tagi: Polski

Kup książkę Gulasz z turula

Gulasz z turula - opinie o książce

Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2016-02-11,
Już dawno tak nie rozczarowała mnie pozycja, która ukazała się nakładem wydawnictwa Czarne, bo te ma w swojej ofercie głównie literaturą wartościową i rzadko zalicza wpadki. Wyczytałam już wiele czarnych egzemplarzy i choć seria Sulina nie należy do moich ulubionych, sądziłam że nominacja do Nike o czymś świadczy... Niestety, książka była dosyć bełkotliwa i mało błyskotliwa: żadnych godnych zapamiętania konkluzji, żadnych ciekawych anegdot. W żaden sposób do mnie nie przemówiła ani nie zainteresowała. Wydawała się wymęczona i naciągana. Zdecydowanie bardziej wolę recenzenckie oblicze Pana Vargi i jego opinie o książkach ukazujące się na łamach czasopism. Natomiast w roli Autora nie podchodzi mi on w ogóle. Próbowałam "Trocin", próbowałam "Gulaszu", za resztę dań podziękuję, bo po co się zmuszać, skoro nie podchodzi i przełyka się z trudem. Najwyraźniej nie moje smaki.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2014-12-20,
Nie mogę o tej książce powiedzieć nic złego. Niestety, jednak, nie mogę powiedzieć też nic dobrego. Zachęcona opowieścią o Czechach z tej samej serii, sięgnęłam po Węgry. I niestety nic z tej lektury nie wyniosłam. Żadnych ciekawych anegdot, żadnych historii, na które nagle mogę spojrzeć głębiej i inaczej. Wychodzi na to, że na Węgrzech jest ciężko. Tyle wniosków.
Avatar użytkownika - Muminka789
Przeczytane:2013-10-10, Ocena: 5, Przeczytałem,
Czardasz z mangalicą
Krzysztof Varga0
Okładka ksiązki - Czardasz z mangalicą

Polacy kochają Węgrów, choć właściwie nie bardzo wiedzą dlaczego. Krzysztof Varga, w którego żyłach płynie półwęgierska, półpolska krew, doskonale więc...

Setka
Krzysztof Varga0
Okładka ksiązki - Setka

Wybór stu najlepszych felietonów czołowego felietonisty ,,Dużego Formatu". Zazdroszczę felietonistom politycznym, oni mogą codziennie napisać...