Gwiazdy jak pył

Tom 1 cyklu Imperium Galaktyczne

Bohaterem tomu jest Byron Farrill, student Uniwersytetu Ziemskiego, urodzony w odległych Królestwach Nebuli, podbitych i rządzonych przez planetę Tyrann, która pośród gwiazd buduje swoje okrutne Imperium. Ojciec Byrona został zamordowany za probe przeciwstawienia się tyranii; teraz ktoś usiłuje zabić młodego Farrilla. Dlaczego? Byron ucieka z Ziemi i przyłącza się do rebeliantów walczących z władcami z Tyranna. Rozwiązanie zagadki śmierci ojca może przynieść zagładę lub wolność całej Galaktyki.

Informacje dodatkowe o Gwiazdy jak pył:

Wydawnictwo: Prima
Data wydania: 1993 (data przybliżona)
ISBN: 838585505X
Tytuł oryginału: The Stars, Like Dust
Tłumaczenie: Paulina Breiter-Ziemkiewicz, Paweł Ziemkiewicz

Kup książkę Gwiazdy jak pył

Gwiazdy jak pył - opinie o książce

Avatar użytkownika - PopKulturowyKoci
PopKulturowyKoci
Przeczytane:2022-07-28, Ocena: 6, Przeczytałem,

Głównym bohaterem dzieła jest Biron Farrill, niewinny student Uniwersytetu Ziemi, który nagle pewnej nocy zostaje wplątany w wielką kosmiczną intrygę. Jego spokojne i poukładane życie, nagle zostaje wywrócone do góry nogami. On sam staje się marionetką w grze dwóch różnych stron. Zarówno despotyczni Tyrani, jak i próbujący ich obalić buntownicy, chcąc go jakoś wykorzystać. Kiedy zdaje on sobie sprawę z tego, że jest tylko pionkiem w wielki grze, próbuje działać na własną rękę. Walka o władze jest jednak o tyle niebezpieczna, że każdy najmniejszy błąd z jego strony może zakończyć się tragicznie. Dotyczy to nie tylko jego samego, ale również innych osób, z którymi nawiąże on bliższe relacje.

Fabuła książki Gwiazdy jak pył (pierwsza część trylogii Imperium Galaktyczne), dla wielu czytelników może wydawać się dosyć prosta. Miłośnicy gatunku dostrzegą tutaj wiele klasycznych schematów space opery, które na przestrzeni lat zostały wykorzystane na wszystkie możliwe sposoby. Decydując się sięgnąć po ten tytuł, należy jednak pamiętać, że jest to novelka, która pierwotnie pojawiła się początkiem lat 50. (kiedy to space opery ledwie co raczkowały).

Asimov jest jednak jednym z niewielu twórców, którzy uwielbiali wydobywać z „prostoty” nieprzebraną głębię. Jeśli więc da się tytułowi szanse i mocniej wgryzie w ten kawałek kosmicznego tortu, to otrzyma się należytą porcję galaktycznej słodyczy. Kilka sztampowych i przewidywalnych wątków oraz niekoniecznie potrzebne nader melodramatyczne dialogi są kontrowane przez doskonale dawkowane napięcie fabularne, dobrze rozwijającą się międzygwiezdną przygodę i umiejętną próbę pokazania politycznego bagna, gdzie tak naprawdę nie ma dobrej i złej strony.

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2022-04-11, Ocena: 4, Przeczytałem,

PRZYGODOWA SPACE OPERA

Asimova kojarzymy przede wszystkim jako twórcę dwóch dzieł: cykli ,,Fundacja" i ,,Roboty" - ten drugi nawet ci unikający książek kojarzą z pewnością z filmu ,,Ja, robot". Wielki mistrz fantastyki i wizjoner stworzył jednak więcej świetnej prozy, w tym znakomity cykl ,,Imperium Galaktyczne", którego pierwszy tom doczekał się właśnie wznowienia. I jeśli nie mieliście jeszcze okazji poznać tej historii, powinniście to jak najszybciej zmienić, bo jest tego warta.

Biron Farrill nie podejrzewał, co los dla niego szykuje. Był po prostu jeszcze jednym studentem Uniwersytetu Ziemskiego. Może nieco bardziej naiwnym, niż jego koledzy, może z większym statusem - jego ojciec był w końcu rządcą - ale nic poza tym. A teraz trafia w sam środek intrygi, która wywraca jego życie do góry nogami. Ktoś porywa i morduje jego ojca, a w pokoju w akademiku chłopaka podkłada bombę radiacyjną. Biron nie ma innego wyjścia, jak wyruszyć na kosmiczną przygodę, od której zależeć będą losy Galaktyki!

Roboty z Planety Świtu
Isaac Asimov0
Okładka ksiązki - Roboty z Planety Świtu

Detektyw Baley prowadzi wygodne życie, ciesząc się przywilejami i przygotowując grupę wybrańców, którzy chcą wyruszyć do gwiazd. Niespodziewanie zostaje...

Cycle de Fondation v2
Isaac Asimov0
Okładka ksiązki - Cycle de Fondation v2

Tandis que les crises qui secouent l'Empire redoublent de violence et annoncent son effondrement définitif, la Fondation créée par le psychohistorien Hari...