I boję się snów

Ocena: 5.42 (12 głosów)
Przejmujące wspomnienia Wandy Półtawskiej z obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, gdzie autorka była więziona w latach 1941-1945. Opis poniżenia i cierpienia oraz nieludzkich eksperymentów medycznych, jakim wśród wielu kobiet była poddawana autorka, ma na pewno wartość dokumentalną, jako prawda o ciemnej stronie człowieczeństwa. Niezwykle istotną cechą tych wspomnień jest jednak pokazanie wielkiej godności kobiety, która w świecie nieludzkiego upodlenia potrafi poświęcić się za innych, zachować zasady oraz szukać drogi przebaczenia.

Informacje dodatkowe o I boję się snów:

Wydawnictwo: Edycja Świętego Pawła
Data wydania: 2009 (data przybliżona)
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7424-611-8
Liczba stron: 206

więcej

Kup książkę I boję się snów

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

I boję się snów - opinie o książce

Avatar użytkownika - owuwu
owuwu
Przeczytane:2017-08-22,

Nieprawodpodobna to prawa ile człowiek jest w stanie przejść, znieść i przeżyć. 
Wanda Półtawska to wielki człowiek. Przeżyła obóz koncentracyjny w Ravensbruck. Oczywiście musiało się to odbić na jej zdrowiu psychicznym. Jej książka "I boję się snów" napisana była przez nią w celu terapeutycznym. Żeby wszelkie emocje pirzelać na papier i chociaż w małym stopniu się z nimi uporać. 
Czytając historie, które opisuje w człowieku rodzi się bunt, złość i pytanie - jak  człowiek mógł takie rzeczy zrobić człowiekowi? Na to nigdy nie znajdziemy odpowiedzi, możemy się buntować, ale nie znajdziemy. 
Polecam tę książkę każdemu. Czytajmy i wynośmy wnioski na przyszłość - nigdy więcej wojny, nigdy więcej nazizmu, nigdy więcej holokaustu, niegdy więcej obozów. 

Link do opinii
Są różni bohaterowie. Bohaterowie, których nazywamy tak ze względu na ich czyny i dokonania i herosi, którzy są znani ze względu na to co przeżyli. Panią Wandę Półtawską zdecydowanie można nazwać taką bohaterką, bo doświadczyła wielu rzeczy. Po uwolnieniu z obozu koncentracyjnego, dręczona wspomnieniami, postanowiła napisać książkę, ukazującą obozową codzienność. Chwilami miałam wrażenie, że autobiografia pani Wandy jest napisana w sposób troszkę chaotyczny, mam na myśli to, że nie zawsze są wyjaśnione wszystkie rzeczy. Wydaję mi się jednak, że wynika to z tego, że dziennik miał być pisany najpierw tylko do przysłowiowej "szuflady" i przeznaczony tylko dla oczu najbliższych, a dopiero później autorka zdecydowała się go opublikować. Książka pokazuję, że nawet w obliczu największych tragedii, okropnego traktowania i poniżania można zachować swoją godność, swoje uczucia. i emocje. Nawet takie proste czynności jak śmiech mogą sprawić, że będziemy czuć się o wiele lepszymi od naszego wroga czy prześladowcy.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Faustyna
Faustyna
Przeczytane:2013-11-06, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013, biografie, dzienniki,
Wanda Półtawska jest dla mnie niesamowitą postacią, sposób w jaki opisuje rzeczywistość obozową, to że najbardziej bala się ,,jednakowości'', żeby nie zginąć w masie kobiet ubranych tak samo, tak samo zmęczonych, tak samo zrezygnowanych, tak samo głodnych. Dzięki niej oddział na którym mieszkały Polki był czysty, a ona organizowała lekcje!!! w obozie!! ale wiedział, że trzeba czymś zająć myśli choć współwięźniarką mówiła coś innego. I wreszcie że to ona miała odwagę protestować przeciw eksperymentom na nich wykonywanym. Obyśmy dziś więcej miały w społeczeństwie takich kobiet niezłomnych.
Link do opinii

Książka do której wracam, czytałam już kolejny raz. Autorka wspomina okrutne przeżycia z obozu z Ravensbruck. Opisuje medyczne eksperymenty, które są bardzo szokujące.

Link do opinii

"I boję się snów" to pamiętnik z czasów II wojny światowej. Autorka spisuje w nim swoje doświadczenia z obozu koncentracyjnego, w którym przebywała praktycznie całą wojnę. Wanda i jej koleżanki to ciche bohaterki, które postanowiły uciec przeznaczeniu, by dać świadectwo okrucieństwom, jakie miały miejsce w obozie. A przeznaczeniem ich była śmierć. 

Dla mnie książka to pierwsze zetknięcie z autentycznymi wyznaniami ofiar eksperymentów medycznych z okresu wojny. Ofiar, które przeżyły, by świat nie zapomniał. Poruszająca historia, którą trudno sobie wyobrazić w dzisiejszym świecie, oparta na okaleczaniu młodych i zdrowych dziewcząt w imię czystej rozrywki ("badania" prawdopodobnie niczemu nie służyły). Ukazuje bestialstwo tych, którzy z pozoru wyglądają na ludzi, a nie zasługują nawet na miano zwierząt...

Link do opinii
Avatar użytkownika - anka920
anka920
Przeczytane:2017-11-03, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2017, Mam,

Książka jest wspomnieniem autorki z pobytu w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück. Zdecydowanie mnijesza ilość książek z literatury obozowej jest na temat kobiecych obozów. Wanda Połtawska opisuje swój pobyt, wspomina przyjaciół, kobiety które zgineły oraz sytacje dzięki którym wielu udało się przeżyć pobyt w obozie. Przybliża nam temat przeprowadzanych operacji którym były poddawane kobiety przez co później nazywane zostały "królikami". 

Link do opinii
Avatar użytkownika - LifeOnMars
LifeOnMars
Przeczytane:2012-09-21, Ocena: 4, Przeczytałam, Książki XXI wieku,

Ja wiem, że ja nie mam najmniejszego prawa oceniać Pani Wandy. I nie mam takiego zamiaru. I wiem, że chaos panujący w książce to wina redaktorów, nie Autorki.

Link do opinii
Inne książki autora
In vitro - Zagrożona godność
Wanda Półtawska0
Okładka ksiązki - In vitro - Zagrożona godność

Były, są i zawsze będą jakieś pary bezdzietne i jakieś pary bezpłodne. Trzeba uwzględnić rolę Stwórcy. Problem in vitro nie jest problemem ani społecznym...

Samo życie
Wanda Półtawska0
Okładka ksiązki - Samo życie

Książka pani Wandy Półtawskiej jest głęboką, a zarazem prostą katechezą o życiu małżeńskim i rodzinnym. W krótkich świadectwach możemy odnaleźć...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda miecza. Krew
Kołatanie
Artur Żak
Kołatanie
W rytmie serca
Aleksandra Struska-Musiał ;
W rytmie serca
Mapa poziomów świadomości
David R. Hawkins ;
Mapa poziomów świadomości
Dom w Krokusowej Dolinie
Halina Kowalczuk ;
Dom w Krokusowej Dolinie
Ostatnia tajemnica
Anna Ziobro
Ostatnia tajemnica
Hania Baletnica na scenie
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica na scenie
Lew
Conn Iggulden
Lew
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Niegasnący żar
Hannah Fielding
Niegasnący żar
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy