Gwiazdka z duchami. Antologia opowiadań grozy

Fascynujący zbiór klasycznych opowieści o duchach, nadprzyrodzonych zjawiskach i nawiedzonych domostwach

Autorki prezentowanych w tomie opowiadań, Ellen Wood, Margaret Oliphant i J.H. Riddell, należały do grona najpopularniejszych przedstawicielek nurtu niesamowitości w literaturze angielskiej drugiej połowy XIX wieku, ale ponadczasowość poruszanych tematów sprawia, że także i dziś czytelnik znajdzie prawdziwą przyjemność w lekturze ich utworów. Barwny język, którym opisują osobliwości czasów wiktoriańskich, zmysł obserwacji do niekiedy dziś szokujących norm społecznych, ale przede wszystkim typowa dla literatury gotyckiej w tej epoce umiejętność podsycania naszych lęków sprawiają, że te opowieści o duchach, rodowych klątwach i tajemniczych zniknięciach czyta się dziś z zapartym tchem.

Z kolei nawiązujące do ludowych podań utwory nieco zapomnianego dziś Romana Zmorskiego, poety, tłumacza i folklorysty, oraz młodzieńczy utwór Zygmunta Krasińskiego Mściwy karzeł reprezentują tzw. nurt czarnego romantyzmu, w którym świat ludzi ściśle spojony jest z mrocznym światem duchów. Karty tych opowieści zaludniają upiorni mściciele, powstałe z grobu monstra, demony z zaświatów i przeklęte siedliska, słowem motywy do dziś popularne w literaturze i filmie grozy.

Informacje dodatkowe o Gwiazdka z duchami. Antologia opowiadań grozy:

Gwiazdka z duchami. Antologia opowiadań grozy - opinie o książce

Avatar użytkownika - Czytomanka
Czytomanka
Przeczytane:2022-01-09,

Gwiazdka z duchami to antologia opowiadań grozy. Znajdziemy tu klasyczne opowieści o duchach, gdzie można poczuć dreszczyk na plecach. Zeszłoroczna edycja była udana, ale ta jest o niebo lepsza! Idealnie komponuje się w zimowy okres.

IG: Czytomanka

👉Świetna kolekcja klasycznych opowieści o duchach, zjawiskach nadprzyrodzonych i nawiedzonych domach. Niektóre opowiadania są mniej straszne, inne bardziej. Każde opowiadanie ma swój klimat i czyta się niezwykle szybko mimo objętości. W książce jest aż 11 opowiadań, a każde opowiada inna historię.

👉Wydanie książki jest przepiękne i robi wrażenie. Póki co to było najlepsze wydanie wydawnictwa! Uwielbiam wszelkie opowiadania, bo jedna historia nie zajmuje dużo czasu, a emocje są niesamowite!

❗Ocena: 9/10

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2022-02-24, Ocena: 6, Przeczytałam,

Jedenaście świetnych opowiadań, które wystraszą, przerażą i podsuną pomysły do tego jak omijać ludzi nieszczerych szerokim łukiem. Każde historia jest inna i powiedziałabym, że zawiera zupełnie odmienne mądrości. Najlepsze jest jednak to, że wszędzie gdzieś tkwi ukryty haczyk na który każdy z bohaterów daje się wciągnąć.
Wiecie, w pierwszej chwili sama go nie zauważałam. Oprawca często działał w dobrych intencjach, ukazywał korzyści płynące z paktu i był na tyle przekonujący, że jego ofiary niczego nie podejrzewały. W większości chodziło o śmierć lub miłość, której należało bronić. Ciężko później było czytać o tym jak postacie ginęły w męczarniach. Na szczęście nie skupiono się na tym, by pokazać to jak najbardziej obrazowo, tylko by zasugerować, że zanim się podejmuje jakiekolwiek decyzje, to wpierw trzeba je przemyśleć. Nigdy nie wolno godzić się od ręki, gdyż oprawy tylko o to chodzi. By podjucić naszą ciekawość, przekonać do swoich racji i niby przypadkiem ukazać same profity jakie z tytułu wykonania zadania będą mu przysługiwały.
Spostrzegłam również, że pomimo tych ogromu stron, książki wcale nie czyta się wolno. Jest w niej większy druczek, ilość dialogów znikoma, ale same historie od razu tak wciągają, że ciężko się od nich oderwać. Tym bardziej, że autor pogrywa również z nami. Niby pyta postaci, czy się odważy, czy potrafi walczyć w dobrej wierze, czy umie obronić niewinnych i tak to wszystko wygląda, jakby cały sens dalszej książki zależał od tego czy ją przeczytamy, czy nie. Jakbyśmy mieli jakikolwiek wpływ na toczące się historie. Z każdej wyciągamy jakieś wnioski i nawet teraz, kiedy o niej myślę, to widzę sytuacje w których ona mnie przestrzegała przez pewnymi działaniami. W niektórych kontaktach będą teraz ostrożniejsza, gdyż pamiętam o tych chwytach, które zastosowano w książce. Teraz od razu budzą moje wątpliwości.
Dla mnie każdy czas jest odpowiedni by ją przeczytać. Treść wpija w nas szelmowskie zachowanie, a ukryta gracja nakazuje być bardziej kulturalnym. Jedna z tych mądrzejszych:-)

