Gwiazda poranna

Autor bestsellerowej Mojej walki powraca!

Gdy chaos staje się nowym porządkiem, a groza miesza się z niesamowitością.

Sierpniowa noc. Arne i Tove spędzają czas z dziećmi w domku letniskowym w południowej Norwegii. Pastorka Kathrine wraca z konferencji naukowej, zastanawiając się nad sensem swojego małżeństwa. Z oddziału psychiatrycznego, na którym pielęgniarka Turid odbywa nocną zmianę, ucieka pacjent.

Niespodziewanie na niebie pojawia się wielka gwiazda, której obecności nikt nie jest w stanie wyjaśnić. A bohaterowie zaczynają mieć niepokojące przeczucia i dostrzegają coraz bardziej alarmujące znaki.

Setki krabów ukazują się na drodze. Brutalne morderstwo członków deathmetalowego zespołu. Pogrzeb mężczyzny, którego widziano już po jego rzekomej śmierci.

Gwiazda poranna to opowieść o przyziemności życia, ale i dramatach dotykających wszystkich. O ciemności czającej się w naszych umysłach, i bizarności przenikającej rzeczywistość. To historia, w której zaczynają rządzić siły przekraczające ludzkie rozumienie, a granica między światem żywych i umarłych niebezpiecznie się zaciera.

Thriller psychologiczny, po którym trudno spać spokojnie.

,,Knausgard to jeden z najlepszych żyjących pisarzy". ,,New York Times"

,,Ta powieść to dla autora przełomowy krok naprzód". ,,Publishers Weekly"

Informacje dodatkowe o Gwiazda poranna:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2022-08-30
Tytuł oryginału: Morgenstjernen

Tagi: Thrillery psychologiczne

Kup książkę Gwiazda poranna

Gwiazda poranna - opinie o książce

Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2022-11-16, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Co to znaczy wiedzieć? Co to znaczy wierzyć?"

Moje pierwsze spotkanie z prozą Karla Ove Knausgaarda okazało się mistyczną podróżą, niepokojącą, niezwykłą i uderzającą głębokością przemyśleń. Naruszającą znany nam porządek rzeczy i prawa rządzące światem. Dotykającą codzienności zwykłych ludzi, ich problemów, wyborów i przemyśleń i sięgającą świata mistycznego, granicy życia i śmierci.

Historie zwykłych ludzi, z których każda mogłaby wręcz stanowić kanwę odrębnej powieści prowadzą nas do momentu ukazania się ogromnej gwiazdy odczytywanej jako symbol zmiany. I rzeczywiście stopniowo pojawiają się niepokojące i przerażające zdarzenia, które trudno wytłumaczyć i uzasadnić znanymi nam prawami. Jednak wbrew pozorom to ludziom oddaje autor pierwszy plan, skupiając się na prozaicznych czynnościach bohaterów, ich emocjach i dylematach. A gwiazda wisząca nad ich głowami, traktowana trochę jak dziwadło w wesołym miasteczku, budzące emocje jedynie przez chwilę, wpływa na nich i znany im świat bardziej niż myślą.

Mimo swoich gabarytów i drobiazgowości w opisie egzystencji bohaterów powieść wciąga od pierwszych stron, a autor znakomicie potrafi nie tylko budować napięcie objawiające się niepokojącym mrowieniem koniuszków palców, ale też totalnie zaskakiwać. Nie sposób przewidzieć co wydarzy się nie tylko w następnym rozdziale, ale nawet na kolejnej stronie. Nie sposób też nie zachwycić się szalenie interesującym i dającym do myślenia esejem teologicznym przywołującym zaskakujące fakty, czerpiącym z historii i filozofii.

Nie oczekiwałam tak zadziwiającej fabuły i tak oryginalnej formy jednak to, co otrzymałam dało mi ogromną satysfakcję z lektury i wprawiło w zachwyt. Mimo że autor skąpi informacji w niektórych wątkach, pozostawiając czytelnikowi pole do domysłów, co może rodzić pewien niedosyt porusza wiele tematów związanych z prawami ziemskimi i boskimi. Z tym, co wydaje nam się stałe i niezmienne, a może jest tylko nawykiem wyuczonym przez miliony lat?

Książka opowiada o życiu różnych ludzi i o gwieździe, która pojawia się niespodziewanie na niebie i zaskakuje bohaterów w różnych momentach ich życia.

Wiosna
Karl Ove Knausgrd0
Okładka ksiązki - Wiosna

Po jesiennej nostalgii i zimowym oczekiwaniu w życiu Karla Ovego Knausgarda rozkwita szczęście. Oto jego czwarte dziecko, córka, z myślą o której...

Moja walka. Księga 6
Karl Ove Knausgrd0
Okładka ksiązki - Moja walka. Księga 6

Ostatnia część międzynarodowego fenomenu wydawniczego Moja walka 6, czyli opowieść o cenie sukcesu i portret młodego Hitlera Na tę chwilę dziesiątki...