Hamak ze stanika

Wydawnictwo: Literatura Piętro Wyżej
Data wydania: 2018-07-12
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

Barbara Stenka – pisarka, poetka, autorka scenariuszy, słuchowisk i piosenek. Laureatka wielu konkursów: m.in.:  ZaiKSu, Festiwalu Piosenki Aktorskiej i Radia Łódź. Współpracuje z Radiową Trójką i Polskim Radiem Szczecin. Od 22 lat pracuje z grupą artystyczną Arfik. Zdobyła nagrodę Złotego Kosy. Jej teksty umieszczane są w podręcznikach do nauki języka polskiego. Mieszka w Szczecinie. Jej powieść Masło przygodowe otrzymała I nagrodę w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren.

Przyznam się – oddałam głos moim Czytelnikom.

Żebyśmy tylko my, dorośli, zechcieli zatrzymać się: posłuchać, pomyśleć, uśmiać się czy otrzeć łzę… Żebyśmy lepiej rozumieli. Pocieszyli. Potrafili poprowadzić, nie ograniczając wielkiej potrzeby wolności i tworzenia. Żebyśmy chcieli pomóc i podać rękę mniejszemu, słabszemu, zależnemu od nas. Te wypowiedzi – to nasze lustro; bez trudu odnajdziemy w nim odbicie naszych dorosłych czynów, słów, myśli i zamiarów.

Kim są współczesne dzieci?

Na to pytanie odpowiada książka Barbary Stenki Hamak ze stanika. Publikacja jest rodzajem dialogu z dziećmi, które dzielą się refleksjami i spostrzeżeniami dotyczącymi ważnych spraw. Mówią o  relacjach z rodzicami i rówieśnikami, szkole, pasjach i marzeniach, lęku i radości. Zdradzają sekrety, jakie towarzyszą ich dorastaniu. Ich refleksja nad światem bywa dojrzała i zaskakująca.

Autorka zestawia dwa światy. Świat swojego dzieciństwa Anno Domini 1981 (każdy rozdział otwiera wspomnienie dzieciństwa autorki) ze współczesnością dzieci 2017 roku. Można z radością zanurzyć się w tych wspomnieniach i przywołać własne.

Rozmowy z dziećmi w gabinecie terapeutycznym i grupach, które prowadzę utwierdzają mnie w przekonaniu, że dzieci bardzo potrzebują naszego zainteresowania. Tak jak wielu dorosłych pragną być wysłuchane, nie oceniane. Chciałyby nie czuć się tak samotne i bezradne wobec trudności, jakie niesie los.

Jedno dziecko marzy o morskiej desce klozetowej, inne chciałoby opłynąć na jachcie świat i zabrać w ten rejs przyjaciół. Różnimy się marzeniami ale nie potrzebą miłości, bezpieczeństwa i samorealizacji.

Polecam tę lekturę wszystkim, którzy chcą lepiej zrozumieć dzieci i odnaleźć dziecko w sobie. Jak również młodym czytelnikom, aby zobaczyli, że czasem myślą i czują podobnie.

Książkę czyta się z zainteresowaniem. Jej lektura nastraja optymistycznie, bo każda wypowiedź to zalążek życia młodego człowieka, pełnego wiary, że wszystko może się zdarzyć.

Justyna Święcicka

Psycholog

Kup książkę Hamak ze stanika

Avatar użytkownika - catarina78
catarina78
Przeczytane:2018-10-01, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2018, Mam,
Hamak ze stanika. Brzmi dziwnie, ale w czasie beztroskiej zabawy nikt z jej uczestników nie zastanawia się nad sensem, liczy się przyjemność. W książce Barbary Stenki pod tym właśnie tytułem znajdziemy całe pokłady przyjemności. Wrócimy do wspomnień z dzieciństwa i baczniej przyjrzymy się własnym dzieciom. Autorka wysłuchała ich wypowiedzi, podpytała co nieco i nie oceniając, nie podsumowując, nie robiąc kazań, pozwoliła ukazać się w książce. Dzięki wysłuchaniu wypowiedzi tych młodych, niewinnych jeszcze osób, można lepiej zrozumieć pokolenie, które wychowało się w czasach, w których niczego już nie brakuje, a mimo to wciąż pojawiają się bolączki, niepewności, lęki. Dzieciaki zastanawiają się nad ważkimi problemami, porównując swój sposób rozumienia świata z tym dorosłym. Wychodzą z tego komentarze zabawne, ale i przejmująco smutne. Szczególnie, gdy uświadamiamy sobie boleśnie, jak wiele utraciliśmy z dziecięcej niewinności. Każda taka młoda osoba to skarbnica spostrzeżeń, refleksji, przygód, wyobrażeń i wskazówek. Żebyśmy tylko, my, dorośli, zechcieli zatrzymać się: posłuchać, pomyśleć, pośmiać się czy otrzeć łzę… Całą książkę podzielono na pewne bloki tematyczne, które mają porządkować przekaz pochodzący od najmłodszego pokolenia. Znalazły się tu refleksje na temat miłości, dorosłości, strachu, pasji, snów, marzeń i planów ...

Opinie o książce - Hamak ze stanika

Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2019-05-17, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Tytuł dość głupi, ale przypuszczam, że zaczerpnięty z jednej z wypowiedzi dzieci. Jedna dziewczynka realizuje dziwne pomysły jak np. staniki dla swoich szczurów. Stanik zszyła w jedną miskę, wymościła miekkim materiałem i powiesiła jako hamak w klatce. W książce brakuje mi wieku i imion dzieci przy każdej wypowiedzi, przez co czyta się takie anonimy i nie można za bardzo się wczuć.

Oj hela! +cd
Barbara Stenka0
Okładka ksiązki - Oj hela! +cd

Hej, hej! Mam na imię Hela i jestem najfajniejszą dziewczynką w naszym domu! Mieszkam z mamą i tatą, i Parówkasem. To mój pies; Andrzej mówi, że wygląda...

Tata, gotuj kisiel!
Barbara Stenka0
Okładka ksiązki - Tata, gotuj kisiel!

Spokojne życie Aśki komplikuje się, gdy jej mama postanawia wyjechać na kilka miesięcy do Anglii, a mieszkanie wynająć obcej rodzinie. Dziewczynka razem...