Daleko mi do fanki powieści grozy. Można wręcz powiedzieć, że nie lubię się bać, a takiej literatury unikam jak ognia. Jednak nie byłabym sobą, gdybym od czasu do czasu nie dała sobie szansy na odrobinkę strachu w moim czytelniczym życiu, a szczególnie przypadły mi do gustu antologie opowiadań grozy wydawane przez Zysk i s-ka, ponieważ skupiają się na ich klasycznych wersjach, w których nie uświadczy krwi lejącej się po ścianach litrami czy efektów specjalnych rodem z "Egzorycyzmów". Nie znaczy to, że jest nudno - wręcz przeciwnie, można z powodzeniem wczuć się w klimat minionych czasów.

"Gwiazdka z duchami" to jedenaście opowiadań, które poruszają tematykę nadnaturalną, jednakże tytuł może być mylący, ponieważ tylko jedno z nich dzieje się w okresie Bożego Narodzenia. Aczkolwiek nie chodzi tu o sam okres, ale treść zawartą w książce. Na jej kartach czytelnicy zetknął się nie tylko ze zjawami, udręczonymi duszami czy niewytłumaczalnym wręcz strachem, ale również tajemnicami (w tym także tymi niewyjaśnionymi) oraz szeregiem innych uczuć zaczynając na miłości i przyjaźni, a kończąc na zdradzie oraz nienawiści.

Autorzy opowiadań - Margareth Oliphant, J.H. Riddell, Mrs Henry Wood, Roman Zmorski oraz Zygmunt Krasiński zachwycają swoją ponadczasowością, jednakże, jeśli chodzi o polski aspekt "Gwiazdki z duchami" jest on dość marny (szczególnie opowiadanie wieszcza Krasińskiego, to jakieś totalne nieporozumienie). Na całe szczęście inne nadrabiają jakością oraz nie sprawiają zawodu. Szczególnie przypadły mi do gustu "Drzwi do nikąd", "Świąteczna partyjka" oraz o dziwo "Ucieczka". Dwa pierwsze wprowadzają odbiorców w prawdziwy, wiktoriański klimat. Nic w nich nie jest takie oczywiste, jakby mogło się wydawać na pierwszy rzut oka, a niewiedza, która według występujących tam bohaterów jest błogosławieństwem, wcale się taka nie okazuje. Natomiast Zmorski w sposób dość drastyczny pokazuje, że miłość może być silniejsza nawet od śmierci.

Antologię głównie cenię za to, że nie trzeba czytać opowiadań w niej zawartych ,,od deski do deski". Można dawkować sobie przyjemność czytania i dzięki temu dłużej korzystać z tej niesamowicie zapowiadającej się przygody.

Nie mogę nie wspomnieć o rewelacyjnym wydaniu książki. Twarda oprawa z uruchamiającą wyobraźnię obwolutą sprawia, że pozycja idealnie nadaje się na prezent oraz rewelacyjnie prezentuje się na półce.

Avatar użytkownika - Roksana
Roksana