I boję się snów

Przejmujące wspomnienia Wandy Półtawskiej z obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, gdzie autorka była więziona w latach 1941-1945. Opis poniżenia i cierpienia oraz nieludzkich eksperymentów medycznych, jakim wśród wielu kobiet była poddawana autorka, ma na pewno wartość dokumentalną, jako prawda o ciemnej stronie człowieczeństwa. Niezwykle istotną cechą tych wspomnień jest jednak pokazanie wielkiej godności kobiety, która w świecie nieludzkiego upodlenia potrafi poświęcić się za innych, zachować zasady oraz szukać drogi przebaczenia.

Informacje dodatkowe o I boję się snów:

Wydawnictwo: Edycja Świętego Pawła
Data wydania: 2009 (data przybliżona)
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7424-611-8

Kup książkę I boję się snów

I boję się snów - opinie o książce

Avatar użytkownika - owuwu
owuwu
Przeczytane:2017-08-22,

Nieprawodpodobna to prawa ile człowiek jest w stanie przejść, znieść i przeżyć.
Wanda Półtawska to wielki człowiek. Przeżyła obóz koncentracyjny w Ravensbruck. Oczywiście musiało się to odbić na jej zdrowiu psychicznym. Jej książka "I boję się snów" napisana była przez nią w celu terapeutycznym. Żeby wszelkie emocje pirzelać na papier i chociaż w małym stopniu się z nimi uporać.
Czytając historie, które opisuje w człowieku rodzi się bunt, złość i pytanie - jak  człowiek mógł takie rzeczy zrobić człowiekowi? Na to nigdy nie znajdziemy odpowiedzi, możemy się buntować, ale nie znajdziemy.
Polecam tę książkę każdemu. Czytajmy i wynośmy wnioski na przyszłość - nigdy więcej wojny, nigdy więcej nazizmu, nigdy więcej holokaustu, niegdy więcej obozów.

Są różni bohaterowie. Bohaterowie, których nazywamy tak ze względu na ich czyny i dokonania i herosi, którzy są znani ze względu na to co przeżyli. Panią Wandę Półtawską zdecydowanie można nazwać taką bohaterką, bo doświadczyła wielu rzeczy. Po uwolnieniu z obozu koncentracyjnego, dręczona wspomnieniami, postanowiła napisać książkę, ukazującą obozową codzienność. Chwilami miałam wrażenie, że autobiografia pani Wandy jest napisana w sposób troszkę chaotyczny, mam na myśli to, że nie zawsze są wyjaśnione wszystkie rzeczy. Wydaję mi się jednak, że wynika to z tego, że dziennik miał być pisany najpierw tylko do przysłowiowej "szuflady" i przeznaczony tylko dla oczu najbliższych, a dopiero później autorka zdecydowała się go opublikować. Książka pokazuję, że nawet w obliczu największych tragedii, okropnego traktowania i poniżania można zachować swoją godność, swoje uczucia. i emocje. Nawet takie proste czynności jak śmiech mogą sprawić, że będziemy czuć się o wiele lepszymi od naszego wroga czy prześladowcy.
Avatar użytkownika - Faustyna
Faustyna
Przeczytane:2013-11-06, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013, biografie, dzienniki,
Wanda Półtawska jest dla mnie niesamowitą postacią, sposób w jaki opisuje rzeczywistość obozową, to że najbardziej bala się ,,jednakowości'', żeby nie zginąć w masie kobiet ubranych tak samo, tak samo zmęczonych, tak samo zrezygnowanych, tak samo głodnych. Dzięki niej oddział na którym mieszkały Polki był czysty, a ona organizowała lekcje!!! w obozie!! ale wiedział, że trzeba czymś zająć myśli choć współwięźniarką mówiła coś innego. I wreszcie że to ona miała odwagę protestować przeciw eksperymentom na nich wykonywanym. Obyśmy dziś więcej miały w społeczeństwie takich kobiet niezłomnych.

Książka do której wracam, czytałam już kolejny raz. Autorka wspomina okrutne przeżycia z obozu z Ravensbruck. Opisuje medyczne eksperymenty, które są bardzo szokujące.

"I boję się snów" to pamiętnik z czasów II wojny światowej. Autorka spisuje w nim swoje doświadczenia z obozu koncentracyjnego, w którym przebywała praktycznie całą wojnę. Wanda i jej koleżanki to ciche bohaterki, które postanowiły uciec przeznaczeniu, by dać świadectwo okrucieństwom, jakie miały miejsce w obozie. A przeznaczeniem ich była śmierć.

Dla mnie książka to pierwsze zetknięcie z autentycznymi wyznaniami ofiar eksperymentów medycznych z okresu wojny. Ofiar, które przeżyły, by świat nie zapomniał. Poruszająca historia, którą trudno sobie wyobrazić w dzisiejszym świecie, oparta na okaleczaniu młodych i zdrowych dziewcząt w imię czystej rozrywki ("badania" prawdopodobnie niczemu nie służyły). Ukazuje bestialstwo tych, którzy z pozoru wyglądają na ludzi, a nie zasługują nawet na miano zwierząt...

Avatar użytkownika - anka920
anka920
Przeczytane:2017-11-03, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2017, Mam,

Książka jest wspomnieniem autorki z pobytu w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück. Zdecydowanie mnijesza ilość książek z literatury obozowej jest na temat kobiecych obozów. Wanda Połtawska opisuje swój pobyt, wspomina przyjaciół, kobiety które zgineły oraz sytacje dzięki którym wielu udało się przeżyć pobyt w obozie. Przybliża nam temat przeprowadzanych operacji którym były poddawane kobiety przez co później nazywane zostały "królikami".

Avatar użytkownika - LifeOnMars
LifeOnMars
Przeczytane:2012-09-21, Ocena: 4, Przeczytałam, Książki XXI wieku,

Ja wiem, że ja nie mam najmniejszego prawa oceniać Pani Wandy. I nie mam takiego zamiaru. I wiem, że chaos panujący w książce to wina redaktorów, nie Autorki.

In vitro - Zagrożona godność
Wanda Półtawska0
Okładka ksiązki - In vitro - Zagrożona godność

Były, są i zawsze będą jakieś pary bezdzietne i jakieś pary bezpłodne. Trzeba uwzględnić rolę Stwórcy. Problem in vitro nie jest problemem ani społecznym...

Samo życie
Wanda Półtawska0
Okładka ksiązki - Samo życie

Książka pani Wandy Półtawskiej jest głęboką, a zarazem prostą katechezą o życiu małżeńskim i rodzinnym. W krótkich świadectwach możemy odnaleźć...