Henri Michaux. Dzieło wyobraźni. Czas wielkich podróży (1927-1929)

Wacław Rapak czyta teksty Michaux z tego okresu (1927--1929) systematycznie i niespiesznie, respektuje następstwo diarystycznych notacji, rekonstruuje bardzo swoistą logikę tego wymykającego się wszelkim gotowym kategoriom dzieła, które określa mianem ,,egzystencjalnego i literackiego do-świadczenia", czyli ,,świadczenia o tym, czego się doświadczyło". Rozwija przy tym (naprzemiennie bądź równolegle) kilka komplementarnych strategii interpretacyjnych.

Z recenzji prof. Jerzego Franczaka

Wacław Rapak, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego związany od czterdziestu lat z Instytutem Filologii Romańskiej. Literaturoznawca, w swojej działalności naukowej zajmuje się głównie nowoczesną i współczesną literaturą francuską. Wśród jego zainteresowań warto wymienić również teorię literatury i metodologię badań literackich. Znawca twórczości Henriego Michaux, któremu poświęcił do tej pory wiele artykułów, zagranicznych wykładów i wystąpień na naukowych konferencjach. W zamyśle autora Henri Michaux - dzieło wyobraźni. Czas wielkich podróży (1927-1929) ma stanowić kontynuację poprzedniej poświęconej temu poecie i artyście książki (Henri Michaux - dzieło wyobraźni. ,,Okres zielony" 1922-1927) o początkach jego twórczości.

Informacje dodatkowe o Henri Michaux. Dzieło wyobraźni. Czas wielkich podróży (1927-1929):

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data wydania: 2020-03-27
Kategoria: Popularnonaukowe

Tagi: bóg Literaturoznawstwo - XX wiek

Kup książkę Henri Michaux. Dzieło wyobraźni. Czas wielkich podróży (1927-1929)

Henri Michaux. Dzieło wyobraźni. Czas wielkich podróży (1927-1929) - opinie o książce